İl Dışı Yer Değiştirmelerde Kontenjan Sorunu

İl Dışı Tayinlerde Kontenjan Mağduru Olmak İstemeyen Öğretmenler

İl Dışı Yer Değiştirmelerde Kontenjan Sorunu
Geçtiğimiz yıl değiştirilen Öğretmen Atama ve yer Değiştirme yönetmeliğiyle mağdur olan birçok öğretmen yaklaşan tayin dönemi öncesi mağdur olmamak için seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

Bunun için sitemize yollamış oldukları maili olduğu gibi yayınlıyoruz. Ve İlgili sendikaların ve Bakanlık yetkililerinin bu sese kulak vermelerini istiyoruz.

İşte o mail;

“MEB’in 2010 yılında yayınlanan yeni atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde yapmış olduğu son değişiklikle beraber il içi ve il dışı atamalar farklı zamanlarda yapılacak olup, il dışı atamalar için kontenjan sınırlaması yönetmelikte yerini almıştır. Aslında yönetmeliğin ilk halinde il içi ve il dışı atamaların beraber yapılacağı belirtilirken, il dışı için kontenjan sınırının konulması, aynı okulu tercih eden iki farklı öğretmenden il dışında tercihte bulunan öğretmen, hizmet puanı yüksek olmasına rağmen ilgili okula atanamamış olup çok daha düşük hizmet puanlı il içi tercihinde bulunan öğretmen ilgili okula atanma hakkı elde etmiştir. Hatta bu konuda davalar açılmış ve bu davalar kazanılmıştır. Bu durumun farkında olan bakanlık yönetmelikte yaptığı ek değişiklikle beraber il içi ve il dışı atamaları ayırmıştır. Geçen yıl zorunlu hizmet muafiyetinin de gelmesiyle ve zorunlu bölgelerde bulunan öğretmenlere 3 yıl şartı olmaksızın tayin hakkı verilmesiyle beraber çok sayıda öğretmen il dışı tercihlerde bulunmuş fakat kontenjanların sınırlı olması dolayısıyla birçok öğretmen istediği kurumlara tayin olamamıştır. Bunun yanında tercihte bulunduğu okula, il içinden çok daha düşük puanlı öğretmenlerin atanması da il dışından tercihte bulunan öğretmenler için haksız bir durum oluşturmuştur. Önceki yıl tercihte bulunmuş fakat tayini çıkmamış olan binlerce öğretmen ve bu yıl ilk defa il dışı tercihte bulunacak öğretmenler il dışı yer değiştirme dönemini heyecanla beklemektedir. Fakat bakanlığın bu konuda belirleyeceği kontenjanlar bu öğretmenlerin umudunun gerçekleşmesi adına en önemli kriterdir. Bakanlığımızdan bu konuda duyarlı davranmasını, geçen yıl uğradıkları haksızlığın telafisi adına bu yıl makul sayıda kontenjanın belirlenmesi önemle rica etmekteyiz. Bu konuda tüm yetkili sendikaları ve Bakanlık yetkililerimizi göreve çağırıyoruz.”

İl Dışı Tayinlerde Kontenjan Mağduru Olmak İstemeyen Öğretmenler

http://www.facebook.com/group.php?gid=327610340340&v=wall

Kamudan.com: not

İL DIŞI KONTENJANI UYGULAMASINA YÜRÜTMEYİ DURDURMA

Mardin ili Merkez Ortaköy Cumhuriyet İlköğretim Okulunda sınıf öğretmeni olarak görev yapan Türk Eğitim Sen üyesi  Bilge TOPAK’ın 2010 yılı İl Dışı İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Döneminde İstanbul İli Tuzla İlçesi Gazi Mustafa Kemal Paşa İlköğretim Okuluna iller arası yer değiştirme için ayrılan kontenjan dolduğu için atanamaması işleminin iptal edilmesi için açılan davada Mardin İdare Mahkemesinin 2010/979E sayılı kararı ile yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir. Bahsi geçen yargı kararında yönetmelik hükmüne göre il içi ve iller arası isteğe bağlı yer değiştirme isteğinde bulunacak öğretmenlerin başvurularının birlikte alınacağı, tercih ettikleri eğitim kurumları dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre birlikte değerlendirileceği ve alan bazında belirlenen kontenjanlara hizmet puanı üstünlüğü esas alınarak atamaların yapılacağı kurala bağlandığından söz edilerek, il içi ve iller arası isteğe bağlı yer değiştirmelerde il dışından başvuran öğretmenlere ayrı bir kontenjan belirleneceğine ilişkin bir düzenleme yapılmadığından söz edilmiş ve 2010 yılı Öğretmenlerin Yer Değiştirme Kılavuzu ile getirilen bu kuralın yönetmeliğe aykırı olduğu gerekçesi ile dava konusu işlemin yürütmesi durdurulmuştur.
 
Bu konu hakkında üyelerimiz tarafından açılan bir çok dava bulunmakta ve bu davalarında lehimize sonuçlandığı tarafımızca bilinmektedir. Türk Eğitim Sen olarak  Bakanlığın bundan sonraki uygulamalarında yargı kararlarını da dikkate alarak il dışı kontenjan uygulamasını kaldırması ve yönetmeliğe uygun davranması gerektiğini düşünüyoruz.  Bu karar bu uygulamanın mağdurları için umut vericidir.

İlgili Karar İçin Tıklayınız
Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adem Yazvu
Adem Yazvu - 10 yıl Önce

Çok haklı bir istek. Sİtennizin yeni yüzü hayırlı olsun. Sizden b u konunun takipçis olmanızı istiyoruz

Neşe Dİker
Neşe Dİker - 10 yıl Önce

Bu Konuyu ana sayfa ve manşete taşımanız mümkün mü acaba. ÇOk teşşkürler.

ali öz
ali öz - 10 yıl Önce

kontenjanları yüksek tutmalı bakanlık, yoksa memleket hayal. kafası rahat olmayan öğretmen ne öğretebilir ki. bu arada site yenilenmiş, güzel olmuş. bu konuda yeni haberler bekliyoruz.

Sadık DEMİRÖZ
Sadık DEMİRÖZ - 10 yıl Önce

Göçebe yaşamaya mahkum edilmiş olan biz Öğretmenlere hayatımızı düzene sokma yolunda verdiğiniz destekten ötürü teşekkürlerimi sunarım.Umarım destekleriniz devam eder.Saygılarımla ...

melek bahar
melek bahar - 10 yıl Önce

hem doğu görevi affı getirip,hemde kontenjan sınırlaması koymak,doğuda yıllarca çalışıp memleketine dönme hayali kuran öğretmenlere yapılmış büyük haksızlıktır.bunun bu atama döneminde değişmesini umut ediyorum.

ekrem değişmez
ekrem değişmez - 10 yıl Önce

eğer karar aynen uygulanırsa,12 haziranda akp nin en büyük rakibi aynı zamanda benimde sevmediğim chp ye oy vereceğim...

rumuz gül
rumuz gül - 10 yıl Önce

eğer bakanlık il dışı kontenjanı yükseltmesin kesinlikle akp ye bende oy vermeyeceğim.ve verdirmeyeceğim.nedir çektiğimiz rezillik yaa

SIRADAKİ HABER