21 İlde En Az Bir Anadolu Lisesi Sınavla Öğrenci Alan Okullar Kapsamına Alınması Kararlaştırıldı

MEB, bu sene, Amasya, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bolu, Burdur ve Çanakkale'nin de aralarında olduğu 21 ilde en az bir Anadolu lisesi sınavla öğrenci alan okullar kapsamına alınmasını kararlaştırdı.

21 İlde En Az Bir Anadolu Lisesi Sınavla Öğrenci Alan Okullar Kapsamına Alınması Kararlaştırıldı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında sınavla öğrenci alacak okullar arasına 21 ilde Anadolu lisesi dahil edilmesini kararlaştırdı.

Bakanlık, LGS kapsamında bu sene liselere geçişte sınavlı ve sınavsız okul kapasitelerini belirleme çalışmalarını sürdürüyor.

Çalışmalar, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer başkanlığında genel müdür ve daire başkanlardan oluşan bir komisyon tarafından yapılıyor. Komisyon, her ildeki LGS planlamasını il müdürlüğüyle koordineli yapıyor.

Sınavla öğrenci alan okulların dengeli dağılımını önemsiyoruz

Bakanlık geçen yıl bazı illerde, tarihi niteliğe sahip liseleri, sınavla öğrenci alan okul kapsamına almıştı. Ancak geçen yıl LGS yerleştirmelerinde, bazı illerde sınavla öğrenci alan Anadolu lisesinin bulunmaması eleştirilmişti.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Özer, yaptığı açıklamada, geçen sene her ilde tarihi liseleri mümkün olduğunca sınavlı okul kapsamına aldıklarını 21 il kaldığını söyledi.

Bu illeri de kapsama aldıklarını bildiren Özer, şunları söyledi:

Amasya, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Ordu, Rize, Sinop, Tunceli ve Yalova'da merkez ve ilçelerde sınavla öğrenci alan Anadolu lisesi yoktu.

Bu 21 ilimizde de artık bir Anadolu lisemiz sınavla öğrenci alacak. 81 ilde de sınavla öğrenci alacak en az bir Anadolu lisesi olacak. Burada amacımız, sınavla öğrenci alan okul sayısını artırmak değil sınavla öğrenci alan liselerin her ilde rahat bir şekilde ulaşılmasını sağlamaktır.

Bir başka ifadeyle, sınavla öğrenci alan okulların tüm yurt sathında dengeli dağılımını önemsiyoruz. Bununla birlikte, tüm illerimizde sınavsız okulların kalitesini artırmak birinci önceliğimiz olmaya devam ediyor.

MEB, bu sene sınava girecek öğrencilerin yaklaşık yüzde 10'unun sınavla öğrenci alan bir liseye yerleşeceğini, bu kapsamda bazı okulların kapasitesinin artırılacağını duyurmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER