MEB'den Okul Öncesi Eğitimle İlgili Flaş Açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı Kovid-19 salgınıyla yerleşim yerindeki seyrine bağlı olarak, 4 Ocak' tarihine kadar il ya da ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından, yüz yüze eğitim yapılan okul öncesi eğitim kurumlarında uzaktan eğitim kararı alınabileceği bildirildi.

MEB'den Okul Öncesi Eğitimle İlgili Flaş Açıklama

Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce, il milli eğitim müdürlüklerine, Genel Müdürlüğe bağlı okul öncesi kurumlarda "Yüz Yüze Eğitime Ara Verilmesi" ve "Uzaktan Eğitim"e dair iki yazı gönderildi.

"Okul Öncesinde Yüz Yüze Eğitime Ara Verilmesi"ne dair yazıda, resmi ve özel örgün eğitim ile hayat boyu öğrenme kurumlarındaki tüm eğitim ve öğretim faaliyetlerine, 20 Kasım-4 Ocak arasında uzaktan eğitim yoluyla devam edileceği anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılacağı söylendi

"Sağlık Bakanlığınca hazırlanan Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan Okullarda Kovid-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar doğrultusunda Kovid-19 salgının alakalı yerleşim yerindeki seyrine bağlı olarak, gerektiğinde il ya da ilçe hıfzıssıhha kurulların görüşünü de alarak 4 Ocak' tarihine kadar il ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerince yüz yüze eğitim yapılan okul öncesi eğitim kurumlarında uzaktan eğitime geçme kararı alınabilecektir.

Kovid-19 salgın sürecinde, çocukların okula devam etme durumları dikkate alınıp; taşıma merkezi okullar ve yatılı bölge ortaokulları bünyesindeki ana sınıfları ile köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki okul öncesi eğitim kurumları öncelikli olmak üzere, yüz yüze eğitim yapılamayacak okul öncesi eğitim kurumlarıyla alakalı il ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerince belirlenecek ve bu kuramlarda uzaktan eğitime geçilecektir."

Yazıda, bir kurumdaki eğitimin tamamen yüz yüze ve ya tamamen uzaktan olacak şekilde planlanacağı, bazı sınıflarda yüz yüze bazı sınıflarda uzaktan eğitim şeklinde bir planlama yapılamayacağı söylendi.

"Okul Öncesinde Uzaktan Eğitim" sürecine dair yazıda çocukların, eğitim etkinliklerinde bir yetişkinin desteğine ihtiyaç duymaları ve ekran karşısında uzun süre kalmanın onların gelişimlerine olan olumsuz etkileri de düşünülerek okul öncesi eğitim kurumlarındaki çocukların öğretmen rehberliğinde yüz yüze eğitime devam etmelerinin öncelikle tercih edildiği belirtildi.

Kovid-19 salgınının seyri ve diğer zaruri sebeplerle okul öncesi eğitim kurumlarında yüz yüze eğitim yapılamaması durumunda, eğitim kademesine özgü olacak şekilde uzaktan eğitim yönteminin belirlenmesine ihtiyaç duyulduğu yazıda, uzaktan eğitimde dikkat edilmesi gereken hususlar sıralandı.

Günlük eğitim akışlarında bir etkinlik 20 dakikayı geçmeyecek

Uzaktan eğitim yapılması durumunda, öğretmenler, ailelerle bire bir, telefonla, çevrim içi gruplar kurarak ya da mektup gibi bir yöntemle iletişim kuracak.

Her öğretmen, güne başlama, oyun, beslenme, temizlik, etkinlik ve dinlenme sürelerini de içerecek şekilde çocukların ev ortamında yapabileceği özellikte günlük eğitim akışlarını 6 etkinlik saati olarak hazırlayacak. Günlük eğitim akışlarında bir etkinlik saati 20 dakikayı geçmeyecek.

Bunun yanı sıra ailelerin imkanlarına göre, günlük eğitim akışlarının mümkünse günlük, değilse haftalık olarak en uygun iletişim araçları (EBA, telefon, iletişim grupları, e-posta veya mektup) kullanılarak ailelere ulaştırılacak ve etkinliklerin yapılması konusunda ailelere rehberlik edilecek.

TRT EBA İlkokul kanalında yayınlanan okul öncesi etkinlik kuşağının çocuklar tarafından takip edilmesinin ve ailelerin Temel Eğitim Genel Müdürlüğü internet sitesinde yayınlanan Erken Çocukluk Eğitim Takvimi ile diğer yayınlardan yararlanması sağlanacak.

Bazı etkinliklere dair videolar hazırlanabilecek

Ailelerin imkanların uygun olması ve öğretmenin istemesi durumunda, günlük eğitim akışlarındaki bazı etkinlikler (deney, öykü okuma, bilmece, tekerleme, jimnastik, şarkı, oyun, parmak oyunu gibi) video kaydına alınarak ailelere gönderilebilecek.

Öğretmenler, uzaktan eğitim sürecine yönelik izleme ve değerlendirme çalışmalarını her gün yapacak.

Ailelerin imkanları doğrultusunda, EBA üzerinden sağlanan canlı ders uygulamasının yanı sıra açık kaynaklı ve okul yönetimlerince denetlenebilir diğer güvenilir platformlar da kullanılarak, haftada en az üç defa olmak üzere çocuklarla grup halinde canlı iletişim kurulacak, etkinlikler yapılacak.

Grup halinde yapılan çevrim içi etkinliklere katılamayan çocuklarla haftada en az üç defa birebir görüntülü ya da sesli iletişim kurulacak ve bunun için gerekmesi durumunda okul imkanları (telefon, bilgisayar, internet) kullanılacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2020, 23:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER