Bakan Selçuk: Tam Bağımsız Bir Ülke Olmanın Yolu

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne katıldı. Festival’in açılışının ardından alandaki standları gezen Bakan Selçuk, Millî Eğitim Bakanlığına ait standı da ziyaret etti.

Bakan Selçuk: Tam Bağımsız Bir Ülke Olmanın Yolu

Bakan Selçuk, burada yaptığı açıklamada, Bakanlık olarak Türkiye´de teknolojinin gelişmesinin kendilerini çok ilgilendirdiğini belirten Selçuk, bu tür teknoloji projelerinde proje ortağı olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bizim işimiz küresel rekabet

Ziya Selçuk, konuşmasına şöyle devam etti: Türkiye´de bilimin teknolojiyle buluştuğu yeri daha çok göstermek, Türkiye´ye bunu yaymak bizi çok mutlu ediyor. İnşallah önümüzdeki senelerde Türkiye´nin bütün kasabalarında, şehirlerinde, metropollerinde bu tür etkinliklerin çok yaygınlaşacağı ve hatta sıradanlaşacağı bir döneme doğru geliyoruz. Çünkü biz dünya ile yarışmak zorundayız. Bizim işimiz sadece eğitim sistemini belli bir yola koymak değil, bizim işimiz küresel rekabet.

Teknoloji üretmenin önemine değinen Bakan Selçuk, "Fakat kendi teknolojimizi üretebilirsek tam bağımsız bir ülke olabiliriz. 

Teknofest´in felsefesini de oluşturan Millî Teknoloji Hamlesi´nin bunun için hayati ve elzem olduğunu dile getiren Selçuk, Millî Eğitim Bakanlığı olarak sorumluluklarının büyük olduğunu vurguladı.

Bugün ilkokula başlayanların 2040 senesinde iş hayatına atılacağını söyleyen Bakan Selçuk, "Büyük ölçüde yapay zeka marifetiyle robotların hakim olduğu, işlerin yüzde 80´ine yakınını robotların yaptığı bir çağ olacak. 

Bu çağ aynı zamanda bir müjdeyi de taşıyor. Bizim daha çok insanlaşmamıza yol açacak. Çünkü eğitim beşeri, insan yapan süreçtir. Biz daha fazla insanlaşmak için daha çok bilime, sanata ihtiyaç duyuyoruz. 

Bu açıdan da gelecekten ümitliyiz. Özellikle Tuz Gölü´ndeki roket yarışmalarını yakından takip ettim, aralarında Millî Eğitim´den öğrencilerin, yavrularımın yer alması çok anlamlıydı.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2018, 20:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER