Bakan Zehra Zümrüt Selçuk Açıkladı: İhtiyaç Sahibi 386 Binden Fazla Öğrenciye Destek Sağlandı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, Şartlı Nakit Transferin Etkisinin Güçlendirilmesi Projesiyle ihtiyaç sahibi hanelerde yaşayan 386 binden daha çok dez avantajlı öğrenciye destek sağladıklarını bildirdi.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk Açıkladı: İhtiyaç Sahibi 386 Binden Fazla Öğrenciye Destek Sağlandı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, yazılı açıklamasında, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti ortak finansmanıyla yapılan "Türkiye'de Okula Katılımın Artırılması İçin Şartlı Nakit Transferinin Etkisinin Güçlendirilmesi Projesi" ile Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) alan lise çağındaki eğitim desteğine ihtiyaç duyan ailelerin çocukların, okul eğitimine katılımlarını artırmayı ve eğitime devam etmelerini amaçladıklarını belirtti.

Proje 2019'yılında başlatıldığını söyleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, "Projeyi, 360 bin lise öğrencisinin kırtasiye masraflarını karşılayabilmesi hedefiyle başlatmıştık. 

Şu anda desteğimizin ulaştığı öğrenci sayısı 386 bini geçti. Bu öğrencilerin yüzde 50'sinden fazlası kız öğrenciler oluşturdu. Projemiz sayesinde yardım alan öğrencilerimiz lise eğitimlerine devam etti."

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, proje kapsamında, dez avantajlı öğrencilerin okulu erken bırakma risklerini önlemeye yönelik çalışmalar yapacaklarını ifade ederek, "Eğitim, danışmanlık, rehberlik, anket, çalıştay ve etki değerlendirme çalışması gibi aktiviteler gerçekleştireceğiz. 

Bu sayede kamuoyunda farkındalığın artırılmasını, okula devam konusunda hem ailelerin hem de eğitim alanındaki diğer paydaşların rollerinin önemine dikkat çekmeyi amaçlıyoruz."

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2020, 22:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER