MEB, GÜNEYDOĞU'DAKİ KOPYA REZALETİNE İNCELEME BAŞLATTI

Milli Eğitim Bakanlığı, (MEB) 15 Ocak 2011’de yapılan Açıköğretim Meslek Lisesi sınavlarında kopya çekildiğine ilişkin görüntüler üzerine inceleme başlattı. Bakanlık, sınavlarda öğrencilere kopya veren sınav görevlisi öğretmenin davranışlarının tüm eğitim camiasına mal edilmemesini istedi.

MEB, GÜNEYDOĞU'DAKİ KOPYA REZALETİNE İNCELEME BAŞLATTI
Milli Eğitim Bakanlığı, (MEB) 15 Ocak 2011’de yapılan Açıköğretim Meslek Lisesi sınavlarında kopya çekildiğine dair görüntüler üzerine inceleme başlattı. Bakanlık, sınavlarda öğrencilere kopya veren sınav görevlisi öğretmenin davranışlarının tüm eğitim camiasına mal edilmemesini istedi.

MEB yazılı bir açıklama yaparak, bakanlığa bağlı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün yılda 15 milyonun üzerinde öğrencinin katıldığı ortalama 120 sınav uygulaması gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Yazılı açıklamada, tüm sınav uygulamalarında Merkezi Sistem Sınav Yönergesi hükümlerince Merkez Sınav Kurulu, Merkez Sınav Yürütme Komisyonu, Bölge Sınav Yürütme Komisyonu, Bina Sınav Komisyonu oluşturulduğu belirtildi. Salon görevlisi olarak da her salon için 2 öğretmen görevlendirildiği kaydedilen açıklamada, sınav anında bakanlık temsilcileri ile il temsilcilerinin denetim yaptığı ifade edildi.

-KOPYA ÇEKENLERE CEZA UYGULANMAKTADIR-

Sınav öncesi, sınav sonrası ve sınav esnasında Emniyet güçlerinin de her türlü güvenlik önlemini aldığına işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:

“Sınavın değerlendirme aşamasında da sınava katılan tüm adayların verdikleri cevaplar üzerinde ikili ve toplu kopya taramaları yapılarak, kopyaya karışan öğrenciler ve bu öğrencilerin bulunduğu salonlarda görev yapan salon görevlileri tespit edilerek cezai işlem uygulanmaktadır. Böylece sınavların tüm aşamaları Merkezi Sistem Sınav Yönergesi kurallarına uyularak titizlikle sonuçlandırılmaktadır.”
Kopya haberlerine konu olan 15 Ocak 2011’de yapılan Açıköğretim Meslek Lisesi sınavlarının dört oturum halinde gerçekleştirildiğine dikkat çekildi. Söz konusu sınavda salon görevlisi olarak yaklaşık 225 bin öğretmeninin görevlendirildiğine vurgu yapılan açıklamada, bu sınavlara toplam 2 milyon 243 bin 200 öğrencinin girdiği de belirtildi. Açıklamada haberde yer alan görüntüler nedeniyle inceleme başlatıldığına yer verilerek, şöyle denildi:

“Sınavdan sonra yapılan kopya taramaları sonucu ikili, toplu kopya çektiği tespit edilen öğrenciler ile bu öğrencilerin sınava girdiği salonlarda görev yapan öğretmenler belirlenerek, cezai işlem uygulanmıştır. Yine elektronik iletişim araçları ile kopya çektiği tespit edilen adaylar ile yerine başka birinin sınava girdiği belirlenen adaylarda tespit edilerek, gerekli cezai işlem uygulanmıştır. Sınavda salon görevlisi olarak görev yapan 225 bin salon görevlisi içerisinde habere konu olan bir öğretmenin 630 bin öğretmenden oluşan eğitim camiasını temsil etmesi düşünülemez. Bununla beraber söz konusu haberlerle ilgili inceleme ve soruşturma açılması için çalışmalar derhal başlatılmıştır.”Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER