Bilgisayar öğretmenlerinden "klavye kırma eylemi"

Eğitim ve Bilim Çalışanlarının Sözü Sendikası Eğitim-Söz-Sen) üyesi öğretmenler, ilköğretimin 1,2,3, 4 ve 5'nci sınıflarında bilişim teknolojileri dersinin kaldırılmasını "Klavye Kırma Eylemi" ile protesto etti.

Bilgisayar öğretmenlerinden "klavye kırma eylemi"

Milli Eğitim Bakanlığı'nın bahçesinde bulunan Başöğretmen Anıtı önünde toplanan Eğitim-Söz-Sen üyesi yaklaşık 200 kişi, burada, 'Sayın Bakanım, bilişim teknolojileri dersini kaldırma, hayatımızı karartma', 'Bilişim teknolojilerine el fatiha', 'Dersimi istiyorum ben öğretmenim', 'Tamirci Değil Öğretmeniz', şeklinde dövizler taşıyarak çeşitli sloganlar attılar. Bazı öğretmenlerin elindeki, Atatürk'ün iki öğrenciye bilgisayar öğrettiğine ilişkin yapılan foto montaj düzenlemesi dikkati çekti.Eğitim-Söz-Sen Genel Başkanı Nihat Aydın yaptığı basın açıklamasında, 20 Temmuz 2010 tarihinde alınan karar uyarınca yapılan uygulamanın hem kendilerini, hem de öğrencileri mağdur ettiğini söyledi. Aydın, bilişim çağındaki dünyada bilişim teknolojileri dersini kaldırmanın doğru bir uygulama olmadığını belirterek , "Bilgisayar dersi kaldırıldığına göre öğrencilerin yeni adresi internet kafeleri olacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı bu dersi kaldırırken öncesinde bir araştırma yapmış, öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin görüşlerini almış mıdır?" dedi.Çok yüksek puanlarla kazanılan bilgisayar öğretmenliği bölümünde okuyan öğretmen adaylarının da bu uygulamadan mağdur olduğu belirten Aydın, ilköğretim ve lise düzeyinde bilgisayar dersinin zorunlu, 2'şer saat olarak okutulması ve not ile değerlendirilmesinin talep ettiklerini söyledi. Nihat Aydın, "Sendika olarak yaptığımız müracaatlarda dersin 'serbest etkinlikler' adı altında bu seneye mahsus işlenebileceği söylenmiştir. Peki bu seneden sonra bilgisayar dersi alma ihtiyacı ortadan kalkmış mıdır?” diye soruldu.Aydın, "Bu istek ve uyarılarımızın dikkate alınmadığı durumda, şu anda geliştirilen ve tüm okullarda uygulanacak olan Fatih Projesine biz bilgisayar öğretmenleri olarak şimdiden Fatiha okumaya hazırız" diyerek eyleme katılanlar Fatiha suresini okumaya davet edildi.Fatiha okunmasının ardından öğretmenler, sloganlar eşliğinde, yanlarında getirdikleri klavye ve mouse'ları fırlatarak kırdı. Milli Eğitim Bakanlığı önünden ayrılan öğretmenler, daha sonra yürüdükleri güzergahta da yanlarında bulunan klavyeleri yere atarak kırmayı sürdürdüler. 

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
seda
seda - 10 yıl Önce

Bt dersleri gerekli. Tüm ülkeler teknoloji üretiyor biz se tüketiyoruz.BT öğretmenleri dertli, zorunlu formatörlüğün çalışma saatleri ve şartları çok ağır.Haklarımızı istiyoruz.Adalete davet ediyoruz.

Sedat Bulut
Sedat Bulut - 10 yıl Önce

Öğretmenlerle eşit olmak istiyoruz. Yemin ederim artık ne iş yapıyorsun diyenlere "öğretmenim" diyemiyorum. "Öğretmenlik yapıyorum" diyorum. İçimden de öğretmenlik bile yapmıyorum amelelik yapıyorum da kimse duymasın bilmesin boşver diyorum.Derslerimi Öğrencilerimi özledim. Zorunlu Formatörüm.Kimse çalışmaktan gücenmez Pc ler de okul için gerekli ama işteh öğretmenimya ben zoruma gidiyor.Tüm öğretmenler giderken üvey evlat gibi 8-17okulda bekliyorum. Yaz tatilimizi bile elimizden almak için ellerinden geleni yapıyorlar,Dersimi istiyorum, dersimi vermiyorlarsa en azından özlük haklarımı versinlerde okulda öğretmen olduğumu bileyim. Zoruma gidiyor yeter artık, dayanamıyorum...

Bilişim Teknikeri değil ÖĞRETMENİ
Bilişim Teknikeri değil ÖĞRETMENİ - 10 yıl Önce

Diğer öğretmenlerle eşit koşullarda öğretmen olmak istiyorum. Ben üniv. eğitim fakültesini tamirci olmak için okumadım. Öğretmenlik ünvanımı geri istiyorum.

bt öğretmeni
bt öğretmeni - 10 yıl Önce

Bilişim teknolojileri öğretmenleri olarak, Derslerimizin geri verilmesini.Yada başka kademelerde ders vermeyi, hatta olmuyorsa meslek liselerine nakil olunmayı.Yok Öğretmenlik yapmayacaksakta, aynı Rehber öğretmenler gibi, çalışma saati, görev tanımlaması, tatil, vb . özlük haklarımzı istiyoruz. Bunlar bizim hakkımız. Biz de öğretmeniz öğretmen gibi muamele görmek hakkımız.hakkımızı alana kadar eylem ve çabalarımız devam edecektir.

aysef
aysef - 10 yıl Önce

lütfen öğretmen olmak istiyoruz.sesimiziz duyurmak için daha ne yapmamız gerekiyor bilmiyorum .emek vererek okuduğumuz çok yüksek puanlarla kazandığım öğretmenlik hakkıı istiyorum

SIRADAKİ HABER