AÇIK ÖĞRETİM OKULLARINA KAYITLAR BAŞLADI

Açık öğretim okullarının 2014-2015 eğitim öğretim yılı 1. dönem kayıtları alınmaya başladı.

AÇIK ÖĞRETİM OKULLARINA KAYITLAR BAŞLADI
Açık öğretim ortaokuluna başvurular, 12 Eylül'de, açık öğretim  lisesine başvurular ise 26 Eylül'de sona erecek. Başvurular, tüm halk eğitim  merkezi ve mesleki eğitim merkezlerinde bulunan irtibat bürolarınca alınacak. 
 
TEOG sınavları sonucunda bir ortaöğretim kurumuna yerleşen ancak bu  okullara çeşitli nedenlerle devam edemeyecek öğrenciler, yerleştikleri okullardan  veya tamamladıkları ortaokullardan alacakları öğrenim durumu belgeleri ile açık  öğretim liselerine kayıtlarını yaptırabilecek. 
 
Mesleki Açık Öğretim Lisesi'nin yeni kayıtları ise yarından itibaren  19 Eylül'e kadar il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin belirlediği meslek  liselerinde yapılacak. 
 
4 okul türünün özellikleri 
Bakanlıktan alınan bilgiye göre, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne  bağlı olarak faaliyet gösteren Açık Öğretim Ortaokulu, Açık Öğretim Lisesi,  Mesleki Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu olmak üzere 4  okul türü bulunuyor. 
 
Bu okullarda üç milyonun üzerinde öğrencinin kaydı bulunuyor. Bu  okullar çeşitli sebeplerle öğretimlerini tamamlayamamış veya örgün öğretim  okullarına devam edemeyen öğrenciler için önemli bir fırsat sunuyor. Bu okullar  sayesinde, evinden dışarı çıkamayan engelli vatandaşlar, cezaevindeki vatandaşlar  gibi dezavantajlılar da eğitim fırsatlarından yararlanma imkanı buluyor. 
 
Açık öğretim ortaokulunda, herhangi bir nedenle ortaokula devam  edememiş vatandaşlara yönelik olarak uzaktan öğretim olanağı sağlanıyor ve yılda  3 dönem sınav yapılıyor. Başarılı olunması halinde 1 yıl içinde ortaokulu  bitirmek mümkün hale geliyor. 
 
Açık öğretim lisesi ise program içeriği bakımından örgün eğitimdeki  genel liselerin program içerikleriyle aynı olmasına karşın ders geçme ve kredili  sisteme göre öğretim yapılıyor. 18 yaş ve üzerindeki örgün eğitim çağı dışındaki  öğrenciler, sınavlara girip başarılı olmaları halinde 2,5 yılda açık öğretim  lisesini bitirebiliyor. 
 
901 bin 519'u aktif olmak üzere 2 milyona yakın öğrencisi bulunan açık  liselerin kuruluşundan bu yana 655 bin öğrenci mezun oldu. 
 
Ülke genelinde 710 merkezde sınav yapılmakta olup  bin 200'e yakın  halk eğitimi merkezi ve mesleki eğitim merkezlerinde kayıt ve öğrenci işlemleri  yürütülüyor. 
 
Mesleki ve açık öğretim liselerinde ise 8 dönemde alanlara göre toplam  220 -242 kredi ile mezun olunuyor. Bu liselerde aktif öğrenci sayısı 302 bin 268  olup toplam da 500 bine yakın öğrencisi bulunuyor. Kuruluşundan bugüne kadar 167  bin öğrenci bu okuldan mezun oldu. 
 
Mesleki ve teknik açık öğretim okullarında ise Elektrik Tesisatçılığı  Yetki Belgesi Kursu, emlakDanışmanlığı, Mortgage Brokerliği, Bilgisayar  İşletmenliği,  Bilgisayar Destekli Üç Boyutlu Çizim (Autocad) ve Ön Muhasebe  kursları düzenleniyor. 
 
Bu okul türünde diploma değil sertifika verilmektedir. Yapılan merkezi  sistem sınavları ve yüzyüze sınavlar sonucunda program sonunda öğrenciler  sertifikalandırılılıyor. 
 
Nakiller nasıl yapılacak? 
Örgün eğitim okullarından ayrılarak açık öğretim liselerine gelen  öğrenciler, tasdikname veya öğrenim durum belgesi ile başarılı derslerin  kredilendirilmesi yapılarak kayıt yaptırıyor. Her okuldan liselere öğrenci nakli  yapılabiliyor.

milliyet
Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER