Çubukçu: ÖSYM bağımsız bir kurum

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, YGS'de şifre iddiaları ve İzmir'de ALES'in yenilenmesiyle ilgili, "ÖSYM bağımsız bir kurum. Konuya ilişkin açıklamaları ÖSYM yapıyor" dedi.

Çubukçu: ÖSYM bağımsız bir kurum

İzmir Valiliğini ziyaret eden Bakan Çubukçu, Vali Cahit Kıraç ile kısa süre basına kapalı görüşmesinin ardından basın mensuplarının sorularının sorularını yanıtladı. YGS'deki şifre iddiaları ve İzmir'deki 278 adaya yönelik ALES'in yeniden yapılmasıyla ilgili soruya yanıt vermek istemedi. İzmir ziyaretiyle ilgili soruları yanıtlayacağını belirten Bakan Çubukçu, ısrarlı sorular üzerine, "Bu sorulara ilişkin Mecliste hem gündem dışı bilgilendirme yaptım, hem basına yeteri  kadar açıklama yaptım. ÖSYM bağımsız bir kurum. Konuya ilişkin açıklamaları ÖSYM yapıyor. Buradaki toplantım ve programımla ilgili soru varsa cevaplandırayım, yoksa iyi günler diliyorum" dedi.
      
 

Akıllı tahta uygulaması   

 

Bakan Çubukçu, öğrencilere yönelik akıllı tahta ve elektronik kitap çalışmasına ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi: "Öncelikle İzmir bizim için çok önemli. İzmir gerçekten hem Ege'nin incisi hem birçok alanda Türkiye'nin dinamo şehirlerinden bir tanesi. Eğitim alanında başta valimizin, milletvekillerimizin yürüttükleri çalışmalarla her alanda İzmir'de büyük ilerlemeler kaydedildi. Tüm dünyadaki gelişim ve değişimin paralelinde ülkemizde de gelişen teknolojiye uygun nitelikli eğitimin altyapısını oluşturmak için çok önemli projeyi Başbakanımızın himayesinde başlattık. Fatih Projesi adı altında başlatılan bu proje Türkiye'de bütün okullarımızda bilişim altyapısının sağlanması, çocuklarımızın internete güvenli erişimi, e-kitap uygulaması, öğretmenlerimizin hizmet içi eğitimi, akıllı tahta  gibi birçok alanda eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacak ve kaliteyi artıracak son derece önemli bir proje. Hem miktarı itibarıyla hem kapsadığı alan itibarıyla  inşallah en kısa sürede ihalesi gerekleştirecek. Önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren ilk olarak ortaöğretimden başlayarak tüm Türkiye'ye yayılacak."
 

'Okulların güvenli ortamlar olmasını önemsiyoruz'

 

Bir basın mensubunun Menemen ilçesinde okulun bahçe kapısının üzerine düşmesi sonucu bir çocuğun hayatını kaybettiğini hatırlatması üzerine Bakan Çubukcu, bu konuda derhal soruşturma açtıklarını, ilk soruşturma ve inceleme sonuçlarının kamuoyuyla paylaşıldığını belirtti. Okulların güvenli mekanlar olmasını son derece önemsediklerini, meydana gelen her hadiseyi büyük bir titizlikle soruşturduklarını dile getiren Çubukcu, "Hiçbir çocuğumuzun kılına zarar gelmesini istemiyoruz. Bu konuda hassasiyetle hareket ediyoruz. Olayda sorumluluğu olan varsa bunun üzerine gidileceğini söylemek istiyorum" dedi.


 

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
ORdulu
ORdulu - 10 yıl Önce

ÖSYM bağımsız bir KURUm diyerek Topu taca Atan MEB Bakanı, 2010 KPSS hırsızlığın da da Hükümet olarak Bi KOMİSYON kuramadınız KPSS yi araştırmak için....Ayıptur... Milyonlarca İnsaın İki ELi Parmağı yarın Mahşerde Bütün bu olanlara seyirci kaldığınız için SİZLerin yakasında OLACAK....

SIRADAKİ HABER