MEB'DEN SBS AÇIKLAMASI. KAÇ ÖĞRENCİNİN SIRALAMASI DEĞİĞİŞECEK

Mahkemenin yönlendirmesine göre, sınav sonuçları bakanlığımızca yeniden hesaplandı" "Sınav sonuçlarının tekrar değerlendirilmesi neticesinde 4 öğrencimizin daha üst tercihlerine, 99 öğrencimizin ise mevcut okullarından daha alt tercihlerine yerleştirilebilecekleri sonucuna ulaşılmıştır" "Ancak bu durumda olan öğrencilerimizin mahkeme kararından herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için bakanlığımızca gerekli tedbirler alınmakta olup karardan etkilenen öğrencilerle iletişime geçilerek, talepleri olması durumunda tercihleri doğrultusunda işlem yapılacağı kendilerine bildirilmiştir" "Dava konusu işlemin üzerinden yaklaşık altı ay geçmesinden sonra ilgili mahkemece yürütmeyi durdurma kararının verilmesi ve yine verilmiş olan kararın bakanlığımıza ve taraflara ulaşmadan basın yayın organlarında yer alması son derece anlamlı bulunmuştur"

MEB'DEN SBS AÇIKLAMASI. KAÇ ÖĞRENCİNİN SIRALAMASI DEĞİĞİŞECEK
Milli Eğitim Bakanlığından (MEB), 2013 Seviye Belirleme  Sınavı'nın (SBS) sonuçlarının tekrar değerlendirilmesi neticesinde 4 öğrencinin  daha üst tercihlerine, 99 öğrencinin de mevcut okullarından daha alt tercihlere  yerleştirilebilecekleri sonucuna ulaşıldığı bildirildi.
 
MEB'den yapılan yazılı açıklamada, Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi  çerçevesinde 8. sınıflar için uygulanan  SBS'nin 8 Haziran 2013'te 1 milyon 112  bin 604 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildiği hatırlatıldı.
Sınav sonuçlarının 12 Temmuz 2013'te açıklandığı ancak aynı gün  yapılan inceleme sonucunda söz konusu sınavda Almanca ve Fransızca testlerini  yanıtlayan 718 adayın yabancı dil testlerine ilişkin değerlendirilmesinde  yanlışlık yapıldığının tespit edildiği belirtilen açıklamada, yine aynı gün  Almanca ve Fransızca testlerinden sınava giren adayların yeniden  değerlendirilmesinin yapıldığı ve herhangi bir mağduriyete yer vermeyecek  tedbirler  alınarak yeni puanların saat 17.00'de açıklandığı vurgulandı.
Açıklamada, daha sonra öğrencilerden tercih başvurularının alındığı,  asıl ve yedek yerleştirmelerinin yapıldığı, kayıtların gerçekleştirildiği ve  eğitim öğretimin bir döneminin geride bırakıldığı anlatıldı.
 
"Kararın tebliğden önce basın yayın organlarında yer alması anlamlı"
-12 Temmuz 2013'te ilan edilen sınav sonuçlarına ilişkin işlemin  aleyhine Ankara 18. İdare Mahkemesinde dava açıldığının anımsatıldığı açıklamada,  ilgili mahkemece "dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar  doğabileceği" gerekçesiyle sınav sonuçlarının açıklanmasından yaklaşık altı ay  sonra yürütmenin durdurulması yönünde karar alındığı, bu kararın 15 Ocak 2014'te  bakanlığa tebliğ edildiği bildirildi.
"Dava konusu işlemin üzerinden yaklaşık altı ay geçmesinden sonra  ilgili mahkemece yürütmeyi durdurma kararının verilmesi ve yine verilmiş olan  kararın bakanlığımıza ve taraflara ulaşmadan basın yayın organlarında yer alması  son derece anlamlı bulunmuştur" ifadelerine yer verilen açıklamada, şunlar  kaydedildi:
"Dava konusu işlemin mahkemeye intikal etmesinden önce, Almanca ve  Fransızca testlerinden sınava giren adayların değerlendirilmesi yeniden yapılmış  ve sınava giren bütün öğrencilerimizin sıralamaları ve yerleştirme işlemleri yeni  duruma göre belirlenmiştir. Dolayısıyla öğrencilerimizin puan hesaplamaları ve  okul yerleştirmeleri açısından herhangi bir mağduriyet yaşanmamıştır. Ancak  verilmiş olan karar mucibince ve mahkemenin yönlendirmesine göre, sınav sonuçları  bakanlığımızca yeniden hesaplanmış ve mezkûr karardan kaynaklanabilecek olası  mağduriyetleri önlemeye yönelik çalışmaların süresi içerisinde tamamlanması için  mahkemenin ilk kararının bakanlığımıza tebliğ edilmesiyle beraber hazırlıklar  başlatılarak gerekli tüm önlemler alınmıştır. Sınav sonuçlarının tekrar  değerlendirilmesi neticesinde 4 öğrencimizin daha üst tercihlerine, 99  öğrencimizin ise mevcut okullarından daha alt tercihlerine  yerleştirilebilecekleri sonucuna ulaşılmıştır.
Ancak bu durumda olan öğrencilerimizin mahkeme kararından herhangi bir  mağduriyet yaşamamaları için bakanlığımızca gerekli tedbirler alınmakta olup  karardan etkilenen öğrencilerle iletişime geçilerek talepleri olması durumunda  tercihleri doğrultusunda işlem yapılacağı kendilerine bildirilmiştir."
Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER