Anadolu öğretmen liselerine yeni düzenleme

Anadolu Öğretmen Liselerindeki nakiller ve sınıf mevcutlarında değişikliğe gidildi. Milli Eğitim Bakanlığı Anadolu Öğretmen Liseleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Anadolu öğretmen liselerine yeni düzenleme

Buna göre, bu okullarda öğrenim görmekte iken şehit veya gazi çocuğu durumuna düşen öğrencilerin nakilleri, istemeleri ve durumlarını  belgelendirmeleri halinde bir defaya mahsus olmak üzere boş kontenjan ve puan şartı aranmaksızın istedikleri farklı bir yerleşim yerindeki okullardan birine  yapılacak. Bu kapsamda nakilleri yapılan öğrencilerin yerleştirme puanı, nakil gidilen okulun nakillere esas taban puanı ve kontenjanında dikkate alınmayacak.
         

Kontenjan şartı nedeniyle nakli yapılamayan öğrencilerden anne veya babası ölen veya kamu görevinden dolayı anne veya babasının görev yeri değişen öğrencilerin nakilleri, durumlarını belgelendirmeleri isteniyor. Yerleştirmeye esas taban puan şartının korunması ve sınıflarındaki azami şube öğrenci mevcudunun yüzde 10'unu geçmemesi kaydıyla anne veya babasının ikametinin veya memuriyet görevinin bulunduğu yerleşim yerindeki okullardan birine yapılacak.
         

Okulların hazırlıkta 36, ara sınıflarda 40'la sınırlandırılan sınıf mevcutlarına da sınırlama getirildi. Okullarda her şube için öğrenci mevcudu 30'u  geçemeyecek. Ancak şehit ve gazi çocukları için yapılan nakiller nedeniyle şube öğrenci mevcudu yüzde 10'a kadar artırılabilecek. Sınıf tekrarına kalan öğrencilerden dolayı şube öğrenci mevcudunun 30'u  aşması halinde komisyon kararıyla aynı sınıf düzeyinde yeni şube açılabilece 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER