KAÇ ÖĞRETMENEVİ KAPATILDI?

Türkiye genelinde 2003 ile 2013 yılları arasında 33 Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu, 128 Öğretmenevi ve 114 Öğretmen lokali olmak üzere 275 kurumun kapatıldığı öğrenildi.

KAÇ ÖĞRETMENEVİ KAPATILDI?
 
Türkiye genelinde 2003 ile 2013 yılları arasında  33 Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu, 128 Öğretmenevi ve 114 Öğretmen lokali olmak üzere 275 kurumun kapatıldığı öğrenildi.
CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, TBMM Başkanlığı'na kapatılan Öğretmenevleri ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yapan Nazlıaka, şunları bildirdi: 
"Öğretmenevleri, sadece öğretmenler için değil orada yaşayan herkesin sosyal ve kültürel yaşamına katkı sağlayan kurumlardır. Anadolu'da küçük bir il ya da ilçeye tayini çıkmış bir öğretmenin kapısını çaldığı ilk yer öğretmenevleridir. Kamu kurumu niteliğiyle güven ifade eden öğretmenevleri kurum mensuplarına bütçelerine uygun konaklama imkanı sağlamaktadır. Göreve geldiği günden bu yana sosyal hayatı yok etmeye ya da kendi dünya görüşüne göre yeniden dizayn etmeye çalışan AKP iktidarından öğretmenevleri de nasibini almıştır. Sosyal devlet uygulamalarının bir gereği olan, özellikle taşrada öğretmenlerin nefes aldığı, bir araya geldiği, güvenli ve ucuz konaklama imkanı bulduğu öğretmenevleri birer birer kapatılmaktadır." 
Verdiği soru önergesine cevap geldiğini belirten Nazlıaka, "Milli Eğitim Bakanlığı'na vermiş olduğum soru önergesine Bakan Nabi Avcı tarafından verilen yanıta göre, '2003-2013 yıllarında 33 Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu, 128 Öğretmenevi ve 114 Öğretmen lokali olmak üzere 275 kurum kapatılmıştır.' Kendisine Atatürk Orman Çiftliği'nin içinde her türlü kompleksin yer alacağı bir Başbakanlık Konutu inşa ettiren anlayış, taşrada büyük zorluklar altında görev yapan öğretmenlerimize, öğretmenevleri ve öğretmen lokallerini çok görmektedir" dedi.
Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER