MEDYA OKUR YAZARLIĞI DERSİ "SİL BAŞTAN"

RTÜK, bugüne kadar 4 milyondan fazla ortaokul öğrencisinin seçmeli ders olarak okuduğu medya okuryazarlığı dersinin müfredatını MEB işbirliğiyle yeniledi.

MEDYA OKUR YAZARLIĞI DERSİ "SİL BAŞTAN"
Radyo ve Televizyon  Üst Kurulu Başkanı (RTÜK) davut dursun, ortaokul ve imam hatip ortaokullarında  seçmeli olarak okutulan medya okuryazarlığı dersinin müfredatının Milli eğitim  Bakanlığı (MEB) işbirliğiyle yenilendiğini bildirdi. 
 
Dursun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin medya konusunda  bilgilendirilmesinden öte bilinçlendirilmeleri hedefiyle başlatılan projenin  2007'den bu yana uygulandığını hatırlattı. 
 
Şu ana kadar 4 milyon öğrencinin medya okuryazarlığı dersini seçmeli  olarak gördüğünü belirten Dursun, "Ders medyanın doğasını, yapısını irdeleme,  medyaya eleştirel bakabilme yeteneğini kazandırma konusunda bilgi verme amacına  yönelik. Dünyanın her yerinde şu kabul ediliyor: Televizyon yayınları özellikle  16 yaş altındaki kişilerin sosyal, ahlaki veya fiziki gelişimini olumsuz  etkileyebilme kapasitesine sahip" dedi. 
 
Medyanın olumsuz etkilerini kontrol altına alabilmek için sadece  yayıncılara "aman bunu yayınlamayın" demenin yeterli olmadığını kaydeden Dursun,  aynı zamanda çocukları da medyanın doğasını anlayabilecek şekilde bilinçlendirmek  gerektiğine dikkati çekti. 
 
Gelecek eğitim öğretim dönemine yetişecek 
Bu amaca yönelik yöntemleri dünyada hemen hemen her ülkenin  kullandığını anlatan Dursun, söz konusu derse ilişkin geçmişte yaptıkları  araştırmalar ve anketlerle eksiklikleri, beklentileri belirlediklerini dile  getirdi. 
 
Dursun, tespit edilen eksikliklerin dersin müfredatının güncellenerek  giderilmeye çalışıldığını ve bu çerçevede bir çalıştay da düzenlediklerini  hatırlattı. 
 
Çalıştayda önemli kararlar alındığına işaret eden Dursun, şunları  kaydetti:  "Sadece öğrencilere değil aynı zamanda ebeveynlere de bu dersin  verilmesi gerektiğine ilişkin özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının  katkısıyla bir hedef belirlendi. Bu kapsamda medya okuryazarlığı dersi  müfredatını yeniledik. RTÜK İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığının  koordinatörlüğünde, Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr.  Nezih Orhon'un yönetiminde, Prof. Dr. Nilüfer Pembecioğlu, Yard. Doç. Dr. Adnan  Altun ve Yard. Doç. Dr. Sait Tüzel tarafından hazırlanan Medya Okuryazarlığı  Eğitim Materyali Talim Terbiye Kuruluna sunuldu. Şu anda düzeltmeleri yapılıyor.  Başta Sayın Nezih Orhon olmak üzere emek veren tüm akademisyenlere teşekkür  ediyorum. 2014-2015 eğitim öğretim döneminde medya okuryazarlığı dersinin yeni  kitapları  öğrencilere ulaştırılacak. Biz mümkün olduğunca zaman içindeki  gelişmelere ve uzmanların görüşlerine değer verdik. 
 
Biliyorsunuz artık öğrenciler televizyon izlemiyor. Televizyonlardan  daha çok akıllı telefonlar yoluyla bilgilenmeye başvuruluyor. Dolayısıyla medya  okuryazarlığı sadece televizyon programlarına yönelik değil. Böylece diğer bilgi  iletişim teknolojilerinin kullanımı konusunda da biraz daha çerçeve genişlemiş  oldu. Müfredatta amaçlar yeniden belirlendi, kazanımlar yeniden tanımlandı. Bir  de hazırlanan yeni müfredat daha dinamik, görsel ağırlıklı program oldu.  Öğrencilerin takip edecekleri kitapların daha da albenili olacağını sanıyorum.  Bugünlerde sosyal medyada da bu dersin özellikle iletişim fakültesi mezunları  tarafından verilmesi ve zorunlu hale getirilmesi konusunda bir kampanya da  yürütülüyor." 
 
Ebeveynlerin de dersi alması gündemde 
RTÜK Başkanı Dursun, dersin zorunlu hale getirilmesinin henüz mümkün  olmadığının da altını çizerek şunları anlattı: "Dünyadaki diğer örneklere bakıldığında medya okuryazarlığında, dersin  zorunlu ders olarak benimsenmesinden ziyade bu dersin müfredatındaki ünitelerin  diğer derslere serpiştirilerek bütün öğrenim boyunca sürekli medya okuryazarlığı  dersi alma hedefinin yakalanması yönünde bir eğilim var ancak eğitim reformu  nedeniyle derslerin büyük çoğunluğu seçimli hale geldi. Bu nedenle zorunlu ders  olması ihtimali şu anda gözükmüyor. Ünitelerin diğer derslere yedirilmesi konusu  da muhtemelen zamanla gündeme gelebilir. 
 
Bunun yapılmasının daha doğru olacağını düşünüyorum o zaman sadece  ortaokul öğrencisi bu dersi almayacak. Belki ilkokul ve lise öğrencilerinin de  medya okuryazarlığı  dersini görmeleri söz konusu olabilir. Bu proje başarılı  olursa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının da dahil edilmesiyle ebeveynlere  bu dersin verilmesini sağlamak gibi bir hedefimiz var. Hemen hemen herkesin bu  dersi almasını ve medyanın doğasını bir biçimde öğrenmesini, ona göre medyada  gördüklerinin hayatın bir gerçeği değil kurgu olduğunu fark etmesini, eleştirel  bakabilmesini hedefliyoruz." 
 
Beceri temelli yaklaşım esas alındı 
Öte yandan sosyal medya ve diğer bilgi iletişim alanlarının da ders  kapsamına dahil edildiği yeni programla derslerde, bir önceki programda olduğu  gibi televizyon, internet, gazete gibi araç temelli yaklaşım yerine, beceri  temelli yaklaşım esas alınıyor. 
 
Öğrenciler yeni programla, bilgisayarındaki bir virüsü temizlemeden  tanık olduğu bir olay hakkında haber metni yazmaya, toplumsal duyarlılığı  harekete geçirmek için medya araçlarını kullanma tekniklerine kadar pek çok  konuda beceri geliştirecek. 
 
Yenilenen programla, medya iletilerine ilişkin farkındalık düzeyi  yüksek, medyadaki olay, olgu ve içeriklere eleştirel yaklaşabilen, aynı zamanda  karar alıp medya süreçlerinde yer alabilen, sorumlu ve etik davranan bir medya  okuryazar bireyi yetiştirmek amaçlanıyor.


 MİLLİYET
Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER