Binlerce Gence Müjde: Kodlama Eğitimi Verilecek

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, "Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, YÖK'ün koordinatörlüğünde ve İŞKUR'un (Türkiye İş Kurumu) desteği ile üniversitelerimizin ilgili bölümlerindeki öğretim üyelerimiz tarafından üniversite öğrencisi ya da mezunu olan gençlerimize farklı düzeylerde ücretsiz olarak kodlama eğitimi verilecek.

Binlerce Gence Müjde: Kodlama Eğitimi Verilecek

YÖK Başkanı Saraç, yapmış olduğu açıklamada, teknolojide yaşanan hızlı değişimlerin kodlamanın önemini daha da artacağını söyledi.

Gündelik yaşamda kullanılan birçok ürün, zaman ve sistemde kodlamanın izlerinin görüldüğüne ve bu sistemlerin yenilenerek daha akıllı hale geldiğini söyleyen Saraç, "Kullandığımız telefonlardan, otomobillere oturduğumuz evlerden fabrikalara birçok ürün veya sistemde kodlama giderek daha çok karşımıza çıkıyor. En basit cihazlar bile bünyesinde binlerce satırdan oluşan yazılımları barındırıyor.

Üniversitelerde farklı seviyelerde programlama eğitimi verildiğini söyleyen Saraç, "Yazılım konusunda ileri seviyede eğitim veren Bilgisayar Mühendisliği ve benzeri bölümlerden mezun olan gençlerimiz, lisans eğitimleri sırasında kazandıkları bilgi, beceri ve yetkinliklerle programlama veya kodlama konusunda ülkemiz iş gücüne önemli katkı sağlamaktadır. 

Birçok mühendislik programında farklı programlama dillerini öğreten bilgisayar programlama dersleri mevcut. Aynı şekilde, bilgisayar programcılığı gibi iki yıllık meslek yüksekokulu programlarında okuyan gençlerimize de belirli seviyede kodlama eğitimi verilmektedir.

YÖK Başkanı Saraç, giderek önemini kazanan kodlama eğitimi üniversitelerde birçok disiplinde müfredata dâhil edilerek başka alanlara da yaygınlaştırıldığını açıkladı.

Kodlama eğitimlerini öğretim üyeleri verecek

Başkan Saraç, birçok sektörde ve günlük hayatta giderek önemi artan kodlama eğitimini yaygınlaştırabilme adına üniversiteler ve ilgili kurumlarla çalışmalar yaptıklarını belirtti.

YÖK Başkanı, şu bilgileri verdi:

Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, YÖK'ün koordinatörlüğünde ve İŞKUR'un desteğiyle üniversitelerimizin ilgili bölümlerindeki öğretim üyelerimiz tarafından üniversite öğrencisi ya da mezun olan gençlerimize farklı düzeylerde ücretsiz kodlama eğitimleri verilecek. 

Hedef kitlemiz, üniversitelerin matematik, mühendislik, iktisat, işletme, istatistik gibi algoritmik düşünce yeteneğinin kazandırıldığı ancak kodlamanın yeterince öğretilmediği programlarda okuyan ya da bu programlardan mezun olan gençlerimiz.

Gençlerimize yeni bir yetenek ve istihdam alanı kazandırılacak

Proje kapsamında, ilgili programlarda okuyan ya da bu programlardan mezun olanlar belirli düzeyde kodlama eğitimine alınacak. 

Eğitimleri üniversitelerdeki öğretim üyelerimiz verecek. Böylece gençlerimiz, kolay ve kısa zamanda yeni bir beceri ve yetkinlik kazanarak farklı sektörlerde iş imkânına kavuşacak. 

Bu eğitimlerle, bu gençlerimize yeni bir yetenek kazandırmayı hem de yakın gelecekte ülkemizin bu alanlarda yaşayabileceği iş gücü açığını kapatmayı hedefliyoruz.

Yakın gelecekte birçok sektörde kodlamaya olan ihtiyacın daha da artacağını söyleyen Başkan Saraç, birçok gelişmiş ülkede yürütülen benzeri projelerin artık Türkiye'de de hayata geçirildiğini söyledi.

Kursiyerlere cep harçlığı da verilecek

Başkan Saraç, projeye ilişkin, "Kodlama eğitimleri, işgücü projeksiyonu da dikkate alınarak Ankara, İstanbul, İzmir'in aralarında bulunduğu pilot illerde gerçekleştirilmesi hedefleniyor. 

İŞKUR tarafından projeye kabul edilen kursiyerlerin tüm eğitim masraflarının karşılanacak ve kursiyerlere cep harçlığı ve kurs süresi boyunca sigorta imkânı sağlanacak. Kursu başarı ile tamamlayanlara sertifika verilecek.

YÖK Başkanı Saraç, projenin yakında ayrıntılı bir şekilde kamuoyu ile paylaşılacağını belirterek, "proje çalışmasında yer alan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sayın Dr. Cemil Ertem ve İŞKUR'un değerli yetkililerine gençlerimiz adına teşekkür ederiz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER