Devletin Bürokratlarına Okuyun Dediği Kitap

Türkiye Cumhuriyetinde nadir görülen bir durum yaşandı. İçişleri Bakanlığı iller İdaresi Genel Müdürlüğü resmi yazıyla çalışanlarına bir kitabı okumasını tavsiye etti.

Devletin Bürokratlarına Okuyun Dediği Kitap
 Kitap hepimizin yakından tanıdığı bir isme Topkapı sarayı Müdürü Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya ait. Profesör Ortaylı’nın “Türkiye Teşkilat ve İdare Tarihi” isimli kitabı resmi yazıyla Devletin bürokratlarına tanıtıldı..
İçişleri Bakanlığı’nın 81 ilin valiliklerine gönderdiği yazıda
 
“İlber Ortaylı tarafından kaleme alınan “Türkiye Teşlikat ve idare tarihi adlı kitapta ülkemiz coğrafyasında yaşamış devletlerin yapısı,bu yapıların geçirdiği değişim ve bu değişimlere etki eden iç ve dış faktörler devletin içinde yer aldıkları dünya düzeni ile Avrupa ve Asya’nın diğer geleneksel sistemleri çerçevesinde anlatılmakta olup,dolayısı ile mevcut devlet kurumlarımızın teşkilat yapısının anlaşılmasına katkı sağlayacak yararlı bir kaynak eser niteliğindedir” denildi.
 
 
 
Prof. Dr İlber Ortaylı kitabın önsözünde kitabı şöyle tanıttı:
 
"Osmanlı idarî teşkilâtı imparatorluklar bölgesi Ortadoğu medeniyetinin “teşkilatlanma tarihindeki zirveyi temsil eder.

Bu konuda talebelerin ve meslek dışı okuyucunun ihtiyacı için yazdığım bu kitabı, birinci baskıdan sonra bir daha, maalesef ele alamadım. Talep üzerine dostum ve talebem Dr. Mustafa Çalık'ın himmetiyle kısa zamanda yeniden baskıya hazırlandım. Tenkid ve tavsiyeler gelecek baskılar yararlı olacaktır.

Bir imparatorluğun idarî teşkilâtı onun zengin sosyal kurumlaşmasının bir yansımasıdır. Bu zor deneme inşallah amacına ulaşır."

İlber Ortaylı
Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER