EĞİTİME KAR ENGELİ

Yurdun bazı illerinde etkili olan fırtına ve kar yağışı nedeniyle eğitime ara verildi.

EĞİTİME KAR ENGELİ

TOKAT

 Etkili kar yağışı yüzünden Tokat'ın Turhal ilçesinde eğitime pazartesi gününe kadar ara verildi.

ADIYAMAN

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde yoğun kar yağışı nedeni ile okullar 3 gün tatil edildi.
 

Gölbaşı'nda dün akşam saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı nedeniyle ilçe merkezi ile köy ve beldelerdeki ilk ve ortaöğretim düzeyindeki okullarda 3 gün eğitime ara verildi.

Gölbaşı Milli Eğitim Müdürü Aziz Özduman yaptığı açıklamada, etkili olan kar yağışı nedeniyle okulların 3 gün tatil edildiğini belirtti. Özduman, "Şiddetli kar yağışı nedeni ile köy yollarının kapalı olması taşıma servislerinin taşımayı yapamaması ve öğrencilerin can güvenliği için ilçe hıfzıssıhha kurulu kararı ile okullar 3 gün tatil edilmiştir." dedi.

İlçede devam eden kar yağışı hayatı olumsuz etkilerken birçok köy yolu da ulaşıma kapandı. Yetkililer yol açma çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

KÜTAHYA

Kütahya'da Eğitime Kar Engeli 

Hisarcık ilçesinde okulların bugün tatil edilmesi kararlaştırıldı.

Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle yarın ilk ve orta dereceli okullar tatil edildi.

Kaymakam Mustafa Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında, yoğun kar yağışı ve tipiyle ilgili alınacak önlemlerin görüşüldüğünü bildirdi.

Koç, toplantıda alınan karar doğrultusunda ilçe merkezi, belde ve köylerde ilk ve orta dereceli okullar ile okul öncesi ve yaygın eğitim kurumlarında yarın eğitime ara verileceğini kaydetti.

AĞRI

Ağrı'da dondurucu soğuklar ve kar etkisini devam ettiriyor. Hava soğukları sebebiyle okulların hafta sonuna kadar tatil edilmesine karar verildi.

İl ve ilçe merkezleri hariç köyler, beldeler, Yatılı İlköğretim Bölge Okulları (YİBO), taşıma merkezli okullar çarşamba, perşembe ve cuma günü olmak üzere 3 gün tatil edildi.

Ortaöğretim kurumlarında yapılan not yükseltme sınavlarına katılamayan öğrencilerin ise okul yönetimi tarafından belirlenecek tarihlerde not yükseltme sınavlarına girebilecekleri belirtildi.

BİNGÖL

Bingöl'de yoğun kar yağışı nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 2 gün ara verildi.
Bingöl Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, yoğun kar yağışı ve kötü hava koşulları nedeniyle il genelindeki tüm okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında 8-9 Şubat tarihlerinde eğitime ara verildiği bildirildi.
 
BİTLİS

Bitlis Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz, yoğun kar yağışı ve ulaşımdaki aksamalar sebebiyle okulların bir gün tatil edildiğini duyurdu. Korkmaz, yarın için ise ilerleyen saatlerde durum değerlendirmesi yapılacağını belirti.

 
ÇORUM
 
Çorum'da yoğun kar yağışı nedeniyle merkeze bağlı bazı okulların iki gün tatil edildiği bildirildi.
 

Çorum Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre il merkezindeki okullar hariç taşımalı okullar ile tüm köy okullarının İl Hıfzısıhha Kurulu kararıyla bugün ve yarın tatil edildiği bildirildi.

 
ÇANAKKALE

Kar ve fırtına Çanakkale'yi deyim yerinde ise esir aldı.

Gökçeada ve Bozcaada Vapur seferleri ile uçak seferleri olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi.

Yoğun kar yağışına hazırlıksız yakalanan çok sayıda araç yollarda kaldı.

Kar yağışı nedeniyle Çanakkale Merkeze yaklaşık 3 saat elektrik verilemedi.

Kentte okullar bir gün tatil edilirken, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamilelere bugün idari izinli sayılacak.

ELAZIĞ

Elazığ kent merkezinde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime 2 gün ara verildi.
 
Valilikten yapılan yazılı açıklamada, yoğun kar yağışı ve hava muhalefeti nedeniyle Elazığ il merkezinde bulunan ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 8-9 Şubat olmak üzere iki gün ara verildiği belirtildi. Daha önce de İl Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı karar doğrultusunda, 10 ilçede eğitime 2 gün ara verildiği açıklanmıştı.

KIRKLARELİ

Kar yağışı nedeniyle Kırklareli'nin Demirköy, Kofçaz ve Vize ilçelerinde eğitime bir gün ara verildi.

Kırklareli Milli Eğitim Müdür Vekili Yasin Özdil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Demirköy, Kofçaz ve Vize ilçelerinde yoğun kar yağışı nedeniyle ilköğretim okulları ve liselerde eğitime 1 gün ara verildiğini söyledi. Öte yandan kar yağışı nedeniyle merkeze bağlı 10, Demirköy ilçesine bağlı 13, Kofçaz ilçesine bağlı 15, Pınarhisar ilçesine bağlı 4, Vize ilçesine bağlı 9 olmak üzere 51 köy yolu ulaşıma kapandı. Kırklareli Özel İdaresi ekipleri, kapanan köy yollarını açma çalışmalarını sürdürüyor.

Karayolları 15. Şube Şefliği ekipleri de kar kalınlığının 50 santimetre olduğu Dereköy Sınır Kapısı'nın ulaşıma kapanmaması için kar küreme ve tuzlama çalışmalarına devam ediyor.

Kırklareli Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, hava sıcaklığının eksi 8 derece olduğu kent merkezinde, kar yağışının iki gün daha devam edeceğini bildirdi.

HAKKARİ

Hakkari'de dün akşam saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı sebebiyle şehir merkezinde taşımalı eğitim, Yüksekova ve Şemdinli ilçelerinde ise ilk ve orta dereceli bütün okullarda eğitime 1 gün ara verildi.

MALATYA

Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, kar yağışı nedeniyle Malatya merkez, Doğanşehir, Pütürge, Yeşilyurt ve Akçadağ ilçeleri 2 gün, Arapgir 3 gün, Arguvan, Darende, Hekimhan, Kale, Kuluncak ve Yazıhan'da okullar 1 gün süreyle tatil edildi. Battalgazi ilçesinde kar tatil kararı alınmadı. Diğer yandan kar nedeniyle Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından spor müsabakaları da 2 gün ertelendi.

Bu arada, Malatya Valiliği'nin aldığı karara göre, kamu kuruluşlarında çalışan hamile, engelli, kalp ve böbrek yetmezliği ile tansiyan hastalarının da 8 Şubat Çarşamba ve 9 Şubat Perşembe günü idari izinli sayılmaları kararı alınmıştı. Valilikten yapılan açıklamada, "İlimizde soğuk ve kar yağışlı havanın etkisi altına girmesi ve kar yağışı ile birlikte buzlanma ve don olayı meydana gelebileceği Meteoroloji Müdürlüğünün hava tahmin raporlarından anlaşılmaktadır.

Bu nedenle İl merkezindeki Kamu Kurum ve Kuruluşlarında görevli hamile ve emzikli bayanlar, kalp ve böbrek yetmezliği ile kontrol edilemeyen tansiyon yüksekliği ve kronik hastalıkları olanlar ve engelli kamu personelinin 08-09 Şubat 2012 tarihlerinde idari izinli sayılmaları, ilköğretim ve liselerinde iki gün süre ile tatil edilmesi Valiliğimizce uygun görülmüştür" denildi.

KONYA

Etkili olan kar yağışı nedeniyle eğitime Konya'nın Bozkır ilçesinde 1,5 gün, Karaman'ın Sarıveliler ilçesinde ise yarım gün ara verildi.

Bozkır Kaymakamı Mustafa Sarıkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla Bozkır merkez, belde ve köylerindeki ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 1,5 gün ara verildiğini belirtti. Sarıkaya, yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarında yol açma çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Beyşehir'de de etkili olan kar yağışı, yaşamı olumsuz etkiliyor. İlçede köylülerin geçim kaynağı olarak beslediği kıl keçileri, etkili olan ağır kış şartlarına rağmen beyaz örtüyle kaplı açık arazilerde her gün sürüler halinde yürüyüşe çıkarılıyor. Sürü sahipleri, kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle küçükbaş hayvanlarını beslemekte zorluk çekiyor. Sürüler, uzun süre kar altında ot bulmaya çalışırken, besin ihtiyaçlarını alandaki kurumuş yapraklarla karşılamaya çalışıyor.

SİVAS

Kar yağışının etkili olduğu Sivas'ın Ulaş ve Yıldızeli İlçesi'nde de ilk ve orta dereceli okullar da 2 gün tatil edildi.

TUNCELİ

Kar yağışı nedeniyle Tunceli il merkezi ve Mazgirt ilçesinde 3 gün, Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde 2 gün eğitime ara verildi.
 
Tunceli kent merkezi ve Mazgirt ilçesinde, yoğun kar yağışı nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 3 gün ara verilmesi kararlaştırdı.
 

Kar yağışının etkili olduğu Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde de ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 2 gün ara verildi.

KAHRAMANMARAŞ

Kahramanmaraş'ın, Ekinözü, Göksun ve Afşin ilçe merkezleri ve köylerinde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verildi.

Akşam saatlerinde başlayan kar yağışı nedeniyle Elbistan'a bağlı 20 köy, Ekinözü ilçesine bağlı 9 köy ve 40 mezra, Göksun ilçesine bağlı 35 köy ve Afşin ilçesine bağlı 15 köyle ilçe merkezlerinin bağlantısı kesildi. Kahramanmaraş Özel İdaresine bağlı karla mücadele ekiplerinin, kapanan köy ve mezra yollarının açılması için kar temizleme ve tuzlama çalışmalarını aralıksız sürdürdükleri belirtildi. Kar yağışının etkili olduğu Ekinözü, Göksun ve Afşin ilçe ve köylerinde eğitime bir gün ara verildi. Kar yağışının yoğun yaşandığı ilçelerde, belediyelere ait ekiplerin, cadde ve sokaklarda oluşan aşırı kar birikintilerini, iş makineleri yardımıyla taşıdıkları kaydedildi.

VAN

Van'da dün akşam başlayan kar yağışının ardından 285 köy yolu ulaşıma kapandı.
 

İl Özel İdare Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü yetkilileri, özellikle karın etkili olduğu Van merkezde 30, Erciş'te 74, Çaldıran'da 45, Muradiye'de 33, Gürpınar'da 37 olmak üzere il genelinde toplam 285 köy yolunun ulaşıma kapandığını kaydetti. Yetkililer, karla mücadele ekiplerinin, sabahın erken saatlerinden itibaren depremden fazla zarar gördüğü için hala sıcak yemek götürülen köyler başta olmak üzere yol açma çalışmalarına başladıklarını bildirdi. Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise Van'ın çevre illerle bağlantı yollarının açık olduğunu ancak Van-Bahçesaray, Çaldıran-Doğubeyazıt, Hakkari'nin Depin-Üzümcü yolu ve çığ düşmesi dolayısı ile Van-Çatak karayolunun ulaşıma kapandığını söyledi. Yetkililer, gün boyu kar yağışı beklediklerini ve yol açma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

ISPARTA
 
Isparta merkezde kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verildi. Isparta Milli Eğitim Müdürü Sabri Caner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kar yağışı nedeniyle kent merkezindeki ilköğretim okulları ve liselerde eğitime bir gün ara verme kararı aldıklarını belirtti.

YOZGAT

Yozgat'ta etkili olan kar yağışı nedeniyle il genelinde ilk ve orta dereceli okullar yarın tatil edildi.
 
İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, etkili kar yağışı nedeniyle il genelindeki ilk ve orta dereceli okullarda eğitime yarın ara verileceği bildirildi.
 
Yozgat Valiliği de, kamuda çalışan engelli ve hamilelerin yarın idari izinli olduklarını duyurdu.
Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER