KPSS Hırsızları Yeni Sınavda Kaç Puan Aldılar

Milletvekili sordu ama millet öğrenemedi!

KPSS Hırsızları Yeni Sınavda Kaç Puan Aldılar

10 Temmuz 2010’da yapılan ve kopya iddiaları nedeniyle 31 Ekim 2010’da yenilenen KPSS ile ilgili çarpıcı yeni bilgiler ortaya çıkıyor. İptal edilen sınavda 100 ve üzeri net yapan 3.227 adayın 2.052'si sınava girmiş, 1.175'i Sınava girmemiş.
 
Aslında bu konuda çok daha fazla bilgi sahibi olabilirdik ama Milli Eğitim Bakanlığı sadece bu kadarını bilmemizi uygun gördü. Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici Milli Eğitim Bakanı Nimet çubukçu’nun yanıtlaması istemi ile KPSS hakkında kapsımlı bir soru önergesi verdi. Ancak Bakanlık soruların bir çoğuna yanıt dahi vermedi.

Yanıt verilemeyen sorular akıllara bir tek soru getirdi. Hırsızları kim koruyor?

İşte ayrıntılar


10 Temmuz 2010 tarihinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte ortaya çıkan karışıklık ve “kopya” söylentileri nedeniyle iptal edilmiş, İptal edilen KPSS Eğitim Bilimleri sınavı 31 Ekim 2010 tarihinde yeniden yapılmıştı.
Yeniden yapılan sınavla ilgili bazı hususlar hakkında, Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici soru önergesi verdi. Ekici Bakan Çubukçu’ya


 1- Soruları çalındığı gerekçesiyle iptal edilen sınavda 100 üzeri net çıkararak Ankara ve İstanbul'da sınava girmeye zorlanan adayların kaçı yeniden yapılan sınava girmiş, kaçı girmemiştir?

2-Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavlarında da kopya çekildiği açıktır, sınav sonuçları Genel Yetenek ve Genel Kültür testleri bakımından niçin değerlendirilmemiştir?

3-31 Ekim 2010 tarihinde yapılan KPSS Eğitim Bilimleri sınavında 100 üzeri net yapanların dağılımını açıklar mısınız?

4-Branşlara göre puan sıralamasını, hangi branşta, hangi puan diliminde kaç aday olduğunu açıklar mısınız?

5-Daha önceki sınavda soruların tümünü yapanların şimdi kaç puan aldıklarını açıklar mısınız?

6-Erteleme nedeniyle son iki ay içinde yaş sınırını dolduranlar için nasıl bir düzenleme düşünüyorsunuz? Bu kişiler Aralık atamasına başvurabilecekler mi?

7-Kasım sonu itibariyle askerlik tecili bitenler için bir düzenleme düşünüyor musunuz? Kendilerinden kaynaklanmayan bu gecikmenin faturası onlara mı çıkarılacaktır?” sorularını yöneltti.

Bakan adına cevap veren  Strateji Geliştirme Başkanlığı ise bu soruların büyük bir kısmına cevap vermedi.

Örneğin;”31 Ekim 2010 tarihinde yapılan KPSS Eğitim Bilimleri sınavında 100 üzeri net yapanların dağılımını açıklar mısınız?, Branşlara göre puan sıralamasını, hangi branşta, hangi puan diliminde kaç aday olduğunu açıklar mısınız?, Daha önceki sınavda soruların tümünü yapanların şimdi kaç puan aldıklarını açıklar mısınız?” sorularına Bakanılığın cevabi yazısında hiç bir yanıt vermedi. Böylece kamuoyu ilk sınavda tüm sorulara yanıt verip de 2. Sınava da giren 1.175 kişinin kaç soru cevaplayıp kaç puan aldığını öğrenemiş oldu.

İşte Bakanlığın soru önergesine yanıtı.


Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
narlıdere
narlıdere - 10 yıl Önce

çok haklısın

FATİH SAYGILI
FATİH SAYGILI - 10 yıl Önce

Hırsıza destek çıkan, onu koruyan da bence aynı suçu işlemektedir. Bu olay çok vahim bir olaydır.Mutlaka üzerine gidilmelidir. Ancak; ne hikmetse bizleri yönetenlerin hiç sesi sedası çıkmıyor.Ben de acaba bunların bu işte parmağı mı var diye beni düşündürüyor. Bunları kollayanlar şunu iyi bilsinle ki kaç yıl geçerse geçsin bir gün bu iktidar elbet düşecek ve o tozlu raflardan bu dosyalar indirilecek ve hesabı sorulacaktır. Belki bizim ömrümüz buna yetmez ama bu dünya da hesabı sorulmazsa, mahşerde sorulacağına ben eminim ve kul hakkı olarak. Hırsızların haberi olsun.

SIRADAKİ HABER