BM, Yeni Tip Koronavirüs Sebebiyle 290 Milyonu Aşkın Öğrencinin Eğitimin Aksadığını Açıkladı

Birleşmiş Milletler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgın sebebiyle 290 milyonu aşkın öğrencinin eğitiminin aksadığını açıkladı.

BM, Yeni Tip Koronavirüs Sebebiyle 290 Milyonu Aşkın Öğrencinin Eğitimin Aksadığını Açıkladı

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütünden (UNESCO) yapılan açıklamaya göre, Kovid-19 salgın sebebiyle 13 ülkede okullar kapatıldı.

Okulların kapandığı ülkeler arasında Ermenistan, Azerbaycan, Bahreyn, Çin, Kuzey Kore, İran, Irak, İtalya, Japonya, Kuveyt, Lübnan, Moğolistan, Birleşik Arap Emirlikleri yer aldı. Söz konusu ülkelerde toplam 290,5 milyon öğrencinin eğitimi ise aksadı.

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, 'Sağlık ya da başka krizler yüzünden okulların geçici olarak kapanması maalesef yeni değil ama mevcut aksamanın küresel boyutu ve hızı düşünüldüğünde bu aksamanın uzaması eğitim hakkını tehlikeye atar uyarısında bulundu.

UNESCO, eğitim ve öğretimin devamlılığının sağlanmasına yönelik stratejileri ele almak için eğitim bakanları düzeyinde 10 Mart'tarihinde acil toplanacak.

İlk olarak Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019'yılında tespit edilen ve kısa zamanda başka ülkelere de yayılan yeni tip koronavirüsten dünya genelinde şu ana kadar 80 binden çok kişi etkilendi. Kovid-19 salgın sebebiyle 3 binden çok kişi ise yaşamını yitirdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2020, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER