BAKAN AVCI'DAN ANNE BABALARA UYARI

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğrencilerinin sokak gösterilerine katılmamaları için öğretmenleri, okul yöneticilerini, anne ve babaları uyardı.

BAKAN AVCI'DAN ANNE BABALARA UYARI
 

 

Avcı, TBMM Genel Kurulu'nda milletvekillerinin sözlü sorularını yanıtladı.

ÖSYS'ye 2012'de 1 milyon 895 bin 479 kişininbaşvurduğunu, 1 milyon 132 bin 839 kişinin tercihyaptığını bildiren Avcı, 2012 ÖSYS yerleştirmesonucuna göre, 357 bin 342 adayın lisans, 284 bin 155 adayın önlisans, 223 bin 785 adayın açıköğretim fakültesi olmak üzere 865 bin 482 adayın yerleştirildiğini belirtti. Avcı, ek yerleştirme sonucuna göre ise 23 bin 66 adayın lisans, 58 bin 702 adayın önlisans, 53 bin 952 adayın açıköğretim fakültesi olmak üzere, 135 bin 720 adayınyerleştirildiğini ifade etti.

Avcı, yeterli oranda kullanım ve doluluk oranlarını sağlayamayan, faaliyetini sürdürme yeterliliğini taşımayan 101 öğretmen eviyle, konaklama kapasitesi bulunmayan 88 öğretmen lokalinin, diğer eğitim ve öğretim alanlarında, daha etkin, verimli kullanılması, bu kurumlarda görevli eğitim çalışanlarının mesleki yabancılaşmasının önlenmesi amacıyla kapatıldığını belirtti. Avcı, 1 Şubat 2013 tarihi itibariyle öğretmenevlerinin kapatılmasına yönelik herhangi bir çalışma bulunmadığını kaydetti.

Bütçe kanunlarının verdiği yetkinin yanı sıra Bakanlar Kurulu'nda, bakanlığına tahsis edilen, Maliye Bakanlığı'nca kullanım izni verilen toplam öğretmen kadrolarının, illerin öğretmen ihtiyacı dikkate alınarak, il milli eğitim müdürlüklerine dağıtıldığını anımsatan Avcı, il milli eğitim müdürlüklerinin de illerine ayrılan kontenjan ölçüsünde atama yapılacak alanlar ve istihdam edilecek eğitim kurumlarının belirlediğini söyledi. Belirlenen bu eğitim kurumlarının, atama döneminde sisteme yansıtıldığını, atanacak öğretmen adaylarını tercihine sunulduğunu anlatan Avcı, 2013'te bakanlığının kullanım izni verilecek öğretmen kadrolarından ihtiyaç doğrultusunda kontenjanı belirlenecek illere alanlar bazında ilgili mevzuata göre atamaların gerçekleştirileceğini vurguladı.

Avcı, 7 Mayıs 2013 itibariyle bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumlarında bilişim teknojileri alanında 13 bin 285 norm kadroya karşılık, 13 bin 189 öğretmenin görev yaptığını ifade etti. Avcı, bu alanda ülke genelinde norm fazlası öğretmen bulunmadığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Hayat Boyu Eğitim ile ilgili yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi veren Avcı, 8 Kasım 2012 itibariyle 22 bin 347 engelli vatandaşın halk eğitim merkezlerinin açtığı kurs ve kurs dışı etkinliklerden yararlandığını bildirdi.

Avcı, aile birlikteliğinin güçlendirilmesine yönelik olarak 2013-214 yıllarında 81 ilde, 10 bin kişiye yetişkin eğitim seminerleri verilmesinin planlandığını kaydetti.

Bakan Avcı, "1416 sayılı kanun ve buna bağlı yönetmelik çerçevesinde bakanlığımız adına resmi burslu statüde yurt dışına gönderilecek öğrenciler için 2013'te 200 milyon lira ödenek tahsis edildi. Halen yurt dışında 2 bin 462 öğrenci öğrenim görmektedir" dedi.

Avcı, öğrencilerin okula aidiyet duygularını artırmak amacıyla geziler düzenlediklerini ve ev ziyaretleri yaptıklarını söyledi.

Beden eğitimi öğretmeni sayısının 26 bin 924, ihtiyacın ise 6 bin 142 olduğunu açıklayan Avcı, terör örgütünce 14'ü kadrdolu, 1'i ücretli olmak üzere 15 kişinin kaçırıldığını ve daha sonra serbest bırakıldığını kaydetti.

 

-"Yardımlarınızı rica ediyorum"

Bakan Avcı, Taksim Gezi Parkı'nda başlayan ve ülke geneline yayılan protestolar ile ilgili olarak da şunları söyledi:

"İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin sokak gösterilerine katılmamaları konusunda öğretmenlerimizi, okul yöneticilerimizi, anne ve babaları uyarmak istiyorum. Şiddet içermeyen toplantı, yürüyüş ve gösteriler şüphesiz, demokrasinin gereğidir. Küçük çocukları, barışcı bile olsa sokak gösterilerinin dışında tutmak için özen göstermeliyiz. Hiç bir milletvekili, siyasetçi ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin bu gösterilere karıştırılmasını, hatta yönlendirilmesini onaylamayacaktır. Ben siyasetçilerden, Milli Eğitim Bakanı olarak, çocuklarımızı şiddet içermeyen sokak gösterilerinden, hareketlerinden uzak tutmak için yardımlarınızı rica ediyorum."

TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, daha sonra birleşimi, yarın saat 14.00'de toplanmak üzere kapattı.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2013, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER