BAŞARISIZ ÖĞRETMEN DERSE GİREMEYECEK

Öğretmen yetiştirme stratejisini yeniden düzenleyen Milli Eğitim Bakanlığı, ataması yapılan öğretmenleri yeterli hale getirecek. Bakanlık, başarısız olan öğretmenleri sınıflara sokmayacak.

BAŞARISIZ ÖĞRETMEN DERSE GİREMEYECEK

Milli Eğitim Bakanlığı geleceğin öğretmenini yetiştirmek için "ÖğretmenYetiştirme Stratejisi"ni yeniden düzenledi. Yeni düzenlemeye göre öğretmenyetiştirmede sistem ve ortaya çıkan sorunlar ele alındı. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü Ömer Balıbey, amaçlarının her sınıfa en nitelikli öğretmenin ulaşmasını sağlamak olduğunu belirterek, şöyle konuştu: 

"Bizim bu konuda üç amacımız var. Birincisi en başarılı bireylerin öğretmenolmasını sağlamak. İkincisi öğretmen eğitimini iyileştirmek ve öğretmeninkişisel ve mesleki gelişiminde sürekliliği sağlamak. Bilindiği gibi öğretmenolarak atanan öğretmenlerimiz emekli olarak bu mesleklerini sürdürüyorlar. Bu durum eğitimde sakıncalar doğuruyor. Kendini yenilemeyen, yeterli hizmetiçieğitim almayan ve gelişmeleri takip etmeyen öğretmenler yüzündenöğrencilerin başarılarıdüşüyor. Ataması yapılan öğretmene bir rehberöğretmen (mentör) vereceğiz. En iyi şekilde yetiştirilmiş, en başarılıöğretmenleri gelişmemiş bölgelerde görevlendireceğiz. Başarısız olanöğretmenlerimizi sistem içersinde yeterli hale getireceğiz. Sınıflarabaşarısız öğretmenlerisokmamakta kararlıyız."BAŞARININ YÜZDE 30'U ÖĞRETMENİN 
Araştırmalarda öğrenci başarısının yüzde 50'sinin genetik donanıma, yüzde 30'nun öğretmenniteliğine, geriye kalan yüzde 20'yi ise diğer faktörlere bağladığını belirten Balıbey, öğretmenyetersizliğini eğitim zayiatı olarak gördüğünü kaydederek, "Uluslararası (PISA, TIMSS, PIRLS) ve (SBS, YGS, LGS) sınavların sonuçları ortada. Öğrencilerimiz 30 Türkçe sorusundan 5'ini, 30 fen sorusundan ancak ikisini cevaplıyorlar. Ayrıca okullar arasında başarı farklılıkları uçurum düzeyinde. Bu sorunu çözmek bizim görevimiz. Ancak bu sorun YÖK ve MEB'in sorunu olmaktan çıkarılmalı. Tüm kesimin sorunu olmalı. Başarılı öğretmen ödüllendirilmeli" dedi.İŞTE GELECEĞİN ÖĞRETMENİ
Değerler geliştiren, kaynak arayan, güçlükleri ve sorunları tanımlayan, disiplinlerarası bağlantılar kuran, insan ilişkilerini geliştiren, meslek seçimi ve boş zaman uğraşıları, konusunda danışmanlık yapan, çevrenin incelenip, öğrenilmesine yardım eden, öğretme ve öğrenme konusunda uzman sayılan, mesleğe hazırlıkta öğrencilere yardımcı ve önder olan, geleceğe yönelik süreçlerden ve eldeki temel bilgilerden yararlanmasını bilen.

Sabah

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2013, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER