DOĞUYA TECRÜBELİ ÖĞRETMEN GÖREVLENDİRİLECEK

Genelde genç ve tecrübesiz öğretmenlerin görev yaptığı Doğu ve Güneydoğu illerine, “deneyimli öğretmenlerin gitmesini sağlamak için” yüksek ücret ödenecek.

DOĞUYA TECRÜBELİ ÖĞRETMEN GÖREVLENDİRİLECEK

Hükümet, başta Doğu ve Güneydoğu olmak üzere dezavantajlı bölgelere deneyimli ve tecrübeli öğretmen göndermek için ‘Farklılaştırılmış ücret modelini’ devreye sokacak.

AK Parti seçim beyannamesinde yer alan ve “nitelikli ve tecrübeli öğretmenlerin öncelikli olarak dezavantajlı yerleşim yerlerinde istihdamının sağlanmasına” yönelik hedefin ayrıntıları belli oldu.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, uzun yıllardan beri Türkiye’nin dezavantajlı bölgelerinde öğretmen sıkıntısının yaşandığını hatırlatarak, “O bölgelerdeki çocukların eğitim kalitesini yükseltmek için proje geliştiriyoruz. Oralarda öğretmenler genç ve tecrübesiz oluyor. Kısa süre sonra farklı yerlere geçiyorlar. Bu da eğitimin kalitesi konusunda sakıncalara sebep oluyor” dedi.

Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin eğitimin temel unsurunun halen öğretmenler olduğuna dikkat çeken Çubukçu, şöyle devam etti: “Bu bölgelerde görev yapmayı daha cazip hale getirmek için çalışma yapıyoruz. Farklı ücret ödeyerek, deneyimli öğretmenler için cazip hale getirmek istiyoruz. Zaten diğer bölgelerden daha fazla ücret alıyorlar ama bir takım desteklerle bunu daha da cazip hale getirmek istiyoruz. Tecrübeli ve deneyimli öğretmenleri bu bölgelerde tutmak için farklılaştırılmış ücret modeli uygulayacağız...”

Öğretmenlerin hizmet içi eğitiminde de yeni bir sistemi devreye sokacaklarını söyleyen Nimet Çubukçu, “Fatih Projesi kapsamında öğretmenlerin, eğitim teknolojileri ve yeni uygulamalar konusunda kendilerini geliştirmeleri sağlanacak” dedi.


Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
ben
ben - 10 yıl Önce

''dezavantajlı bölgelere'' Türkiye hala 7 bölgeden ibaret ya avantajın başndaki ''DE''yi ortadan kaldırın yada öyle bölgede yaşayan yaratıkları ortadan kaldırın...'-uslanmayanın hakkı öğretmen değil KÖTEKTİR...!!!!

Hakan
Hakan - 10 yıl Önce

Şırnak cizrede çalışıyorum olaysız günümüz geçmiyor, ama batıdaki bir öğretmenle aynı maaşı alıyorum sayın bakan kimden bahsettiğini anlayamadım, farklı ücret demiş ama galiba bakanlıkla alakası sadece veli olmasından ibaret, hiçbir problemimiz çözülmediği gibide bizi buradan göndermemek içinde bir sürü usulsuz yönetmelik çıkararak tayin hakkımızıda vermemekte. çıkardığı herşey mehkemelik, sayın bakan hakkımızı size helal etmiyoruz

başkale
başkale - 10 yıl Önce

sayın bakan, bu bölgelerde çalışanlar zaten fazla ücret alıyorlar diyor fakat başkalede çalışıyorum, 1 tl dahi fazla para alamadım.

eşitlik
eşitlik - 10 yıl Önce

bu neye göre belirlenecek.benim okulumda yüzde sekseni doğudan göç etmiş ailelerin çocukları öğrenim görüyor.bizim buraların da doğudan farkı yok.

SIRADAKİ HABER