KİRALIK OKUL YAPANADA TEŞVİK

Sanayi tesislerinden sonra okul yaptırıp Milli Eğitim Bakanlığı'na 49 yıllığına kiraya veren özel sektöre de KDV muafiyeti geliyor.

KİRALIK OKUL YAPANADA TEŞVİK

Tasarıya göre KDV istisnasından 2023 yılına kadar okul yaptıranlar yararlanacak.
 
Hükümetin önümüzdeki dönemde uygulamayı planladığı kiralık okul projesi vergi teşviki ile desteklenecek.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nun gündemine gelen ve içerisinde yeni teşvik sistemiyle başta içki ve sigara olmak üzere bazı ürünlere yeni vergiler getiren torba yasanın 22'nci maddesinde yer alan düzenlemeye göre, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kiralama karşılı yaptırılmasına karar verilen eğitim ve öğretim tesisleri KDV yönünden istisna kapsamına alınıyor. İstisna, 2023 yılına kadar ihalesi yapılacak projeleri kapsayacak.
 
Nakdi iade de var

Getirilen düzenlemeye göre okul yaptıran özel sektör hem düzenlenecek ihale nedeniyle oluşacak KDV'yi ödemeyecek hem proje kapsamında inşaata yönelik olarak yapılan mal ve hizmetler için KDV yatırmayacak.

İstisna kapsamına giren mal ve hizmet teslimleri dolayısıyla üstlenilen vergiler, indirim yoluyla telafi edilemezse, firmalara nakden veya mahsuben ödeme yapılacak. İstisnada bölge ya da il ayrımı da yok.
 
Hayati öneme sahip

İlgili gerekçede KDV istisnasının getirilme nedeni, şöyle açıklandı: "Bu düzenleme ile ülkemiz için hayati öneme sahip eğitim öğretim tesislerine ilişkin projelerin gerçekleştirilmesi vergi yönünden de desteklenmiş olacaktır."

49 yıl kiralanacak

MEB'e özel sektörden okul kiralama yetkisi veren yasa daha önce çıkarılmıştı. Bu yasaya göre MEB, gerekli gördüğü yerlerde, ön proje ve temel standartları kendisinin belirlediği okulların yapımı için ihale açacak.

İhaleyi kazanan firma, okulu yapıp 49 yılı geçmemek şartıyla belirli bir bedel karşılığında MEB'e kiraya verecek. Kiralık okul yapacak firmalara Hazine arazileri bedelsiz devredilebilecek. Ancak bu durum ödenecek kira bedelinin düşürülmesine etki edecek.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER