BAKAN HUKUKU ARKADAN DOLANACAK

Danıştay Milli Eğitim Bakanlığı'nın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın başkent dışında sadece okullarda öğrencilerle kutlanmasına ilişkin genelgesinin yürütmesini durdurdu. Eskiye dönüldü. Bakan yeni yönetmelik yayınlayacağız diyerek yasayı arkadan dolanacağız açıklaması yaptı.

BAKAN  HUKUKU  ARKADAN DOLANACAK
 
 
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Danıştay'ın Milli Eğitim Bakanlığı'nın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın başkent dışında sadece okullarda öğrencilerle kutlanmasına ilişkin genelgesi hakkında yürütmeyi durdurma kararıyla ilgili, "Alınan karar hukuki bir garabettir. Yeni bir genelgeyle kutlamaların şeklini değiştireceğiz." dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Danıştay'ın  “19 Mayıs Genelgesi”nin yürütmesini durdurması kararına ilişkin “Doğrusunu  söylemek gerekirse hukuki bir garabet” dedi.

Dinçer, Esenler Askerlik Şubesi'nin açılışının ardından basın  mensuplarının Danıştay'ın “19 Mayıs Genelgesi”nin yürütmesini durdurması  kararına ilişkin sorularını cevapladı.

Bakan Dinçer, şunları kaydetti:

“19 Mayıs kutlamalarıyla ilgili genelgenin yürütmesinin durdurulması  meselesi, doğrusunu söylemek gerekirse bence hukuki bir garabet. Bunu, altını  çizerek de söylemek istiyorum. Çünkü yürütmeyi durdurma kararı gerekçesine  baktığımızda, bir üst hukuk normu olan yönetmeliklerde 19 Mayıs'ın nasıl  kutlanacağına dair her türlü ayrıntının yazıldığı ifade ediliyor. Bunun için de  yeni bir idari düzenleme yapmaya gerek olmadığı söyleniyor. Şimdi ben size şunu  söylemek istiyorum, zaten bizim yayınladığımız genelge de yönetmeliğin  gereklerine uygun olarak davranılması şeklindeydi. Başka bir ifadeyle, 1980  yılından bu zamana kadar yönetmeliğin gereği olmayan pek çok iş ve uygulama  aslında 19 Mayıs törenlerine dahil edilmişti. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı  genelge ise 'bundan sonra yönetmelik neyi emrediyorsa ona uyun' şeklindeydi.”

Aslında Danıştay'ın bir tarafıyla yürütmeyi durdurma kararı verirken,  yönetmeliklere “uyun” talimatı verdiğini ifade eden Dinçer, “Ancak ne gariptir  ki bizim genelgemiz de aynı şeyi söylüyordu. Öyleyse verilen bu kararın ne anlama  geldiğini hep beraber sorgulayabiliriz” dedi.
         
“Kutlama yöntemini hep birlikte yeniden düzenleyeceğiz”
         
Ömer Dinçer, “Biz 19 Mayıs'larımızı, 23 Nisan'larımızı, 29 Ekim'lerimizi  bu halkın da benimsediği bir tarzda daha coşkulu bir şekilde kutlayacağız. Çünkü  inanıyoruz ki 23 Nisan, 19 Mayıs 30 Ağustos, 29 Ekim bizim ortak değerlerimizdir.  Bu ortak değerleri bütün toplumu birleştirecek şekilde kutlayacağız. Ama kutlama  şekillerinin değiştirilmesi gerektiğine hala inanıyorum. Yani yukarıdan otoriter  bir tarzla ve herkesin neyi nasıl kutlayacağını belirleyen bir yapı içerisinde  bayram kutlanmaz. Bayram halka ait bir şeydir, gence ve çocuğa, öğrenciye ait bir  şeydir. Nasıl kutlayacağını, içinden nasıl geliyorsa öyle yaparak ortaya  koymalıdır” şeklinde konuştu.

Yukarıdan otoriter bir tarzda bayram kutlama şekillerinin, toplumun  benimsemesine engel sonuçlar doğurduğunu vurgulayan Dinçer, bu açıdan  bakıldığında halkın içselleştirdiği ve benimsediği kutlama törenleri için mevcut  kutlama şekillerine karşı çıktığını ve çıkmaya devam edeceğini belirtti.

Dinçer, “Bu yüzden şunu söylemekte yarar görüyorum, şimdi yönetmelik  değişecek, yönetmelik için gerekli hazırlıklar yapılıyor, biliyorsunuz,  başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı makamı kutlama şekilleriyle alakalı ortak bir  çalışma yürütüyordu. O çalışma neticelendi. Onunla ilgili yeni bir yönetmelik  çıkacak. Bu kez biz sadece 19 Mayıs'ı değil, 23 Nisan'ı, 30 Ağustos'u ve 29  Ekim'i kutlama yöntemini hep birlikte yeniden düzenleyeceğiz” ifadelerini  kullandı.

“Buradan bu davayı açan arkadaşlarıma da küçük bir mesajım var” diyen
 Dinçer,  şunları kaydetti:

“Onlar davayı açarken, 'biz bu bayramı coşkuyla kutlama hakkına sahibiz'  diyorlardı. Evet, bu ülkede yaşayan herkes bu bayramı coşkuyla kutlama hakkına  sahiptir ama o kutlama yöntemiyle alakalı süreçleri belirleme hakkı da bu ülkenin  hükümetine aittir. Dolayısıyla biz hep birlikte hem coşkuyla kutlayalım ama bu  kutlama şeklini de kutlayacak olanlar belirlesin diye düşünüyorum.”
Danıştay, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın başkent dışında sadece okullarda öğrencilerle kutlanmasına ilişkin genelgesi hakkında yürütmeyi durdurma kararı almış, Konya'da yaşayan bilgisayar programcısı Alper Ayhan, genelgenin iptali için Danıştay'a başvurmuştu.
Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER