GÖREVE İADE EDİLMEYEN OKUL MÜDÜRÜ AİHM'E BAŞVURDU

Mahkeme kararına rağmen göreve iade edilmeyen okul müdürü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurdu.

GÖREVE İADE EDİLMEYEN OKUL MÜDÜRÜ AİHM'E BAŞVURDU
 
İzmir'de, yapılan değerlendirme neticesinde düşük puan aldığı gerekçesiyle Kazım Dirik Ortaokulu müdürlüğü görevinden alınan İlhan Öztürk, mahkeme kararlarına rağmen görevine dönemeyince Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurdu.
Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Eğitim-Sen 1 No'lu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, İzmir İdare Mahkemesi'ne başvuran Öztürkün açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı verildiğini, ve yargı kararlarına rağmen görevine dönemeyen Öztürk’ün, iç hukuk yollarınının tükendiğini belirterek mücadelesini AİHM'ye taşıdığını belirtti.
 
AİHM'e başvuru
 
Yaklaşık iki hafta önce AİHM'ye resmi başvurusunu yapan Öztürk'ün talebinin yetkili merciler tarafından inceleneceği, kabul edilmesi durumunda davanın açılacağı belirtildi.
 
İzmir Basmanede sendika binasında yapılan basın açıklamasında konuşan Türk Eğitim Sen 1 No'lu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, görevinin gerektirdiği tüm özen ve yükümlülükleri yerine getirmesine karşın müdür İlhan Öztürk'ün hakkının elinden alındığını ve AİHM'ne başvurunun bu konuyla ilgili Türkiye genelinde ilk olma özelliği taşıdığını vurgulayarak, "Yöneticilik görevinde başarısız olduğuna dair hiçbir somut bilgi ve belge mevcut olmadığı halde, yapılan subjektif değerlendirme sonucu arkadaşımız düşük puan aldığı için görev süresi uzatılmadı. Eğitim kurumu müdürleri kamu gücü tarafından yapılan sendikal ayrımcılıktan dolayı maddi ve manevi anlamda zarara uğratıldı. Toplum içerisinde mesleki itibarı zedelendi. Görevden alınmanın arkasında kendi kusurunun bulunduğuna dair çevrede yanlış bir izlenim uyanmasına sebep oldu. Bu durum, Öztürk ve ailesinin huzurunu bozdu, özel hayatını da olumsuz yönde etkiledi. Öztürk, müdürlük görevinde almakta olduğu ek ders ücretleri kesildiği için ekonomik gücü ciddi anlamda zayıfladı" dedi.
 
Başka çare kalmadı
 
Öztürk'ün tüm yargı kararlarına rağmen eski görevine verilmediğini belirten Demir, "İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, yargı kararlarını çiğnedi. Biz de son çare olarak AİHM'ye gitmeye karar verdik. Bu sürecin, AİHM'ye başvuru noktasına gelmesinin nedeni kesinlikle biz değiliz. Bundan sonra da, arkadaşlarımızın maruz kaldığı haksızlıkların giderilmesi için mücadele etmeye ve doğruyu söylemeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.
 
Amaç devleti şikayet etmek değil
 
Sendika avukatı Ali Onar ise, amaçlarının Türkiye'yi zor durumda bırakmak veya devleti şikayet etmek olmadığını, ancak tüm iç hukuk yollarının tükenmesi nedeniyle böyle bir yol izlediklerini söyledi. Yaklaşık iki hafta önce AİHM'ye başvuru yaptıklarını belirten Onar, "Milli Eğitim yetkilileri, tüm yargı kararlarına rağmen Öztürk'ü eski görev yerine iade etmedi. Ayrıca yanlış puanlama yaparak, yüzlerce müdürün mağdur olmasına neden olan ilçe milli eğitim müdürlüğü yetkililerine yönelik soruşturma izni de verilmedi. Yani, yargı tarafından haklı bulunmasına rağmen yüzlerce müdür, eski görevine dönemedi. Adil yargılama ve sendikal hakkın ihlal edilmesi sonucu, AİHM'ye başvurumuzu yaptık. Başvurumuz yaklaşık 6 aylık süre içinde görüşülecek ve kabul edilmesi durumunda dava açılmış olacak" dedi.
Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER