KONCUK: 'MİLLİ EĞİTİM BAKANI NİMET ÇUBUKÇU MU, HÜSEYİN ÇELİK Mİ?'

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in sözleşmeli öğretmenler konusunda gösterdiği duyarlılığı, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’dan göremediklerini belirterek, “Ne yazık ki bugün hepimizin aklında ‘Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu mu, yoksa Hüseyin Çelik mi?’ sorusu vardır” dedi.

KONCUK: 'MİLLİ EĞİTİM BAKANI NİMET ÇUBUKÇU MU, HÜSEYİN ÇELİK Mİ?'
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Vekili ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in sözleşmeli öğretmenler konusunda gösterdiği duyarlılığı, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’dan göremediklerini belirterek, “Ne yazık ki bugün hepimizin aklında ‘Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu mu, yoksa Hüseyin Çelik mi?’ sorusu vardır” dedi.
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Vekili ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi ile ilgili yaptığı açıklamada, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in, son günlerde sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi ile ilgili çeşitli açıklamalar yaptığını belirterek, “Sözleşmeli öğretmenlerin, sitemlerinde ve taleplerinde haklı olduğunu belirten Çelik, kadroya alınmaları konusunda girişimde bulunacağını söylemiştir. Hüseyin Çelik’in, sözleşmeli öğretmenler ile ilgili açıklamalarını olumlu buluyoruz. Ancak, sözleşmeli öğretmenler konusunda aynı duyarlılığı, yine aynı partiye mensup Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’dan göremiyoruz” ifadelerini kullandı. Koncuk, daha önce Milli Eğitim Bakanlığı yapmış ve bugün AKP Genel Başkan Yardımcısı olan Hüseyin Çelik’in bile sözleşmeli öğretmenlere arka çıkarken; Çubukçu’nun benzer bir tavır ortaya koyamamasının, konuyla ilgili en küçük bir gayret göstermemesinin, sessizliğe gömülmesinin, kılını dahi kıpırdatmamasının kendisini zor durumda bıraktığını kaydetti. Koncuk, “Ayrıca Hüseyin Çelik’in sözleşmeli öğretmenlerle ilgili açıklamaları, Çubukçu’nun Milli Eğitim Bakanlığı görevini yeteri kadar yerine getiremediğini de göstermektedir. Çubukçu bu haliyle etkinliği olmayan ve yetkisi tartışılır bir Bakan görünümündedir. Ne yazık ki bugün hepimizin aklında ‘Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu mu, yoksa Hüseyin Çelik mi?’ sorusu vardır” dedi.

-“ÇELİK BU AÇIKLAMALARIYLA GÜNAH MI ÇIKARIYOR?”-

Eğitimciler olarak sözleşmeli öğretmenlere Hüseyin Çelik yerine, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun sahip çıkmasını istediklerini dile getiren Koncuk, öte yandan Çelik’in samimiyeti konusunda da derin kuşkularının olduklarını kaydetti. Koncuk şu noktalara dikkat çekti:
“Zira sözleşmeli öğretmenlik uygulaması Hüseyin Çelik döneminde getirilmiş ve bu dönemde on binlerce sözleşmeli öğretmen istihdam edilmiştir. Dolayısıyla Hüseyin Çelik’in sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi konusundaki açıklamalarında ne kadar samimi olduğunu bilmemiz mümkün değildir. Yoksa Çelik bu açıklamalarıyla günah mı çıkarmaktadır?"

-“ÇALIŞANLARINI KORUYUP, KOLLAMAK YERİNE, KOLTUĞUNU KORUMAYI TERCİH ETTİ”-

Koncuk, Çubukçu’dan sorumlu bir Milli Eğitim Bakanı gibi davranmasını ve gerekirse sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesine ayak direyen herkesle köprüleri atmasını beklediklerini belirterek, şöyle devam etti:
“Ancak Çubukçu, çalışanlarını koruyup, kollamak yerine, koltuğunu korumayı tercih etmiştir. Biz eğitimciler, kadro sözünün aslında yalandan ibaret olduğunu bugün daha iyi anlıyoruz. Herkesin bilmesi gerekir ki, sözleşmeli öğretmenleri kadro yalanı ile oyalayanlar büyük vebal altındadır. Çubukçu’nun sözleşmeli öğretmenlere kadro sözünü rafa kaldırarak, hepimizi bir yalana inandırmış olmasını da içimize sindiremiyoruz. Türk Eğitim-Sen olarak, 12 Haziran Genel Seçimleri öncesinde Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’dan sözleşmelilere verdiği sözü yerine getirmesini bir kez daha talep ediyoruz. Bu sözün adresi de, muhatabı da bellidir. Çubukçu artık istese de bu sözden vazgeçemez, sözleşmeli öğretmenleri yarı yolda bırakamaz. Çubukçu’nun sözleşmelilere kadro borcu vardır. Bu borcun seçimlerden önce ödenmesi sözleşmeli öğretmenler için hayati öneme sahiptir.”Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
saffet
saffet - 10 yıl Önce

Sayın Koncuk teşekkürler.Sizde olmasanız sözleşmeli öğretmenleri hatırlayan olmayacak.Bu iş çözülürse tek sebep siz olacaksınız.Diğerlerini sendika bile saymıyorum.

SIRADAKİ HABER