40 Yaş Mağdurlarına Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü'nden Olumlu Görüş

40 yaş sınırı bahane gösterilerek mağdur edilen Usta öğreticilerin mağduriyetiyle ilgili Eğitim Bir Sen'den yapılan açıklama

40 Yaş Mağdurlarına Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü'nden Olumlu Görüş
Milli Eğitim Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi’nin yaptığı protokol gereği, okul öncesi öğretmenliği bölümünde lisans tamamlamasını yapanların usta öğretici olarak atanması gerekirken,  lisans eğitimini tamamlayanlara 40 yaş sınırı bahane gösterilerek mağdur edilen Usta öğreticilerin mağduriyetinin giderilmesi konusunda Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü olumlu görüş verdi.
 
40 yaş mağduru Usta öğreticilerin bir süre önce Eğitim-Bir-Sen’i ziyaret ederek destek istemeleri üzerine sendika konuyu Bakanlığa taşımıştı.
 
Sorunu çözmek için harekete geçen Personel Genel Müdürlüğü, 40 yaş sorunu konusunda Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü’nden görüş istedi.
 
Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü Funda Kocabıyık imzalı cevabi yazıda, “mağduriyetlerin giderilmesi hususu Genel Müdürlüğümüzce uygun görülmektedir” denildi.
 
Yazıda şu ifadelere yer verildi: “Genel Müdürlüğümüzün 2000 yılından itibaren bir protokol çerçevesinde 2009 yılı mart ayına kadar okul öncesi eğitim kurumlarındaki eğitimci ihtiyacını karşılamayı kadrosuz usta öğreticilik uygulaması ile gerçekleştirmiştir.
 
Belirtilen süreçte etkinlik alanımızdaki okul öncesi eğitim kurumlarında kadrosuz öğretici olarak görev alanlardan; lisans eğitimini tamamlayarak, öğretmen olarak atanabilme hakkını elde edenlerden bazıları, kırk yaşını doldurdukları için atanamadıklarını ifade etmektedirler.
 
Yukarıda belirtilen ifadeler doğrultusunda ekte dilekçeleri bulunan ilgililerin önceki hizmetlerinin göz önünde tutularak mağduriyetlerinin giderilmesi hususu Genel Müdürlüğümüzce uygun görülmektedir.”
 
Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, 30 Mart 2011 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile yaptığı görüşmede, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınmasının ve Temmuz’da yapılacak KPSS öncesi öğretmen atanmasının yanısıra 40 yaş engeline takılan usta öğreticilerin sorununu da aktarmıştı.
 
Görüşmeden sonra Bakanlık önünde bir açıklama yapan Ahmet Gündoğdu, “Bunların lisans tamamlamasıyla kadroya geçirileceği sözü verilmişti. Bu arkadaşlarımız bu doğrultuda lisansı tamamladılar. Yaş 40’a geldi. 40 yaşına gelmiş olmaları dolayısıyla bundan yararlanamayacaklardı. Bunu da Sayın Bakan’a ilettik. Bu konu üzerinde bir çalışma yapacaklarını, bu mağduriyeti çözmek içinde bir talimat vereceğini ifade etti” ifadelerini kullanmıştı.
 


Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
pınar akbaş
pınar akbaş - 10 yıl Önce

bende okul öncesi lisans mezunuyum ama 40 yaşında değilim 7 yılda usta öğretici olarak çalıştım benim gibi olanlar ne olacak bilgilendirirseniz sevinirim

sevgi güvenç
sevgi güvenç - 10 yıl Önce

40 yaş magdurları okulöncesi öğretmenlerin sesi olan EĞİTİM BİR SEN 'e sonsuz teşekkürleri bir borç biliriz. İnşallah kadro alana kadar bizim işin peşini bırakmazlar,bizde kadro alınca onların sendikalarına üye oluruz.Gelişmeler hakkında sürekli bizi bilgilendirlerlerse sancılı bekleyişimizi bir nebze olsada azaltmış olurlar..SOMUT adımları bekliyoruz.

ŞUKRAN CAN
ŞUKRAN CAN - 10 yıl Önce

EĞİTİM BİR SEN e sonsuz teşekkürler.OKUL ÖNCESİ GENEL MÜDÜRÜ FUNDA HANIM duyarlılığınıza sonsuz teşekkürler PERSONEL GENEL MÜDÜRÜMÜZ NECMETTİN BEY GEREKLİ ÇALIŞMALARI YAPIP BİZE HAYIRLI HABERLERİ VERMENİZ ÜMİDİYLE SONSUZ TEŞEKKÜRLER

nuray özcan
nuray özcan - 10 yıl Önce

emek veren herkese teşekkürler.olumlu sonuçlanır inşallah yorulduk ve yıprandık.

NİLÜFER ÖZDEMİR
NİLÜFER ÖZDEMİR - 10 yıl Önce

40 yaş mağdurları adına EĞİTİM BİR SEN e ve OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE TEŞEKKÜR EDERİZ.BİZLERE HAYIRLI HABERLER VERMENİZİ TEMENNİ EDER ÇALIŞMALARINIZDA OLUMLU SONUÇLAR ALMANIZI DİLERİZ

AYDAN GÜREL
AYDAN GÜREL - 10 yıl Önce

EMEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER BENDE YILLARDIR BU KONUDA ÇABA SARFEDİYORUM AMA İLERLEME GÖREMEDİM AMA HİÇ UMUDUMUDA YİTİRMEDİM EL BİRLİĞİ İLE ULAŞAÇAGIMIZA İNANIYORUM TEŞEKKÜRLER SAĞ OLUN MÜJDELİ HABERLERİNİZİ BEKLİYOR SAYGILAR SUNUYORUM

FATMA
FATMA - 10 yıl Önce

EĞİTİM BİR SEN YETKİLİLERİNE COK TESEKKUR EDİYORUZ BİZLERE DESTEK OLDUGUNUZ İÇİN UMARIZ HAYIRLI BİR SEKILDE KISA SUREDE SONUCLANIR VE BIZDE ATANIRIZ

gülten
gülten - 10 yıl Önce

eğitim bir sen camiasına bizlere sahip çıktığı için sonsuz teşekürler. siz bizlere sahip çıktınız, sesimiz oldunuz allah razı olsun tüm emeği geçen eğitim bir sen camiasından. dilerim allahtan atanma mutluluğunu bize yaşatsın inşallah.


SIRADAKİ HABER