600 ÖĞRENCİ KAPASİTELİ OKUL ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİ !

Pek çok ilde çocuklar 50-60 kişilik sınıflarda eğitim görmeye çalışırken bazı okullar ise yeterli öğrenci olmadığı için boş tutuluyor. Zonguldak’ın Kozlu ilçesine bağlı Dereköy’de 15 yıl önce yaptırılan 600 öğrenci kapasiteli modern ilkokulun kapısına kilit vuruldu. Köyün çocukları her gün servisle Sivriler beldesine taşınıyor.

600 ÖĞRENCİ KAPASİTELİ OKUL ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİ !
Zonguldak’ın Kozlu ilçesine bağlı Dereköy ve çevre köylerindeki öğrenciler için yapılan tam donanımlı ilkokul, öğrenci sayısı yeterli olmadığı gerekçesiyle 2011 yılında kapatıldı. 600 öğrenci kapasiteli ve 30 derslikli okul, içindeki değerli araç gereç ve sıralarla birlikte çürümeye terk edildi. Öğrenciler, taşımalı eğitim sistemiyle Sivriler beldesindeki yetersiz binalarda ders yapıyor. Anasınıfı öğrencileri ise bina yetersizliğinden dolayı belediyenin bodrum katında eğitim görmek zorunda kalıyor.
 
     Söz konusu okul, 1997-1998 yılında Dünya Bankası hibesiyle yaklaşık bir milyon lira harcanarak inşa edilmişti. 2000-2010 yılları arasında eğitim verilen okulda engelli öğrenciler için özel asansör ve tuvalet, her yaş grubuna uygun lavabolar, çok amaçlı salon, bilgisayar salonu, dev kütüphane, sığınak, resim atölyesi ve öğrenci dolapları gibi yüksek standartlarda donanımlar bulunuyor. Kozlu ilçesine 26, Zonguldak merkeze 30 kilometre mesafede bulunan okulun içler acısı halini gören köy sakinleri, “Başvurmadığımız merci kalmadı, ama yetkililer duyarsız. Böyle bir okul şehir merkezinde bile yok. Devletin parası göz göre göre çöpe gidiyor. Okulu bu halde gördükçe içimiz sızlıyor.” diyor.
 
 
Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER