Fen ve Anadolu liselerinde 10 Bin Kontenjan Boş Kaldı! Kayıtlara DEVAM!!

Milli Eğitim Bakanlığı yanlışa dur dedi ve fen ve Anadolu liselerinde kayıtlara devam kararı aldı.

Fen ve Anadolu liselerinde 10 Bin Kontenjan Boş Kaldı! Kayıtlara DEVAM!!

Anadolu Liselerine Ek Kayıt Hakkı ile İlgili Basın Açıklaması
T.CMilli Eğitim Bakanlığı
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

10.09.2011

Fen, Sosyal Bilimler, Anadolu, Anadolu Öğretmen ve Anadolu Sağlık Liseleri’nde Boş Kalan Kontenjanlar İçin Öğrencilerimize Ek Kayıt Hakkı Verilmesine İlişkin Açıklama:

Bilindiği gibi sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemleri “Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu” doğrultusunda, öğrenciler tarafından yapılan tercihlere göre puan üstünlüğü esas alınmak suretiyle yapılmaktadır. Kılavuzda yer alan takvime göre son kayıtlar 09 Eylül 2011 Cuma günü 17.00 itibariyle tamamlanmıştır.

Ancak her yıl olduğu gibi, bu yıl da kayıt ve yerleştirme işlemleri sonrasında, bazı okullarımızda kayıt hakkı kazandığı okullara kayıt hakkını kullanmayan öğrencilerden meydana gelen ve geçmiş yıllara göre daha az ölçüde olduğu tespit edilen ve ekte sunulan kontenjan boşlukları olduğu görülmüştür.

Bakanlığımız, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, daha çok öğrencimize isteklerine uygun okulda eğitim imkânı sunulması ve okullarımızın kapasitelerinin en üst seviyede kullanılması amacıyla yeni bir kayıt dönemi başlatılmasını kararlaştırmıştır.

Buna göre;

1. Sisteme dâhil herhangi bir öğretim kurumuna asıl listeden kayıt hakkı kazandığı halde 01–05 Ağustos tarihlerinde kaydını yaptırması gerekirken kayıtlarını yaptıramayan veya kayıt işlemleri tamamlanmayan öğrencilerin bu okullarda boş kontenjan olması halinde kayıtları; 12–13 Eylül 2011 tarihlerinde yapılabilecektir. Bu durumda olan öğrencilerin velilerinin ilgili okul müdürlüklerine başvurmaları gerekmekte olup bu tarihten sonra kayıt yaptırabilmeleri mümkün olmayacaktır. Bunlardan özel yetenek, mülakat ve beden yeterliliğine tabii tutulacakların 12 Eylül 2011 tarihinde okul müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

2. Fen, sosyal bilimler, anadolu, anadolu öğretmen ve anadolu sağlık meslek liselerinde boş kalan kontenjanlara, daha önce ilan edilmiş olan yedek listedeki sıralardan devam edilerek bu okullara kayıt hakkı kazananlar 13 Eylül 2011 tarihinde saat 18.00 itibariyle https://e-okul.meb.gov.tr/ adresinde yayınlanacaktır.

3. Okulların boş kontenjan sayısına göre kayıt hakkı kazanan öğrencilerin 14 Eylül 2011 tarihinden 15 Eylül 2011 Perşembe günü saat 17.00’kadar kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Bu saate kadar kaydını yaptırmayanlar kayıt hakkını kaybedecektir. Listede ismi olduğu halde kayıt hakkını kullanmak istemeyen velilerin kayıt hakkından vazgeçtiklerini dilekçe ile ilgili okula bildirmeleri gerekmektedir.

4. Okul yöneticileri kaydını alan öğrencilerin iptal işlemleri ile kayıt işlemlerini anında sisteme işleyeceklerdir. Süresi içerisinde başvuran öğrencilerin kayıtlarının zamanında yapılmamasından okul yöneticileri sorumlu olacaktır.

5. Sisteme dâhil olan ancak yukarıda sayılan okulların dışında kalan; meslek, anadolu meslek, teknik liseler ile anadolu imam hatip liselerinin boş kalan kontenjanları ile ilgili işlemler Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu’nun 2.9 maddesi hükümlerine göre gerçekleştirilecektir.

6. Değerli veli, öğretmen ve öğrencilerimizin konuyla ilgili her türlü bilgi, talep ve sorunları için Alo Eğitim (444 83 83) hattı hizmetlerindedir.

Kamuoyunun bilgisine saygı ile duyurulur.


2011 YILI ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA GEÇİŞ SİSTEMİ
IV. YEDEK SONRASI KONTENJAN BİLGİLERİ


KURUM TÜRÜ
 TOPLAM KONTANJAN
 BOŞ KONTENJAN
 DOLULUK ORANI
 
Fen Lisesi
 11.778
 213
 98,19
 
Sosyal Bilimler Lisesi
 2.418
 56
 97,68
 
Anadolu Öğretmen Lisesi
 28.320
 445
 98,43
 
Anadolu Lisesi
 192.100
 9.229
 95,20
 
Anadolu Sağlık Meslek Lisesi
 20.400
 134
 99,34
 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
hatice karakuş
hatice karakuş - 11 yıl Önce

nasıl başvyracağız

ömer aldanmaz
ömer aldanmaz - 9 yıl Önce

nasıl başvuracağız

SIRADAKİ HABER