DİPLOMAYA YÖNELİK ALAN DEĞİŞİKLİĞİNİN KİME NE ZARARI VAR Kİ ?

Diplomaya bağlı alan değişikliği bekleyen öğretmenler isyanda. Öğretmenler "Diplomaya yönelik alan değişikliği 4 yıllık mezun olduğumuz alan geçişimizi sağlayan bir yer değiştirme şeklidir, kime ne zarar var'" diyor.

DİPLOMAYA YÖNELİK ALAN DEĞİŞİKLİĞİNİN KİME NE ZARARI VAR Kİ ?
  Kamuoyunda alan değişikliği denilince sınıf öğretmenliğinden branş öğretmenliğine geçiş gibi bir yanlış algı var. Diplomaya yönelik alan değişikliği 4 yıllık mezun olduğumuz alan geçişimizi sağlayan bir yer değiştirme şeklidir. Diplomaya yönelik alan değişikliği kimleri kapsıyor ve kimler alan değişikliği yapacak ? 2012 de zorla yan alan değişikliğine mecbur bırakılan öğretmenlerin kendi alanına dönmesini sağlayacak. Alanı dışına atanan öğretmenlerin kendi alanına dönmesini sağlayacak ki bunların sayısı yok denecek kadar az çünkü hemen hemen hepsi 1995-2010 yılları arasında yapılan alan değişikliği ile kendi alanlarına döndüler. Ve Binbir zorlukla 2.üniversiteyi bitiren öğretmenlerin eğitimini aldığı alana geçmesini sağlayacak.
            Yani burdan anlayacağınız diplomaya yönelik alan değişikliğinin amacı her öretmenin eğitimini gördüğü ve uzmanı olduğu alanda çalışmasını sağlamak. Şimdi biz size soruyoruz her öğretmenin uzmanlık alanında çalışmasının kime ne zararı olacak ? Tabiki zararı olmayacağı gibi eğitim ve öğretim açısından çok önemli fayda sağlayacak.
            Peki Milli Eğitim bakanlığı neden diplomaya yönelik alan değişikliğine pek yanaşmıyor ? Milli eğitim bakanlığı da aynı yanlış algıya sahip diplomaya yönelik alan değişikliğini sınıftan branşa geçme olarak algılıyor diplomaya yönelik alan değişikliği yaparsak branşçı atama sayımız azalır gibi açıklamalarda bulunuyor. Halbuki durum tam tersi şuan diplomaya yönelik alan değişikliği bekleyen öğretmenlerin 3 te 2 si branş öğretmeni ve bunu diplomaya yönelik alan değişikliği gruplarında yaptıkları resmi araştırmayla kanıtladılar. Birçok haber sitesinede bu durumu servis ettiler. En son 2013 te yapılan diplomaya yönelik alan değişikliği sonuçlarını incelediğimiz de çok az sınıf öğretmenliği normu açılmasına rağmen branş öğretmenliğinden sınıf öğretmenliğine dönen kişi sayısı 1.333 kişi bu da şunu gösteriyor Milli Eğitim Bakanlığı sınıf öğretmenliği normlarının hepsini açıp diplomaya yönelik alan değişikliği yapsa bırakın branşlarda norm daralmasını aksine birçok branşta norm açılması yaşanacak.
            Burdan Milli Eğitim Bakanlığına açık çağrıda bulunuyoruz kimseye hiç bir zararı olmayan ve 400 bin öğretmen-öğrencinin huzur bulmasını sağlayacak diplomaya yönelik alan değişikliğinin en geç aralık ayı içerisinde en az 40 tercih hakkı ve il,ilçe emri verilerek yapılmasını istiyoruz.
 
YÖNETMELİĞE BAĞLI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BEKLEYEN MUTSUZ ÖĞRETMENLER.....
Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER