EK DERS ÜCRETLERİ ÖĞRETMENLER ARASINDA ADALETSİZLİK SEBEBİ

Bu gün 24 Kasım öğretmenler günü. Öncelikle tüm öğretmen camiasının öğretmenler gününü tebrik ediyorum.

EK DERS ÜCRETLERİ ÖĞRETMENLER ARASINDA ADALETSİZLİK SEBEBİ

Öğretmenler günü öğretmenlerin sorunlarının, beklentilerinin kısmen de olsa gündeme geldiği günlerdir. Öğretmenler ülkemizin en ücra köşelerinde devletin yegâne nişanesidir. Kuş uçmaz kervan geçmez vatan köşelerinde Türk bayrağını öğretmenler dalgalandırır. Daha köyünün dışında bir yer görmemiş, tüm dünyayı TV den kavramaya çalışan, ayakları yalınayak, burunları akıntılı, üstleri soğuk kış aylarında bile incecik elbiselerle okula gelen yavrucakların biricik mürebbileridir öğretmenler. Onların birçoğunun okulunda kalorifer yoktur, sınıfın sobasını onlar yakarlar, reklamlara konu olsa da.

Öğretmenlik mesleği, Türkiye’mizin en gariban meslek kesimidir. Aldıkları maaşlar kendileri gibi bir fakülte bitiren birçok meslek mensuplarının çok gerisindedir. Ama seslerini duyuramazlar. Onlar TRT de çalışan bir kameraman kadar, yâda bir sesçi kadar ücret alamazlar. Onların en kıdemlileri yeni bir polis kadar, bir üsteğmen kadar, bir belediye işçisi kadar ücret alamazlar.

Öğretmenlerin başka meslekler karşısındaki durumları içler acısıdır. Birde kendi aralarında adaletsizlikler yaşarlar. Temel maaşlar birbirine yakında olsa, ek ders uygulaması çok adaletsizdir. Öğretmenlerin eline geçen ücretlerin önemli bir kısmını ek ders ücretleri oluşturur, ama herkese aynı oranda da değildir.

Mesela 1000 öğrencisi olan Anadolu Lisesi müdürü haftada 25 saat ek ders ücreti alırken,  2700 öğrencisi olan lise müdürü 20 saat ek ders ücreti alır. Sebep nedir, yönetim işleri Anadolu liselerinde daha mı ağırdır? İşleyişin içinde olan biri olarak biliyorum ki kesinlikle hayır.

Mesela 80 öğrencisi olan bir anaokulu müdürü 30 saat ek ders ücreti alırken 2000 öğrencisi olan ve ikili eğitim yapan bir ilköğretim okulu neden 20 saat alır?

Norm kadroya göre 21 saat derse giren öğretmen en fazla 10 saat ek ders ücreti alabilirken, 30 saat derse giren 19 saat, teknik öğretmen ise 27 saat ek ders ücreti alabilir.

Neden matematik, fen ve teknoloji, beden eğitimi dersi öğretmeninin maaş karşılığı 15 saattir da aynı okulda çalışan sınıf öğretmeninin maaş karşılığı 18 saattir?

Neden fizik, kimya, tarih öğretmeninin maaş karşılığı 15 saattir da aynı okulda çalışan elektrik, mobilya öğretmeninin maaş karşılığı 20 saattir?

Ek ders uygulaması öğretmenler arasında en büyük haksızlık alanıdır. Ek ders uygulaması kadrolu öğretmenlerin girdiği ders saati ile ilişkilendirilmemelidir. Tüm kadrolu öğretmenlerin haftalık girmek zorunda olduğu ders saati eşitlenmeli ve 30 saat olarak belirlenmelidir. Kadrolu öğretmenlere ödenen ek ders ücret miktarları derece-kademe baz alınarak tazminat olarak ödenmelidir.

Ek ders ücreti, kadrolu öğretmenler için değil, zorunlu hallerde çalıştırılan ücretli öğretmenler için olmalıdır. Okul pansiyonlarında nöbet tutan öğretmen ve meslek liselerinde koordinatörlük görevi olan öğretmenler için fazla çalışma ücreti ödenmeli, böylece emsallerine göre fazla iş yükü olanlar mağdur edilmemelidir.

 

Rafet FENER

Eğitim Yöneticisi

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
AYDIN KUŞ
AYDIN KUŞ - 11 yıl Önce

MÜDÜRÜM ÇOK İYİ NOKTAYA DEĞİNMİŞ VE ÖZETLE GÜZELCE AÇIKLAMIŞSINIZ.DEVAMINI VE ÇARESİNİ GETİRİLER İNŞALLAH.....

FATİH TAMER
FATİH TAMER - 11 yıl Önce

ELİNİZE VE YÜREĞİNİZE SAĞLIK MÜDÜRÜM YAZILARINIZI BİZLERİ İDARE EDENLERDE OKUYORDUR İNŞALLAH

zek
zek - 11 yıl Önce

emeğine zamanına sağlık,öğretmensek eşit sürede okulda kalalım eşit ücreti alalım.

han
han - 11 yıl Önce

bence öğretmenlerin tek sorunu ücretleri değil başka büyük sorunlarıda var önce eğitim kendine bırakılmalı siyasiler cemaatler veya taraflı gurplar eğitimden elini çekmeli doğru idareciler seçilmeli ve personel ekdersle ölçülüp paraya tamah eden insan profilinden çıkarılmalı yazınızı doğru buluyorum ama sorunlar konusunda eksik olduğunu düşünüyorum

metin narin
metin narin - 11 yıl Önce

ya bu adamlar kalkıp zorunlu ders saatini 30 a çıkartıp, bir de üstüne 50 lira zam yapar ve derler ki alın size eşitlik ve zam.. fazla bir şey beklememek lazım.. hele hele konu eğitim camiası ise.. ek ödeme sözlerini nasıl yediler gördük malesef..

Recep Akşit
Recep Akşit - 11 yıl Önce

Hocam sonuna kadar katılıyorum ama çözüm üretecek bir irade henüz oluşmamış

HÜSEYİN
HÜSEYİN - 10 yıl Önce

İDARECİ ARKADAŞLAR SİZİN AĞZINIZDAN ÜCRETTEN BAŞKA BİR ŞEY ÇIKMAYACAKMI. BİR KERE OLSUN ALDIĞINIZI HELAL EDİYORMUSUNUZ DİYE KAÇ KERE DÜŞÜNDÜNÜZ.YAZ TATİLERİNDE SADECE OTURARAK OKULLAR AÇIKMIŞ GİBİ ÜCRET ALIRKEN YAZ TATİLİNDE BU ÜCRET NEYİN NESİ HİÇ DEDİNİZ Mİ.PARA HERŞEY DEĞİDİR.BİRAZ İDEALİST OLUNUZ LÜTFEN.

İHSAN
İHSAN - 10 yıl Önce

HÜSEYİN SANIRIM SENİN İDARECİLERDEN YANA BİR TAKINTIN VAR. NE DERSİN SEVGİLİ KARDEŞİM.BEN BU SABAH SAAT 7 DE OKULA GELDİM VE AKŞAM SAAT 18 DEN ÖNCE ÇIKAMAYCAĞIM. YANİ 11 SAATTTİR KOŞTURUYORUM. HİÇ BİR ZAMAN ACİZLİK GETİRMEDİM VE GÖÖREVİMİDE SEVGİ İLE YAPIYORUM. ÖĞRETMENLERİM DE ÇOK ZOR BİR İŞİN İÇİNDELER. BİRİLERİ HER NE KADAR 5 SAAT ÇALIŞIYOLAR DESEDE BEN KATILMIYORUM. ÖĞRETMEN 24 SAAT GÖREV YAPIYOR. SANA TAVS,İYEM ŞU Kİ İDARECİDE ÖĞRETMENDE HERKES ÖĞRETMENDİR. BAKIŞ AÇINI BU YÖNDE DEĞİŞTİRİRSEN DAHA GÜZEL BİR FİKİR YÜRÜTEBİLİRSİN. YOKSA BİRİLERİ BU ÜLKEDE ÖĞRETMENLERİ DE BİRBİRİNE DÜŞÜRMEYE ÇALIŞIYOR. BUNA MEYDAN VERMEYELİM LÜTFEN. KENDİ MESLEĞİNE SAYGI DUYAN BİRİSİ YOK İDARECİYMİŞ YOK ÖĞRETMENMİŞ YOK EFENDİM YAZIN OTURURMUŞ BUNLARI DİLE GETİRMEZ. EĞER ÇOK KOLAY EV BELEŞ OLDUGUNU DÜŞÜNÜYORSAN İNŞALLAH İLERİDE SENDE İDARECİ OLURSUN. O ZAMAN FİKRİN NE OLUR MERAK EDİYORUM. BÜTÜN ÖĞRETMENLERİMİN YENİ YILLARINI KUTLUYOR, SAĞLIKLI, HUZUR DOLU BİR İKİNCİ AYRI YIL DİLİYORUM.


SIRADAKİ HABER