MEB'in Türkçe Uyum Sınıflarındaki Yabancı Öğrenci Sayısı 115 Bin

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Türkiye'de yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçeyi öğrenmelerini ve entegrasyonlarını kolaylaştırmak için açılan "uyum sınıfları"nda 115 bin öğrenci öğrenim görüyor.

MEB'in Türkçe Uyum Sınıflarındaki Yabancı Öğrenci Sayısı 115 Bin

Eğitimi Suriyeli çocuklar için sadece temel bir hak olarak değil, aynı zamanda çocukların yaşadıkları zorlu dönemi atlatmaları ve kendi geleceklerini inşa edebilmeleri açısından da hayati öneme sahip bir konu olarak değerlendiren Bakanlık, Türkiye'de bu durumdaki öğrencilerin eğitim-öğretim hizmetlerinden yararlanmalarına dair çalışmalarını devam ettiriyor.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Türkiye'de tüm yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçeyi öğrenmelerini kolaylaştırmak ve entegrasyonlarını artırmak için 2019-2020 eğitim öğretim döneminden itibaren "uyum sınıfları" oluşturulması kararı alınırken, bu çerçevede 81 ilde bulunan tüm yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe dil seviyelerini tespit etmek için 3 Mayıs 2019 tarihinde Türkçe Yeterlik Sınavı yapıldı.

İlkokul 3 ve 4. sınıf, ortaokul ve lise kademelerinde 300 binin üzerinde öğrencinin katılım sağladığı Türkçe Yeterlik Sınavı sonucunda 60 puanın altında kalan öğrenciler için eylül ayından itibaren Türkiye genelinde "uyum sınıfları" oluşturuldu.

Görsel sanatlar ve yabancı dil de öğreniyorlar

Bakanlığın verilerine göre, 81 ilde açılan uyum sınıflarında halihazırda 115 bin yabancı uyruklu öğrenci öğrenim görüyor.

Bu sınıflarla yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe yeterlilik düzeyinin artırılması ve Türk eğitim sistemine uyumlarının kolaylaştırılması hedefleniyor.

Uyum sınıflarında Türkçe dil eğitiminin yanı sıra Arapça veya İngilizce seçmeli yabancı dil, görsel sanatlar ve beden eğitimi gibi derslere de yer veriliyor.

Toplam 785 bin yabancı uyruklu öğrenci eğitim alıyor

Kitlesel göçün başladığı ilk yıllarda Suriyeli öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için Geçici Barınma Merkezleri ile göçten yoğun olarak etkilenen şehirlerde "geçici eğitim merkezleri" kuran Bakanlık, 2016-2017 eğitim öğretim döneminden itibaren yaptığı çalışmalarla çocukların resmi okullara yönlendirilmesini sağlıyor.

Bu kapsamda kasım ayı itibarıyla MEB'e bağlı resmi okullarda ve sayıları her geçen gün azalan geçici eğitim merkezlerinde toplam 785 bin yabancı uyruklu öğrenci öğrenim görüyor. Büyük bölümünü Suriyeli çocukların oluşturduğu öğrenciler içinde farklı ülkelerden çocuklar da bulunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER