Eğitimde İnovasyon Forumu

Türk Eğitim Derneği ve SEBİT işbirliğiyle TED Ankara Koleji İncek Kampüsü’nde düzenlenen “Uluslar arası Eğitim Forumu II: Eğitimde İnovasyon” toplantısı bu hafta sonu gerçekleştirildi.

Eğitimde İnovasyon Forumu
Genel moderatörlüğünü Burcu ESMERSOY’un yaptığı forumda Sebit Eğitim ve Bilgi Teknolojileri A. Ş. Genel Müdürü Ahmet ETİ, TED Genel Başkanı Selçuk PEHLİVANOĞLU ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İSEN açılış konuşmalarını yaptı. Açılış konuşmalarının ardından ünlü fütürist DaVinci Enstitüsü kurucusu ve başkanı Thomas Frey tarafından teknolojideki ilerlemelerle birlikte gelecekteki eğitim anlayışları ile ilgili öngörülerini izleyenlerle paylaşıldı.

İki gün süren forumda Gelecek İçin Eğitim Programları ve Politikaları, Geleceğin Okulları ve Geleceğin Sınıfları, Hesap Verebilirlik ve Ölçümlemeler ve Sürdürülebilir Bir Rekabet Gücü İçin Politika ve Perspektifler ana başlıkları altında sunumlar ve paneller düzenlendi. Bu sunum ve panellerde şu sorulara yanıtlar arandı:
 
·Ekonomik olarak rekabetçi, toplumsal olarak duyarlı bir gelecek için hangi beceriler ve değerlerin kazandırılması önemlidir?
· Beceriler ve değerlerin etkili ve beyin temelli bir anlayışla kazandırılması süreci ile teknolojinin entegre edilmesi nasıl sağlanabilir?
· 21. yüzyılı şekillendirecek bir eğitim için okullar ve sınıflar nasıl düzenlenmelidir?

· Öğrencilerin kendi öğrenmelerinin sorumluluğunu üstlenmeleri için motivasyon oluşturacak öğrenme ortamları nasıl geliştirilebilir?
· Eğitim sistem ve teknolojilerinde yeniliklerin eğitsel değeri nasıl ölçülebilir, başarılı olanlar nasıl yaygınlaştırılır ve daha genel olarak, eğitsel kazanımların performans temelli ölçülebilmesi için yenilikçi teknik ve yaklaşımlar neler olabilir?
· Türk Eğitim Sisteminin bölgesel ve küresel ölçekte bir rekabet gücü yaratabilmesi için gelecek 10-20 yıllık bir perspektifte eğitimde neler yapılabilir?
 
Koç Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Ümran İnan, Sabancı Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Tosun Terzioğlu, Newcastle Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sugata Mitra, Finlandiya Aoolta Üniversitesi’nden Prof. Dr. Teemu Leinonen, A.B.D 21. Yüzyıl Okulları Kurucusu Anne Shaw, M- Gen Gelecek Planlama Merkezi Kurucusu & Fütüristler Derneği Başkanı Ufuk Tarhan, ABD KnowledgeWorks Vakfı’ndan Monica Martinez, Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ziya Selçuk gibi ulusal ve uluslararası arenada alanında uzman kişilerin sunumlarından oluşan foruma ilgi yoğundu.
 
Öğrenciler, fikirlerini 90 saniyede anlattı!
“Uluslararası Eğitim Forumu II: Eğitimde İnovasyon” kapsamında gençlerin söz sahibi olmasının sağlanması amacıyla düzenlenen Öğrenci Yarışması ile daha iyi bir gelecek için bugünün eğitiminin nasıl tasarlanacağı gençlere soruldu. Forumda üç ayrı oturumda öğrenciler düşledikleri yenilikçi düşünce, uygulama, yöntem ya da yaklaşımları 90 saniye içerisinde sundular. “Okul ve Derslik Ortamları”, “Gelecek için Eğitim Programları” ile “Ölçme ve Değerlendirme” kategorilerinde düzenlenen yarışmada dereceye giren toplam 15 öğrenciye ödül olarak birer netbook hediye edildi.

ALEV OKULLARI'DA İNOVASYON FORUMUNDAYDI

Türk Eğitim Derneği ve SEBİT işbirliğiyle TED Ankara Koleji İncek Kampüsü’nde düzenlenen “Uluslararası Eğitim Forumu II: Eğitimde İnovasyon” toplantısı 30 Nisan-1 Mayıs2011 tarihinde gerçekleşti.

İnovasyon Forumu'na ALEV OKULLARI'NDAN Vakıf  Kurucu Temsilcisi Rezan Erksan, Lise Müdürü Canan Bulğay, SBS Koordinatörü Nagihan Tetik ve Ölçme Değerlendirme Koordinatörü Hakan Yücel katıldı.





RESİMLERİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ
Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER