Ataması yapılmadığı için canına kıyan öğretmenler var

Ataması yapılmadığı için canına kıyan öğretmenler var

 Ataması yapılmadığı için canına kıyan öğretmenler var
ANKARA (CİHAN)- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, atama bekleyen öğretmenlere verilen sözlerin tutulmadığını iddia ederek, ''Artık ataması yapılmadığı için intihar eden öğretmen gerçeği ile yüz yüzeyiz.'' dedi.

Veli Ağbaba, atama bekleyen 3 öğretmenle TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Ağbaba, hükümet yetkililerinin Meclis'te ve çeşitli televizyon kanallarında, 2011 yılında 55 bin öğretmenin atamasının yapılacağını söylediğini, ancak bunun gerçekleşmediğini belirtti.

CHP'li Ağbaba, toplantıda, bilgisayar üzerinden, Milli Eğitim eski Bakanı Nimet Çubukçu ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in, 55 bin öğretmen atamasına yapılacağına dair bazı televizyon kanallarında yayınlanan konuşmalarını izletti.

CHP'li Ağbaba, Milli Eğitim eski Bakanları Nimet Çubukçu ve Hüseyin Çelik'in, atamaların 2011 yılı Ağustos ayında tek seferde yapılacağını söylediğini hatırlattı ve öğretmen adaylarına 2011 yılında verilen 55 bin kişilik kadro sözünün 2012 atamalarında bağımsız olarak yerine getirilmesini istedi.

"En çok öğretmen atamasının kendi dönemlerinde yapıldığını söyleyen AKP iktidarı, ataması yapılmadığı için intihar eden öğretmen kavramının kendi iktidarları döneminde ortaya çıktığını biliyor mu acaba?" diye soran Ağbaba, "Gencecik hayatların solmasını hangi vicdana sığdırabiliriz? Daha ne kadar sessiz kalabiliriz? Sessiz kalmayalım. 30 Ocak'ta gerçekleştireceğimiz eylemde ataması yapılmayan öğretmenlerimizle birlikte olalım." diye konuştu.

Ataması yapılmayan öğretmen adaylarından Murat Güzel ise "Bizlere 2011 yılı için 55 bin atama sözü verildi. Ağustos ayında 11 bin 544 kişi atandı. Ama 44 bin kişilik hakkımız vermediler. Ailemizi, işimizi bırakıp kurslara gittik. 4 büyük eylem yaptık. Bizlere verilen sözün tutulmasını istiyoruz." dedi.
Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER