Kovid-19 Salgını Online Eğitimlere İlgiyi Artırdı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgın sebebiyle sınıf ortamındaki eğitimlerin ertelenmesi, Milli Eğitim Bakanlığın (MEB) uzaktan eğitim çalışmalarına da katkı sağlamayı amaçlayan online eğitimlere ilgiyi artırdı.

Kovid-19 Salgını Online Eğitimlere İlgiyi Artırdı

Bu zamanda online eğitim veren ve içeriklerini ücretsiz açan internet sitelerinin kullanıcı ve ziyaretçi sayısındaki artışlar dikkati çekti.

Çin'den dünyaya yayılan Kovid-19 salgını, eğitimden sosyal hayata, ekonomiden çalışma yaşamına birçok değişikliği de beraberinde getirdi.

Salgının yayılmasının engellenmesi için alınan önlemler iş yapma modellerinde değişikliğe sebep olurken eğitim alanında yenilikleri getirdi. Sınıf ortamındaki eğitim ve kurslara ara verilerek uzaktan eğitime geçildi.

Bu zamanda online eğitim veren bazı internet siteleri içeriklerini ücretsiz olarak hizmete açarken sitelerin kullanıcı ve ziyaretçi sayılarındaki artışlar dikkati çekti.

Kullanıcılar sitede ortalama 22 dakika vakit geçirdi

Bilişim Garajı Kurucusu Prof. Dr. Selçuk Özdemir, yapmış olduğu değerlendirmede, Türkiye'de 150 bini geçkin çocuğa ulaşan online eğitim platformunun, sosyal sorumluluk kapsamında "vazgeçme.org" adıyla tüm eğitimlerini 3 hafta önce ücretsiz olarak çocuklara ve gençlere açtığını anımsattı.

Özdemir, "vazgecme.org" internet sitesini 3 hafta içinde 39 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

Sitenin 8 bin 500 tekil kayıtlı kullanıcıya ulaştığını, çocukların evde kaldığı sürece devam edecek online platformun 20 bin kullanıcıya ulaşmasını beklediklerini aktaran Özdemir, platforma en yoğun girişin perşembe ve cuma öğleden sonra olduğunu ifade etti. Özdemir, sitede kullanıcıların ortalama 22 dakika vakit geçirdikleri bilgisini verdi.

İlgi ortalama 2,5 katına çıktı

Khan Academy Türkiye Direktörü Alp Köksal da uzaktan eğitimin başlamasıyla akademinin internet sitesinin Türkiye'de gördüğü ilginin bazı günlerde 4, ortalama olarak ise 2,5 katına çıktığını söyledi.

Derslerin aynı zamanda MEB ile iş birliği neticesinde Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden de öğrenci ve öğretmenlere ulaştığını belirten Köksal, söz konusu artışın EBA haricinde web sitesindeki artışı ifade ettiğini bildirdi.

Köksal, kar amacı gütmeden örgün eğitime ve MEB'in uzaktan eğitim çalışmalarına katkı sağlamayı amaçladıklarını dile getirerek, öğrenci, öğretmen ve velilere ücretsiz destek alabilecekleri bir kaynak sunduklarını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER