2018 YKS Tercih Sonuçları Açıklandı mı? Ne Zaman Açıklanacak?

YKS tercih neticeleri için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. 7-14 Ağustos tarihleri arasında alınan YKS tercihlerinden sonra adaylar için heyecanlı bekleyiş başladı. 

2018 YKS Tercih Sonuçları Açıklandı mı? Ne Zaman Açıklanacak?

Hayalini kurdukları Üniversitede eğitim almak isteyen adaylar YKS tercihlerinden sonra neticelerin açıklanacağı tarihi merak içinde beklemeye başladı. 

Üniversite hayali kuran binlerce aday tarafından merak içinde beklenen YKS tercih neticelerin ne zaman açıklanacağı ÖSYM tarafından belli oldu. 

Yüz binlerce aday bir seneyi aşkın süredir hayalini kurduğu Üniversitede eğitim alabilmek için ter döküyor. Tercih işlemlerin sona ermesinden sonra şimdide gözler ÖSYM'ye çevrildi. 

YKS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından kabul edilen tercih işlemlerinin neticeleri ise 31 Ağustos https://sonuc.osym.gov.tr üzerinden adaylara duyurulacak. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Eylül arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 3-5 Eylül arasında alınacak. 

Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için gereken belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları gerekiyor. Bu zaman içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedecekler.

TERCİH SÜRESİ UZATILACAK MI?

ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar ve kılavuzda belirtilen kurallar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. 

Bu süre uzatılmayacaktır. ÖSYM sistemine yükseköğretim programları tercihlerini kaydeden adaylar da belirtilen zaman içinde tercihlerinde değişiklik yapabilecektir.

TERCİHLERDE HANGİ PUAN KULLANILACAK?

2018-Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı en az 150 olan adaylar, yerleştirmede kullanılacak Y-TYT ve varsa Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanlarına göre tercihte bulunacak. 

2018-TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylar ön lisans programlarını, 2018-Alan Yeterlilik Testi (AYT) veya Yabancı Dil Testi'nde (YDT) ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alanlar lisans programlarını tercih edebilecek.

EK YERLEŞTİRME TARİHİ BELLİ OLDU MU?

Üniversite kontenjanları yayınlanıp, üniversite tercihleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme işlemleri gerçekleştiriliyor. 

Ek yerleştirme tarihleri yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra belli oluyor. Merkezi yerleştirme kapsamında tercih yaptıktan sonra tercih sonuçlarıyla birlikte bir üniversiteye yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuru yapamıyorlar. 

Yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden duyurulacak. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda ve adayın müracaatı üzerine yerleştiği programı gösteren bir yazı verilecek.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2018, 12:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER