Eğitim Emekçileri Ölüyor, MEB Susuyor!

Eğitim Sen resmi sitesinden bir haber yayınlayarak Covid-19 nedeniyle vefat eden eğitimcilerin sayısını verdi ve Milli Eğitim ile Sağlık Bakanlığ'na çağrıda bulundu.

Eğitim Emekçileri Ölüyor, MEB Susuyor!

Bu hafta yayınlayacağımız vaka tablosu maalesef eğitim emekçilerinin vefat haberleriyle dolu kara bir tablo oldu. Yüz yüze eğitime ara verme kararının alındığı 12-18 Nisan haftasında, 7 eğitim emekçisini kaybetmiştik. Vefat haberleri ne yazık ki artarak devam etti. 19-25 Nisan haftasında 14 eğitim emekçisi vefat etti. Covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren eğitim emekçilerinin yakınlarına ve eğitim camiasına başsağlığı diliyoruz. 2 Mart’tan bu yana tutmuş olduğumuz kayıtlara göre, salgın nedeniyle yaşamını yitiren eğitim emekçilerinin sayısı 45’i buldu. Gerçek rakamın bu sayının çok üstünde olduğuna dair haberler olmasına rağmen, MEB’den bu konu hakkında herhangi bir açıklama yapılmamakta ve sorumluluktan kaçılmaktadır.

Her gün aşı olmadan yüz yüze eğitimin yükünü kaldırmaya çalışan öğretmen arkadaşlarımızın vefat haberlerini alırken, bu kadar ağır bir tabloyla karşı karşıya olmamız yetmezmiş gibi, MEB, öğretmenlerin ek ders ücretlerini tartışma konusu yapmaktan çekinmemektedir. Öğrencilerin uzaktan eğitime erişimi için internet alt yapısı sunmayan, bilgisayar ve tablet dağıtımı yapmayan MEB, çocukların uzaktan eğitime erişememesi ve çeşitli nedenlerle derse girmemesinin faturasını öğretmenlere, ders ücretini ödemeyerek kesmek istemektedir. MEB’in bu salgını fırsata çeviren tüccar anlayışını kınıyoruz.

Önlemler alınmadan yüz yüze eğitime geçmenin ağır sonuçlarıyla karşı karşıyayız. Bundan ders çıkarılması gerekirken aşılama süreci tamamlanmadan halen anaokullarının, 8. ve 12. sınıfların yüz yüze eğitime devam etmesi, liselerde sınav yapma ısrarı, bizleri çok daha ağır tablolarla karşı karşıya bırakma riski taşımaktadır. Nitekim bu hafta bizlere ulaşan vakalarda yüz yüze eğitimin devam ettiği sınıfları incelediğimizde anaokullarında 9 pozitif, ortaokullarda 38 pozitif-8 temaslı, liselerde 47 pozitif-3 temaslı öğretmenimiz vardır. Öğrenci vakalarını incelediğimizde ortaokullarda 37 pozitif-28 temaslı, liselerde 95 pozitif-73 temaslı öğrencimiz söz konusudur. Aşılama süreci tamamlanmadan hiçbir kademede yüz yüze eğitim devam etmemeli, sınavlar da bir an önce iptal edilmelidir.

Tüm eğitim emekçilerinin sağlıklı ve güvenli çalışma koşullarının yaratılması, öğrencilerimizin sağlıklı ve güvenli eğitim hakkı ile toplumsal sağlığın korunması için mücadelemize devam edeceğiz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER