MEB-TRT İşbirliğiyle Lise Öğrencilerine Gazetecilik Eğitimleri Başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), liselerin 11 ve 12'nci sınıf öğrencilerine yönelik "gazetecilik eğitimleri"nin düzenlenmesi ve meslek liselerindeki alan öğrencilerine TRT'de beceri ve staj imkanının sağlanmasına yönelik iş birliği yaptı.

MEB-TRT İşbirliğiyle Lise Öğrencilerine Gazetecilik Eğitimleri Başlıyor

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren, Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi'nde, "Gazetecilik Eğitim Protokolü"nü imzaladı.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, törendeki konuşmasında, TRT Genel Müdürlüğü ile gazetecilik eğitimini planladıklarını belirterek böyle bir eğitime üniversitelerin iletişim fakültelerinde bile rastlamanın çok zor olduğunu söyledi.

Okullardan Türkiye'nin en iyi sosyal bilimcilerini, beşeri bilimcilerini ve gazetecileri yetiştirmek istediklerini söyleyen Safran, konuşmasına şöyle devam etti:

Analitik bakış açısı kuvvetli bireylere ihtiyaç bugün daha çok görünüyor. Sizlerin iyi yetişmesi, adaletli analizler yapmanızı ve isabetli karar vermenizi sağlayacaktır.

Bizim vicdanlı, ahlaklı, muhabbetli, merhametli bilim insanlarına, gazetecilere ve bürokratlara ihtiyacımız var. Size verilecek gazetecilik eğitimine özellikle bu nazarla bakmanızı istiyoruz. Tüm gayemiz adil ve kritik bir bakış açısı kazanmanız.

Okuyun, araştırın

Bu okul çatısı altında her duyduğunu sorgulamadan inanan tek bir öğrenci ya da öğretmen varsa biz hedefimizden şaşmışız demektir.

Safran, "Gençler, bu okulda bilgi ve malumatın farkını sizlere öğretememişsek bu eleştirel bakışı sizlere kazandıramamışsak durup düşünmemizde fayda var.

Sadece ders programlarıyla bu bakış açısını kazanmanın yeterli olmayacağını söyleyen Safran, öğrencilere "O nedenle sadece ders çizelgenizde yazanla veya kitaplarla yetinmemeniz gerekiyor.

Okuyun, araştırın, bilginin ilk kaynağına ulaşmadan kimseyi bilgilendirmeye kalmayın. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma gayretinde asla bulunmayın." sözleriyle seslendi.

7-8 saatimizi başımız öne eğik, tabletlerde ve cep telefonlarında geçiriyoruz

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren ise protokolün "Gençler için Gazetecilik" programını alacak gençlere, Milli Eğitim Bakanlığına ve TRT'ye hayırlı olması temennisinde bulundu.

Medyanın giderek daha çok tüketildiğini söyleyen Eren, şöyle devam etti:

Tabletlerle, cep telefonuyla ve diğer dijital mobil cihazlarla biz aslında daha çok içerik tüketiyor, ekranla daha çok muhatap oluyoruz. Geleneksel medya yerini gitgide dijital medya araçlarına bırakıyor ama bizim ekranla olan süremiz artıyor.

Eskiden sadece televizyon olduğu günlerde maksimum 2-3 saat televizyon seyrederken şimdi elimizdeki cep telefonu ve tabletlerle günde 7-8 saatimizi başımız öne eğik, tabletlerde ve cep telefonlarında geçiriyoruz.

TRT olarak amacımız Twitter, Facebook, Instagram gibi dijital platformlarda yayılan haberleri sağlıklı biçimde analiz etmenizi sağlamak. Bir haberin doğruluğu nasıl anlaşılır ile ilgili bilgi ve birikimlerimizi aktarmak.

Şunu itiraf ediyorum. Acaba bu sürecin sonucunda sizler mi bizden öğreneceksiniz yoksa sizler mi bizden öğreneceksiniz, onu merak ediyorum.

Konuşmalardan sonra Bakan Ziya Selçuk, Bakan Yardımcısı Mustafa Safran ve TRT Genel Müdürü İbrahim Eren protokolü imzaladılar ve daha sonra TRT'den sertifika alan öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Öğretim programları güncellenecek

Protokole göre, Milli Eğitim Bakanlığı ile TRT-TRT World Kanal Koordinatörlüğü iş birliğinde TRT World Citizen sosyal sorumluluk programı kapsamında tarafların mutabakatı ile belirlenecek resmi ve özel ortaöğretim okullarda 11 ve 12'nci sınıf öğrencilerine yönelik "Gençler için Gazetecilik" programı yapılacak.

Bu kapsamda öğrencilerin, gazetecilik, yazılı-sözlü hikaye anlatımına/yazılı-sözlü iletişime dair bilgi, beceri ve yeteneklerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılacak, telefon, tablet gibi mobil araçlar kullanılarak video çekim ve düzenleme tekniklerine dair becerileri geliştirilecek.

Ayrıca, yaratıcı yazım teknikleri konusunda bilgi ve becerilerinin artırılması, kendilerini ifade etme ve özgüven ve becerilerinin gelişiminin sağlanması, gazetecilik alanında ve gazetecilik mesleği ile ilgili merak ve öğrenme isteğinin oluşturulması da amaçlanıyor.

Protokol kapsamında, mesleki ve teknik eğitimde gazetecilik alanında öğretim programları ve eğitim materyalleri güncellenecek, alan öğretmenlerine güncel teknolojiye uygun teorik ve uygulamalı eğitim verilecek ve alan öğrencilerinin TRT’de işletmelerde beceri eğitimi almaları sağlanacak.

Alan öğrencilerine TRT'de işletmelerde beceri ve staj imkanı sağlanacak. Alan mezunlarının TRT'de istihdamlarına mümkün olduğu ölçüde öncelik sağlanacak.

MEB, ilk defa dört beceride Türkçe sınav pilot uygulamasını başlatmıştı. TRT ile yapılan işbirliği kapsamında Türkçede dört dil yeterliliğinin (okuma, yazma, konuşma ve dinleme) ölçülmesine yönelik materyal geliştirilmesine TRT'nin destek vermesi kararlaştırıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER