Kovid-19 Salgınında en az 1 Milyar Öğrenci Eğitimden Uzak Kaldı

Birleşmiş Milletler, Kovid-19 salgınında en az 1 milyar öğrencinin eğitimden uzak kaldığını açıkladı.

Kovid-19 Salgınında en az 1 Milyar Öğrenci Eğitimden Uzak Kaldı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, yayımladığı görüntülü mesajda, Kovid-19 salgın sebebiyle dünya genelinde 40 milyondan çok çocuğun okul öncesi eğitimden mahrum kaldığını belirtti.

Guterres, küresel salgın öncesi de eğitimde kriz yaşandığını, okul çağındaki 250 milyondan çok çocuğun okula gidemediğini söyledi.

Temmuz ayı ortası itibarıyla tüm yaşlardan en az 1 milyar öğrencinin, Kovid-19 sebebiyle okullarının kapatılmasıyla eğitimden uzak olduğuna dikkati çeken Guterres, dünyanın insan potansiyelini heder eden, 10 yıllardır kaydedilen gelişmelere zarar veren, yerleşik eşitsizlikleri artıran ve nesilleri etkileyen bir faciayla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Guterres, Dünya çocukları ve gençleri için bir dönüm noktasındayız. Hükümetlerin müttefikleriyle şu anda aldığı kararların yüz milyonlarca genç ve ülkelerin gelecek 10 yıllardaki gelişmesi üzerinde kalıcı etkileri olacak.

Virüsün yerel yayılımının kontrol altına alınmasıyla okulların tekrardan açılması çağrısında bulunan BM Genel Sekreteri Guterres, hükümetlerden maliye politikalarında eğitimi öncelemesini istedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2020, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER