MEB Hayat Boyu Öğrenme Kurslarında Uzaktan Eğitim Uygulamalarını Pilot Kurumlarda Başlattı

Milli Eğitim Bakanlığı, hayat boyu öğrenme kurslarında uzaktan eğitim uygulamalarını pilot kurumlarda başlattı.

MEB Hayat Boyu Öğrenme Kurslarında Uzaktan Eğitim Uygulamalarını Pilot Kurumlarda Başlattı

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, yaygın eğitim kurs programlarının uzaktan veya harmanlanmış öğrenme yoluyla verileceği yolculuğun ilk durağı "Gıda ve Su Sektöründe Çalışanlar İçin Hijyen Eğitimi Kurs Programı."

Halk sağlığı açısından risk oluşturan etkenler ve enfeksiyonla alakalı temel kavramların açıklandığı, gıda ve su sektöründe bulaşıcı hastalıklara yönelik koruyucu yaklaşımların ve hijyen eğitimi mevzuatının anlatıldığı program, Hijyen Eğitimi Yönetmeliği hükümleriyle alakalı kurum ve kuruluşların hassasiyetleri doğrultusunda uzaktan eğitim kurs programı olarak yapılandırıldı. Kurs programına dair dijital öğrenme içerikleri Genel Müdürlük bünyesinde oluşturuldu.

Dijital içerikleri tamamlayan kursiyerlere belge verilecek

Kursiyerler, uzaktan eğitim kurs programına, yetkilendirilmiş halk eğitimi merkezlerinden, diğer yaygın eğitim kurs programlarında olduğu gibi uzaktan başvuru yapabilecek. 

Yaygın eğitim kurs programına yönelik geliştirilen dijital öğrenme içeriği, Genel Müdürlük uzaktan eğitim platformu olan HBÖ Akademi üzerinden izlenebilecek. Kursiyerler, dijital içerikleri ve sınavı tamamlayarak belgelerine ulaşabilecek.

Kursiyerler, sisteme e-devlet şifreleriyle giriş yapabilecek. Bu kapsamda bütün iş ve işlemler, yine Genel Müdürlük tarafından uzaktan eğitim çalışmaları etkin ve verimli yapılmasını sağlamak için hazırlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yaygın Eğitim Kursları Uzaktan Öğrenme Yönergesi hükümlerine göre gerçekleştirilecek.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, diğer yaygın eğitim kurs programları uzaktan eğitimle verilmesine yönelik e-içerik geliştirme çalışmalarına devam edecek.

Yapılan Açıklamada görüşlerine yer verilen Genel Müdür Yusuf Büyük, "Bakanımız Sayın Ziya Selçuk'un talimatları doğrultusunda hazırlıkları tamamlanan uzaktan eğitim faaliyetlerimize bugün itibarıyla başlıyoruz. 

Salgın döneminde sosyal, psikolojik ve fiziki yorgunluk yaşayan ve farklı alan ve düzeylerde eğitim ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken insanımızı uzaktan eğitim kurslarımıza katılmaya davet ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2020, 18:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER