LİSE SON SINIFTAKİ ERKEK ÖĞRENCİLERE YASA

Üniversiteye hazırlanan veya iş arayacak olan yaklaşık 460 bin liseli genç, borç yükünden kurtuluyor.

LİSE SON SINIFTAKİ ERKEK ÖĞRENCİLERE YASA
 

Üniversiteye hazırlanan veya iş arayacak olan yaklaşık 460 bin liseli genç, borç yükünden kurtuluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, 18 yaşını doldurduğu için ailesinin sosyal güvencesinden yararlanamayan liseli erkek çocukları, aylık 226 liralık prim borcundan kurtaracak adım atıyor. Ayrıca Bağ-Kur borcu olduğu halde eşinin sağlık güvencesinden yararlanan 100 bin Bağ-Kur’lunun da SGK’ye borcu siliniyor.

TBMM’ye sunulan 9 maddelik yasa tasarısı ile lise ve dengi okulların son sınıflarında okuyup, üniversiteye hazırlanan veya iş arayan 18-20 yaş aralığındaki gençlerin, okullarını bitirmelerini takiben 120 gün süreyle yani 4 ay daha ailelerinin sağlık hizmetlerinden yararlanmaları öngörülüyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerinden edinilen bilgiye göre yaklaşık 460 bin erkek çocuğu, 5510 sayılı Genel Sağlık Sigortası (GSS) Kanunu gereğince 18 yaşını doldurduğu için ailesinin gelirine göre aylık 38 lira, 113 lira veya 226 lira sağlık primi ödemekten kurtulacak. Düzenleme sadece erkek çocuklarını kapsıyor çünkü kız çocukları halen yaşlarına bakılmaksızın, zaten evlenene veya sigortalı bir işte çalışana kadar ailesi üzerinden sağlık hizmeti alma hakkına sahip bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2012, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
ömer
ömer - 7 yıl Önce

oğlum aynı durumda. 258 tl borçlandı. bu yeni yasa ile kesinleşen borcu silinecekmi. çünkü daha borcu ödemedik

SIRADAKİ HABER