Anadolu Öğretmen Liseleri 163 yaşında

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Öğretmen Okulları'nın kuruluşunun 163. yılı kutlamalarında çağı yakalamak için atılan adımların temposunun artması gerektiğini belirtti. Çubukçu, “Çağa ayak uydurmalıyız. Bu noktada öğretmenlere büyük görevler düşüyor. Öğretmenlik mesleğinin geliştirilmesi için yapılan her hizmet ve her yatırım diğer alanlara yapılan yatırımlardan çok daha önemli" dedi.

Anadolu Öğretmen Liseleri 163 yaşında
Temelleri 16 Mart 1848'de Dar-ül Muallimin ile atılan Anadolu Öğretmen Liseleri'nin kuruluşunun dün, 163. yıl dönümünü kutlandı. Fatih Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi’nde yapılan etkinlik Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Ömer Balıbey ve Fatih Belediye Başkanı Fatih Demir'in katılımıyla düzenlendi.
Kutlama töreninde konuşan Çubukçu, yapılan yatırımların en önemlisinin öğretmenliğe yapılan yatırım olduğunu söyledi. Çubukçu, "Öğretmenler eğitim sisteminin en etkili ve en önemli unsurudur. Bu mesleğe gerekli değer verilirse toplumda büyük değişimler yaşanır. Artık bilgi ve teknoloji çağındayız. Bu nedenle hızlı adımlar atarak çağa ayak uydurmalıyız. İşte bu noktada öğretmenlere büyük görevler düşüyor. Geleceğimiz onlar hazırlıyor. Yarının öğretmenleri bilgi ve sevgiyi her yere yayma amacı taşımalı” dedi. Çağa Anadolu Öğretmen Lisesi’nin mezunları arasında Şemsettin Günaltay, Hasan Ali Yücel gibi büyük isimler olduğunu da vurguladı.
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise eğitimin en önemli yapı taşının öğretmen olduğunu belirtti. Mutlu, sözlerine şöyle devam etti: “Öğretmen okulları iyi bir eğitimin yanı sıra mesleki birikim de kazandırıyor. Eğitimdeki kaliteye bu okullar sayesinde ulaştık. Zamanında iyi ki bu okulları sahiplenmişiz ve bu günlere getirmişiz.”
Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Ömer Balıbey, çağdaş bir toplum için nitelikli öğretmene ihtiyaç olduğunu söyledi. Balıbey, “Anadolu Öğretmen Liseleri’ni özellikle kız öğrenciler tercih ediyor. Türkiye’nin dört bir yanından en iyi öğrenciler geliyor. Çoğu da yatılı kalıyor. İyi bir eğitimin dışında öğretmenlik mesleğinin gerektirdiklerini de öğreniyorlar. Küçük yaştan mesleğe aşina oluyorlar” diye konuştu.
Okulun ilk mezunlarının katıldığı kutlamaya Nimet Çubukçu’nun öğretmenlerinden 78 yaşındaki Selçuk Dal da katıldı. Dal, “Bu okulun ilk bayan mezunlarındanım. Bir dönem Nimet Çubukçu’ya da öğretmenlik yaptım. Öğrencimin eğitim için çalıştığını görmek çok güzel. Onunla gurur duyuyorum” dedi. 
Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER