DESAM: ANNE BABA SEVGİSİ OKUL BAŞARISINI ARTIRIYOR

DESAM’ın hazırladığı 16. Eğitim Bileşenleri Araştırma Raporu, anne baba sevgisinin okul başarısını etkilediğini ortaya koydu.

DESAM: ANNE BABA SEVGİSİ OKUL BAŞARISINI ARTIRIYOR
Demokrat Eğitimciler Sendikası Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (DESAM) hazırladığı 16. Eğitim Bileşenleri Araştırma Raporu, anne baba sevgisinin okul başarısını etkilediğini ortaya koydu.
DES Genel Eğitim Sekreteri Kenan Karataş, sendikanın AR-GE Kuruluşu olan DESAM tarafından hazırlanan “16. Eğitim Bileşenleri Araştırma Raporuna” göre, “Anne baba sevgisi okul başarısını etkiliyor” dedi. Çocuklarının yetişmesi için anne baba tarafından yapılan maddi fedakârlıkların çocukların mutlu ve başarılı olması için yeterli olmadığını söyleyen Kenan Karataş, Çocuğun mutlu, başarılı, çalışkan ve iyi bir birey olarak yetişmesinin ilk ve en önemli koşulunun anne ve baba sevgisi olduğunu, başarısız, uyumsuz ve problemli öğrencilerin çok büyük bir çoğunluğunun “bölünmüş” ve “sorunlu” ailelerden gelen çocuklar olduğunu belirtti.
Çocuğun sevgi ve şefkate olan ihtiyacının hayatının her aşamasında büyük rol oynadığı ve diğer maddi ihtiyaçlarından daha önemli olduğunu söyleyen Karataş, DESAM raporuyla ilgili olarak, “Huzurlu bir ev ortamı olmayan, anne baba ve kardeşleriyle paylaşma eksenli diyalog kuramayan, sevgi ve hoşgörüye dayalı ilişkiler geliştiremeyen çocuklar, okul hayatında da uyumsuz ve başarısız oluyor. Okulunu, özellikle başarılı arkadaşlarını ve dolayısı ile ders çalışmayı da sevmiyor” ifadelerini kullandı.

-“KARDEŞLER ARASINDA BİRİNİN DİĞERİNDEN FAZLA SEVİLDİĞİNİ DÜŞÜNMESİ ÇOCUĞU ETKİLİYOR”-

Çocukların başarısızlığını etkileyen ailevi faktörler arasında, anne babaların çocukları arasında ayrım yapmasının, sevgi, şefkat ve ilgilerini eşit olarak gösterememesinin de bulunduğunu söyleyen Karataş, “Kardeşler arasından birinin diğerinden daha az sevildiğine şüphe duyulması, onun psikolojik ve akademik gelişiminde çatışmalar ve gerilemeler meydana getirebilmektedir. Bu yüzden okuldaki başarısı ve arkadaşlık ilişkileri de olumsuz yönde etkilenecektir. Anne baba tarafından kardeşler arasında mukayese yapılması ne kadar yanlışsa, başarılı olan tanıdık diğer çocukları örnek göstererek kendi çocuğunun da öyle olmasını istemek o kadar hatalıdır” dedi


Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER