Kahvaltı Her Çocuğun Hakkı Projesi Eyüp'ten Başladı

AK Parti Genel Merkez Sosyal İşler Başkanlığı Tarafından Organize Edilen "KAHVALTI HER ÇOCUĞUN HAKKI" Projesi, Bugün İstanbul'da Pilot Bölge Seçilen Eyüp'te Başladı.

Kahvaltı Her Çocuğun Hakkı Projesi Eyüp'ten Başladı

AK Parti Genel Merkez Sosyal İşler Başkanlığı tarafından organize edilen "KAHVALTI HER ÇOCUĞUN HAKKI" projesi, bugün İstanbul'da pilot bölge seçilen Eyüp'te başladı.
Saran Radyolar Grubu'nun desteğiyle hazırlanan proje kapsamında bugün İstanbul Eyüp Silahtarağa İlköğretim Okulu öğrencilerine "kahvaltı" setleri dağıtıldı.

AK Parti Sosyal Hizmetlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Nüket Hotar ve Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu'nun katıldığı ilk günkü dağıtımda, Silahtarağa İlköğretim Okulu'ndaki 1. 2. Ve 3. Sınıfta okuyan toplam 382 öğrenciyle, Silahtarağa Otistik Çocuklar Merkezi'ndeki 35 çocuğa kahvaltı verildi. Çocukların ailelerinin de katıldığı organizasyonda, "Sağlıklı beslenmenin ve çocuklarda kahvaltı etme bilincinin oluşmasının hedef alındığı" vurgulandı.

Öğrencilere eğitim yılı sonuna kadar her gün sağlıklı beslenmenin "altın anahtarı" olarak kabul edilen kahvaltı setleri dağıtılacak… Çocuklara dağıtılan kahvaltı setlerinde ekmek, beyaz peynir, reçel, siyah zeytin ve yeşil zeytin yeralıyor.

Eyüp Belediyesi, önümüzdeki yıl içerisinde sponsorların da desteğiyle bu uygulamayı Eyüp'teki tüm ilköğretim okullarında uygulamayı planlıyor.
AK Parti Merkez Sosyal İşler Başkanlığı tarafından dün Ankara Keçiören'de başlatılan uygulama için İstanbul'da Eyüp ve Beyoğlu ilçeleri pilot bölge seçildi… Eyüp ilçesinde de bu yıl için Silahtarağa İlköğretim Okulu pilot okul olarak belirlendi.

"Kahvaltı Her Çocuğun Hakkıdır" kampanyası tanıtım toplantısında konuşan Nükhet Hotar, bugüne kadar kendilerine ulaşan bilgiler ve yaptıkları çalışmalar sonucunda, çocukların gelişme çağında, özellikle okula gelirken sabah kahvaltılarını yapmadıklarını ya da ihtiyaçları olan kaloriyi sağlayacak şekilde beslenmediklerini tespit ettiklerini bildirdi.

Türkiye'nin geleceğinde sağlıklı nesiller olması için bilinçli beslenmenin önemli olduğunu vurgulayan Hotar, bu nedenle böyle bir projeyi Saran Holding Radyoları, Keçiören Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi ve Eyüp Belediyesi ile başlattıklarını bildirdi.

1057 ÖĞRENCİYE KAHVALTI VERİLECEK-
Projenin başlangıcında, Saran Radyolarının hem sponsor olarak hem de kampanyanın ana fikrini oluşturan grup olarak katkı verdiğini belirten Hotar, daha sonra da üç belediyenin kampanyaya katkı verdiğini söyledi. Nükhet Hotar, Keçiören Belediyesinin Saltuk Buğra İlköğretim Okulu'nda 375 öğrenciye, Beyoğlu Belediyesinin Hüviyet Bekir İlköğretim Okulu'nda 300 öğrenciye ve Eyüp Belediyesinin de Silahtarağa İlköğretim Okulu'nda 382 öğrenciye her sabah kahvaltı vereceğini bildirdi.

Kampanyanın örnek bir çalışma olduğunu ve pilot bölgeler seçildiğini kaydeden Hotar, "Bizim amacımız, bundan sonra tüm belediyelerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın, varlıklı ailelerimizin, vakıflarımızın bu konuya dikkatini çekmek ve bir farkındalık oluşturmak. Hepsinin katkısıyla çocuklarımızın, bundan sonraki süreçte daha sağlıklı beslenmesi ve ülkemizin geleceğinde daha sağlıklı bir nesil oluşturmasına katkı sağlamaları" diye konuştu.

Projeye katkı verenlere teşekkür eden Hotar, kalori hesabıyla hazırlanan kahvaltı setlerinin öğrencilere okullarda dağıtılacağını ifade etti. Yoksul bölgelerdeki okulları seçerek kampanyaya başladıklarını anlatan Hotar, "Hedefimiz özellikle ilköğretimde kahvaltı bilincini oluşturmak" dedi.

Her üç çocuktan birinin kahvaltı yapmadığına dikkati çeken Hotar, "Önümüzdeki dönemde özellikle odaların gelirlerinden bir miktarını buna ayırması gibi bir kanuni çalışma içine girebileceklerini" ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet bulut
mehmet bulut - 10 yıl Önce

Bu proje ile yeni hortumlama işlerine hazırlık yapılıyor. Bedava kitap soygunundan sonra, kahvaltı ve öğlen kumanyası adı altında sn Bakanın eşi kurduğu yemek şirketi vasıtasıyla trilyonluk hortumlama projelerinr imza atacak şimdiden duyurulur.not:( nede olsa cemaatin adamı ne olacak canımm:))

SIRADAKİ HABER