ALAN DEĞİŞİKLİĞİ MEZUNİYETE GÖRE YAPILMALIDIR

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ MEZUNİYETE GÖRE YAPILMALIDIR

 
   Milli Eğitim Bakanlığının son yıllarda; Eba, Akıllı tahta ve tablet gibi teknolojik ve öğrenci başarısını artıracak olan değerler eğitimi veli ziyaretleri, erdemli ve başarı birey projesi,
 öğrenci koçluğu, okullarda açılan kurslar gibi, projelerini uygulamasına rağmen geçtiğimiz yıllara baktığımızda eğitim başarısının ve kalitesinin düşük olduğu sosyal medya ve basında yer verilmiştir. Başarının ve kalitenin düşük olmasının belli sebepleri vardır.

     Eğitim ve öğretimde birincil durumda olanlar öğretmen ve öğrencilerdir. Fakat baktığımızda öğretmenlerimizin büyük kısmı mezuniyet alanında çalışmamaktadırlar. Fizik, Kimya, Biyoloji gibi mezunlar sınıf öğretmenliği yapıyor. Sınıf öğretmenleri Fen Bilimleri, Matematik, İngilizce, Türkçe vs. öğretmenliği yapıyor.

     Mezuniyet alanında çalışmayan öğretmenlerimiz sorunlar yaşamaktadırlar. Velinin ve okul idaresinin öğretmene bakışı çok farklı oluyor. Mezuniyet alanında çalışmayan öğretmenden dolayı veliler çocuğunun şube veya okulunu bile değiştirmektedirler. Zaten alanı dışında çalıştığı için sorun yaşamakta olan öğretmenlerimiz bu ve buna benzer sebeplerden dolayı, psikolojik olarak etkilenmekte ve verimi düşmektedir. Mezuniyet alanında çalışmayan öğretmenlerimiz başarılı olsalar dahi aynı sorunu yaşamaktadırlar. Buna benzer onlarca örnek verilebilir. Tüm mesleklerde olduğu gibi öğretmenlerde ihtisas gördüğü alanda daha başarılı ve mutlu olur.

    Geleceğimiz olan öğrencilerimizin, uzman olduğu alanda öğretmenlik yapan öğretmenler tarafında eğitim ve öğretimi sağlamalıdır

    Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin mutlu ve başarılı olabileceği, yasal hak ve pedagojik gereklilik olan mezuniyet alanına geçişini sağlamalıdır

Vakkas BAVOĞLU

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
E.Uğur KARAYILMAZ
E.Uğur KARAYILMAZ - 7 yıl Önce

O günün şartlarına göre alnımızın dışında bir alana atandık elimizden geldiğinin iyisini yapmaya çalışarak ülkemize hizmet verdik. Ama artık bizlerde Eğitimini aldığımız ve mezun olduğumuz alanda çalışarak ülkemize daha iyi hizmet etmek istiyoruz. Alan değişikliği bizlere çok görülmemesi ve bizlerin biran önce mezuniyet alanımıza geçişlerimizin sağlanmasını talep ediyoruz.

İlker hoca
İlker hoca - 7 yıl Önce

Diplomaya bağlı alan değişikliği yasal bir hak ve Pedegojik gerekliliktir. Öğretmenlerimiz kendilerini geliştirmek için durmamış 2.üniversiteyi de bitirmişler. Emin olun bu öğretmenler daha donanımlı ve deneyimli olacak. Daha çok katkı sağlıyacaklar geçtikleri alanlara.

ali
ali - 7 yıl Önce

alan değişiklği istiyoruz.

SIRADAKİ HABER