Hayali okulda 23 Nisan kutlaması

Kahramanmaraş’ta ilköğretim çağında 70 çocuğun yaşadığı 30 haneli Çıtak mezrasında en yakın okula gitmek için her gün 6 kilometre yol yürüyen öğrenciler, okul yapılacağı söylentisinin yayıldığı arazide toplanıp 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı’nı halaylar çekerek kutladı.

Hayali okulda 23 Nisan kutlaması

Ekinözü İlçesi’ndeki Kandil Köyü’ne bağlı bin 700 rakımlı Çıtak mezrası yakınlarında hidroelektrik santrali inşaatını yapan şirket yetkililerinin okul yaptırma sözünün üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hiçbir çalışma yapılmadığını söyleyen köylüler, çocuklarıyla birlikte okul yeri olarak gösterilip, iş makinesiyle düzeltilen araziye Türk bayrağı dikti.

Okul varmış gibi sıraya giren öğrenciler, hep bir ağızdan İstiklal Marşı’nı okudu, ellerinde kağıttan Türk bayraklarını sallayıp, halay çekerek kutlama yaptı. Hidroelektrik santrali yapımında çalışan ağır iş makineleri ve kamyonların köy yolunu kullandığını, bu nedenle inşaat firmasının okul yaptırma sözü verdiğini dile getiren Çıtaklılar, en yakın okulun 3 kilometre uzaklıktaki Güllük mezrasında olduğunu, geçen yıl okul yolunda 6 yaşındaki Mevlüt Boz’un kaybolduğunu ve hala bulunamadığını söyledi.

İnşaat şirketi yetkilileri, Çıtak mezrasıyla ilgili herhangi bir okul sözlerinin olmadığını, şirketin Ekinözü’nün Soysalı Köyü’ne okul yaptıracağını, bunun dışında herhangi bir girişimlerinin bulunmadığını ve yanlış anlaşılma olabileceğini ifade etti.


 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER