MEB'i Kimler Yönetiyor?

Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER İşletme Fakültesi Mezunu, yeni atanan MEB bakan yardımcısı Orhan ERDEM İşletmecilik Yüksek Okulu mezunu, MEB müsteşarı Emin ZARARSIZ ise Hukuk Fakültesi mezunu… İşte MEB’in en etkili 3 ismi;

MEB'i Kimler Yönetiyor?
MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER;

Ömer Dinçer 10 Eylül 1956'da Karaman'da doğdu. Baba adı Duran Ahmet, anne adı Ayşe'dir. Öğretim Üyesi; Erzurum Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Yönetimi ve Politikası Bölümü'nü bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde tamamladı.

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Yönetim ve Organizasyon Anabilim Dalında 1988'de Doçent, 1994'te Profesör oldu.

1993'te ABD Drexel Üniversitesi'nde misafir araştırmacı olarak çalışmalar yaptı. Marmara Üniversitesi Orta Doğu Ülkeleri Enstitüsü'nde Müdür Yardımcılığı, Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Programları'nda Başkanlık yaptı.

BM Habitat II Konferansı'nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi koordinatörüolarak görev aldı. Beykent Üniversitesi'nde Rektör Yardımcısı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü olarak görev yaptı.

Başbakanlık Başmüşavirliğive Başbakanlık Müsteşarlığıgörevini yürüttü. Beş adet kitabı ve çok sayıda makalesi yayınlandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı
01 Mayıs 2009 günü Başbakan tarafından açıklanan yeni kabinede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak yer aldı.

İyi düzeyde İngilizce bilen Dinçer, evli ve 3 çocuk babasıdır.
MİLLİ EĞİTİM BAKAN YARDIMCISI ORHAN ERDEM;

 

İki dönem Ak Parti Konya Milletvekili olarak TBMM'de görev yapan Orhan Erdem, bakan yardımcısı oldu.

Eski Konya Milletvekili Orhan Erdem, Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcılığına atandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in imzasını taşıyan atama kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu arada Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcılığına ise Dr. Abdurrahman Arıcı atandı.

ORHAN ERDEM KİMDİR?

Orhan Erdem, 7 Ekim 1963'te Konya Akşehir'de doğdu. Babasının adı Nuri, annesinin adı Zarife'dir. Dokuz Eylül Üniversitesi Muğla İşletmecilik Yüksek Okulu'nu bitirdi.Turizm ve serbest ticaret işiyle uğraştı. Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği Üyeliğinde bulundu. 22. Dönem Konya Milletvekili, 23. Dönem'de Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı İdare Amiri oldu. Orta düzeyde İngilizce bilen Erdem, evli ve 3 çocuk babasıdır.
MİLLİ EĞİTİM MÜSTEŞARI EMİN ZARARSIZ;

 

11.09.1961’de Yozgat’ta doğan M. Emin ZARARSIZ, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1984 yılında mezun olmuştur.1985-1986 yıllarında Ankara ve Diyarbakır Barolarında avukatlık stajını tamamlayan Dr. ZARARSIZ, 1988 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisansını, 1995 yılında ise Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde doktorasını İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku alanında tamamlamıştır. 1992 yılında İngiltere’de BM UNIDO-Webton Court Training Centre işbirliği ile düzenlenen insan kaynakları alanındaki eğitim programına katılan Dr. ZARARSIZ, 1996-1997 yıllarında İngiltere Leicester Üniversitesinde Avrupa İnsan Hakları ve Avrupa Topluluğu Hukuku alanında yüksek lisans çalışması yapmıştır.

Çalışma hayatına 1980 yılında Tarım ve Köyişleri Bakanlığında başlayan Dr. ZARARSIZ, 1985-1989 yıllarında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinde İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi, Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığında 1989-1993 yıllarında Planlama Uzman Yardımcısı, 1993-2003 yıllarında Planlama Uzmanı, 07.05.2003 – 25.08.2003 tarihleri arasında Müsteşarlık Müşaviri olarak çalışmıştır. 25 Ağustos 2003 – 8 Mayıs 2007 tarihleri arasında Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı, 8 Mayıs 2007 – 6 Eylül 2007 tarihleri arasında Başbakanlık Müsteşar Vekili ve 27.09.2007 – 20.07.2009 tarihleri arasında Gümrük Müsteşarı olarak görev yapmıştır.

Dr. ZARARSIZ, 05.02.2003 tarihinden itibaren muhtelif tarihlerde Milli Prodüktivite Merkezi Yönetim Kurulu Üyeliği, AYCELL Haberleşme ve Pazarlama Hizmetleri A.Ş. Denetleme Kurulu Başkanlığı, AVEA A.Ş. Denetleme Kurulu Üyeliği, Türk Telekom A.Ş. Denetleme Kurulu Üyeliği, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Halen Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya devam etmektedir.

Dr. ZARARSIZ, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı ve Başbakanlık Müsteşar Vekilliği döneminde, başta Kamu Yönetimi Reformu, Sosyal Güvenlik Reformu ve Kamu Personel Reformu olmak üzere birçok alanda yapılan reform çalışmalarında aktif olarak görev yapmış ve kamuda bürokrasi ve kırtasiyecilikle mücadele çalışmalarının koordinatörlüğünü yürütmüştür.

3 EKİM 2005 tarihinde Avrupa Birliği ile müzakerelerin başlaması üzerine Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali BABACAN başkanlığında oluşturulan Avrupa Birliği İzleme ve Yönlendirme Komitesine (AB-İYK) Başbakanlığı temsilen katılan Dr. ZARARSIZ, Gümrük Müsteşarı olarak atandığı tarihe kadar müzakere sürecinin yönetiminde görev yapmış olup müzakere süreci başladığında Kamu Alımları Faslı ile İş Kurma Hakkı ve Hizmet Sunumu Serbestisi Faslı için oluşturulan Türkiye Heyetinin Başkanlığını yürütmüştür.

21.07.2009 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı olarak atanan Dr. M. Emin ZARARSIZ, aynı zamanda 19.10.2009 tarihinde Bakanlar Kurulu kontenjanından Yükseköğretim Kurulu Üyeliği görevine atanmıştır. Aralık 2010’da Cape Town’da yapılan International Social Security Assosiation (Uluslararası Sosyal Güvenlik Birliği - ISSA) Genel Kurulunda ISSA’nın yönetim organı olan Büro Üyeliğine seçilmiştir. Ayrıca ISSA Avrupa Ağı Yönlendirme Komitesi üyeliğini de yürütmekte olan Dr. ZARARSIZ’ın İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku başta olmak üzere, insan hakları, Avrupa Birliği ve diğer alanlarda yayımlanmış kitap ve makaleleri bulunmaktadır.

 

KamugazetesiGüncelleme Tarihi: 31 Ekim 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa DEĞER
Mustafa DEĞER - 11 yıl Önce

Sayın Editör! Şu ana kadar MEB'i yönetenlerden bakanlar dahil kaç tane müsteşar ve yardımcısı ile genel müdür ve yardımcıları yada daha alt makamlardakiler akademik kariyere sahip acaba? Hiçbilginiz var mı? Eğitimci olması sadece MEB'de görev almak değil sanırım Ünv.Hocaları eğitimci değiller mi? Veya siz onları eğitimci görmüyorsunuz yada görmek istemiyorsunuz. At gözlüklerini lütfen çıkartın artık....

mustafa ulkem
mustafa ulkem - 11 yıl Önce

bakan eğitimci değil..müşavirleri eğitimci değil..yeni atanan yardımcıları da eğitimci değil..Mustafa değer sen kimden bahsediyorsun..Eğitimden anlamayan eğitimin içine girmöeyenler sayesinde eğitim bu kadar zıvanadan çıktı..yapboz tahtası oldu..deneme yanılma yoluyla eğitim sistemi yapıyoruz..

ry
ry - 11 yıl Önce

milli eğitim kökenli birisi yok. tuhaf değilmi

edanur sansar
edanur sansar - 10 yıl Önce

tamammmm tmmaammm

SIRADAKİ HABER