BAKAN AVCI AÇIKLADI. MEB DÜZENLEMESİ KAÇ YÖNETİCİYİ ETKİLEYECEK?

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen ve dershanelerin kapatılmasını da içeren Milli Eğitim Yasası değişikliğinden etkilenme potansiyeli olan yönetici sayısının 39 bin 870 kişi olduğunu açıkladı.

BAKAN AVCI AÇIKLADI. MEB  DÜZENLEMESİ KAÇ YÖNETİCİYİ ETKİLEYECEK?
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen ve dershanelerin kapatılmasını da içeren Milli Eğitim Yasası değişikliğinden etkilenme potansiyeli olan yönetici sayısının 39 bin 870 kişi olduğunu açıkladı. 

TBMM Genel Kurulu'nda, Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Tasarı'nın tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanarak maddelerine geçilmesi kabul edildi.
Tasarının tümü üzerinde soruları yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, son bilgilere göre Türkiye'de dershane sayısının 3 bin 550, dershaneye giden öğrenci sayısının 1 milyon 220 bin, buralarda görev yapan öğretmen sayısının 53 bin, yardımcı personel sayısının ise 14 bin olduğunu bildirdi.
Dershane eğiticilerinin milli eğitim sistemine adapte edilmesine ilişkin endişelerin haklı olabileceğini belirten Avcı, kesintili de olsa 6 yıl sigortalı çalışmış olma koşulunu yerine getirenlerin milli eğitimde istihdam edilebileceğini söyledi.
Bu atanacak öğretmenlerin, şu anda atanmamış öğretmen adaylarının haklarına tecavüz ettiği iddiasının, işleyişte tersine de çalışabileceğini ifade eden Avcı, "Eğer tasarı yasalaşırsa ve özel okullaşma süreci öngördüğümüz biçimde gerçekleşirse, hem bu insanlar dönüştükleri yeni kurumda istihdam edilmeye devam edilecekler hem de özel okullaşma oranının bu yolla artırılması sayesinde atanamayan öğretmen adayları buralarda istihdam edilebilecek" dedi.
Bakanlığa bağlı eğitim kurumlarında 25 bin 855 okul müdürü, 5 bin 849 müdür baş yardımcısı, 42 bin 181 müdür yardımcısı olmak üzere 73 bin 885 eğitim kurumu yöneticisinin görev yaptığını belirten Avcı, 4 yıldan az süre görev yapan yönetici sayısının 34 bin 15 olduğunu kaydetti.
Avcı, 4 yıldan fazla görev yapan, bu düzenlemeden etkilenme potansiyeli olan yönetici sayısının 39 bin 870 olduğunu bildirdi.
Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2014, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehtap     mehmetcigin gülü
mehtap mehmetcigin gülü - 9 yıl Önce

Bakanım ., sizi ve yetkilileri bütün yüregimle kutluyorumGeç bile kalındı,yeter artık şu eski kalıpları ,şu eskimiş kafaları atalım,köy muhtarı müdürleri, okul bekçilerini emekli yapın ya değilse bunlar .,rahat ve sıcak koltugu ve parayı bırakmazlar...çok anlatılacak, kitaplar dolusu şeyler var ama ,,nasıl olsa medeniyet çağlayanı tüminsanlıgı içine alacak......

SIRADAKİ HABER