Başkan Erken'den, Bakan Tekin'in 'kız okulları' açıklamasına tepki!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in 'gerekirse açabiliriz' dediği, 'kız okulları' açıklamasına tepki gösteren Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Volkan Erken, 'karma eğitimi korumakla görevli bir bakan onu hedef alamaz!' dedi.

Başkan Erken'den, Bakan Tekin'in 'kız okulları' açıklamasına tepki!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, katıldığı bir canlı yayında eğitim sistemiyle ilgili açıklamalarında bulunurken, "kız okulları kurmanın, kız çocuklarının okula gönderilmemesini engelleyecek bir çözüm olabileceği" yönündeki açıklamaları gündem yarattı.

Siyasi iktidarın, Mayıs seçimlerinde aldığı sonucun verdiği pervasızlıkla eğitimdeki gericileştirme politika ve söylemlerini artırdığını belirten Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Volkan Erken yaptığı açıklamada, "Bilindiği üzere; Mayıs seçimlerinden hemen sonra Cumhur İttifakı'nda önce Hizbullah'ın uzantısı olan HÜDA-PAR karma eğitimin zorunlu olmaktan çıkarılması gerektiğini söyleme cüretini göstermiştir. Hemen sonrasında ise ittifakın son dakika üyelerinden olan Yeniden Refah Patisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, 'Eğitim sistemi, ahiret öncelikli nesiller yetiştirecek. Allah korkusu olan nesiller yetiştirecek. Nefsi esaret yerine, nefis terbiyesini esas alan, materyalist değil, maneviyatçı nesiller yetiştirecek' demiştir" diye konuştu.

Bu söylem Türkiye'yi 100 yıl geriye götürür!

Tatile giren devlet okullarının bazılarının gerici vakıflara şahsi mülkleriymiş gibi tahsis edilerek, dernek maskesi takan tarikatların imzalanan protokollerde fazladan imkânlarla donatıldığına dikkati çeken Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Volkan Erken, "Bu gericilik yarışına dün itibariyle çiçeği burnunda Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin de katılmış, ülkeyi yüz yıl geriye itecek tehlikeli bir söylemde bulunmuştur. Büyük bir akıl tutulmasının dışa vurumu olan bu sözlere karşı, Başöğretmen'in eğitim neferi olan bizlerin bazı önemli hatırlatmalarda bulunması şart olmuştur: Türkiye, laik bir cumhuriyettir ve burada eğitim, yasalarımızın da altını çizdiği biçimde karma olarak verilir. Atatürk'ün kurduğu Milli Eğitim Bakanlığı'nın baş koltuğunda oturan bir bürokrat, milli eğitimi tarifleyen yasa ve yönetmelikleri çiğnemekle değil koruyup uygulamakla yükümlüdür." ifadelerine yer verdi.

Siyasi iktidarın sıkça başvurduğu bir taktik olan 'bu yönde talep var' söyleminin, kimseyi inandıramadığı gibi yasaları çiğnemeye de kılıf yapılamayacağını ifade eden Başkan Erken, "Tarikatların gösterdiği tepkiler üzerine 'halk öyle istiyor' diye festivalleri yasaklayan, sergileri kapatmaya çalışan iktidar, yarattığı bu suni talepler vasıtasıyla milli eğitimi alaşağı edebileceğini düşünüyorsa bu tarihi bir yanılgıdır. Üstelik bu "talep" mekanizmasının bir sonu ve sınırı da bulunmamaktadır. Yarın öbür gün veli sıfatıyla bir grup tarikat üyesi "matematik dinsizliği artırıyor, müfredattan çıkarılmasını istiyoruz" dediğinde bunu ciddiye almak nasıl mümkün değilse, "talep" var adı altında yasalarla çelişmek de o derece imkânsızdır, imkansız olmalıdır. Bunun asla mümkün olmadığını göstermek için Eğitim-İş her zaman hazır bulunacaktır" şeklinde konuştu.

"Kız çocuklarının eğitimine hayatını vakfeden, "Baba beni okula gönder" kampanyasıyla, kız çocuklarına sunduğu imkânlarla toplumun her kesiminin gönlünde yer eden merhum Türkan Saylan'a ağır bir hastalıkla savaştığı ömrünün son günlerinde bile eziyet eden bir zihniyetin, kız çocuklarının eğitimini ne kadar önemsediği ise ayrı bir tartışmadır" diyen Volkan Erken şunları söyledi:

"Kız çocuklarının eğitimi, gerici niyetlere alet edilmeye çalışılmakta, karanlık bir kurnazlık sergilenmektedir. Kız çocuklarının eğitimine gerçekten önem veren bir Milli Eğitim Bakanlığı, hem öğrencilerine hem onların ailelerine cinsiyet eşitliğini anlatır, pozitif ayrımcılık uygulamalarını hayata geçirir, okullaşma oranını yüzde yüz hale getirmeyi ana hedef beller, teşvikler geliştirir, yatırımlar yapar; tarikatlara kulağını dayamaz!

Başöğretmen'in eğitim neferlerinin bir araya gelerek oluşturduğu Eğitim-İş olarak Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in açıklamalarını kınıyor ve uyarıyoruz:

Laik ve çağdaş eğitimin başlıca koşulu olan karma eğitimi keyfi uygulamalarla kuşatmanıza geçit vermeyeceğiz. Bu karanlık niyete karşı hukuk başta olmak üzere birçok alanda mücadele etmeye, kamuoyunun tüm dikkatini buraya çekmek için tüm gücümüzü seferber etmeye hazırız!

samsunsonhaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER