MEB 20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Alımları İçin Tercihler Başladı

Milli Eğitim Bakanlığına 20 Bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak. Türkiye genelinde 81 il ve 900 ilçede yapılacak olan öğretmen atamalarının kontenjan dağılımı belli oldu. 

MEB 20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Alımları İçin Tercihler Başladı

Toplamda 20 bin öğretmen alımı yapılacak ve büyük şehirlerden Ankara İlinde ayrılan kontenjan sayısı 30 oldu. İstanbul ilinde yapılacak alım sayısı 431 olurken, Bursa ilinde 9, Sivas İlinde 446, Adana 108, Erzurum'a ise 436 sözleşmeli öğretmen alımı yapacak.

BRANŞ BAZINDA DAĞILIM

Branş bazında öğretmen alımlarında sınıf öğretmenliğinde 3047 atama yapılacak. İngilizce öğretmenliğinde 2038 kişi, okul öncesi öğretmen alımlarında 1601 kişi atanacak. 

Rehberlik öğretmeni kadrosunda ise 1056 öğretmen alımı yapılacak. Türkçe öğretmeni kadrosunda 1093 kişi, özel eğitim öğretmeni olarak 1002 kişi, fen bilimleri ve teknolojisi öğretmenliği için 919 kişi atanacak. Toplam kontenjan sayısı ise 20 Bin olarak açıklandı.

MEB SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK TERCİHLERİ

Tercih işlemleri ilkatama.meb.gov.tr adresi üzerinden yapılacak. Sistem üzerinden giriş yapmak ve ardından son başvuru tarihinden önce başvuruları tamamlamak gerekmektedir. 

Sisteme e-devlet şifresi ile giriş yapılabilecek. Sisteme giriş yapabilmek ve tercih yapabilmek için sözlü sınava girip 60 ve üzeri puan almak gerekli olacak. 

Başvurular internet üzerinden yapılacak. Adaylar başvuru yapan aday sayısını internet üzerinden görebilecek. Tercihler il ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerince onaylatılacak ve onaylatmadan önce yapılan tercih işlemlerinde değişiklik yapılabilecek. 

Adaylar tercihleri dışındaki kurumlara atanmak istiyorum seçeneğini işaretlendiğinde bilgisayar kurasında boş kalan kadrolar için ataması yapılacak. Tercilerde son gün 1 Şubat tarihine kadar devam edecek. Başvuru sonuçları ise 7 Şubat tarihinde açıklanacak.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2019, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER