Meslek Lisesi Öğrencileri Engelliler İçin Mutfak Tasarladı

Türkiye genelinde Mesleki Teknik Eğitim Kurumları arasında yapılan Proje Tabanlı Beceri Yarışmasının İstanbul elemeleri sonuçlandı.

Meslek Lisesi Öğrencileri Engelliler İçin Mutfak Tasarladı
5 farklı dalda yapılan yarışmanın Üretim – Mühendislik dalında İstanbul birincisi Pendik Güllübağlar İMKB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi oldu. İki dalda yarışmaya katılan okulun, Üretim – Mühendislik dalındaki “Engelliler için mutfak tasarımı” projesi İstanbul birincisi olarak Marmara Bölge yarışmasına katılma şansı yakalarken, Sağlık dalındaki, egzoz gazındaki karbon monoksiti % 40 azaltan “Steril hava” projesi de İstanbul üçüncüsü oldu.

Ülkemizde yaşayan 8.5 milyon engelli vatandaşımız olduğunu, bunlardan 883.000 kişinin ise yürüme engelli olduğunu öğrenen ve bu vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir mutfak tasarladıklarını belirten İMKB’ li gençler, bu projeyle, yürüme engelli insanların, tek bir düğmeye basarak mutfak dolaplarının üst rafları ve mutfak tezgahının kendi boylarına göre ayarlandığı bir sistem oluşturmayı amaçladıklarını belirttiler.

Projenin danışmanlığını yapan Mobilya ve İç Mekan Tasarımı alanı şefi Hasan SARI, bu projenin, özellikle yürüme engelli bayanların sorunlarına çözüm olacağını öngördüklerini söyledi. Daha tasarım aşamasında iken, Güllübağlar İMKB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ ne gerçekleştirdiği ziyaret sırasında projeyi inceleme fırsatı bulan İstanbul Valisi Hüseyin Avni MUTLU’ nun eşi Gül MUTLU Hanımefendi, dezavantajlı kesime yönelik gerçekleştirilen bu projeden büyük heyecan duyduğunu belirterek gençleri, gösterdikleri sosyal duyarlılık nedeniyle kutladı.

Projenin her aşamasında öğrencilerinin yanında olarak desteğini esirgemeyen Okul Müdürü Serkan GÜR, okul olarak ilk kez böyle bir başarıya imza atmanın gururunu ve heyecanını taşıdığını belirtirken, bu başarının tesadüf olmadığını, ekip ruhuyla, emek vererek, çalışarak, inanç ve güvenle hak edilerek kazanıldığını söyledi. Geçtiğimiz yıl AB projelerini kazanan İstanbul’ daki 25 okuldan biri olarak Kasım ayında 15 öğrencisi ve 3 öğretmenine Hollanda’ staj yapma şansı yakalayan Güllübağlar İMKB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Mesleki ve Teknik Eğitimde, özellikle projeler konusunda ne kadar iddialı olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Okul Müdürü Serkan GÜR, Mesleki Teknik Eğitim Kurumlarının ülkemizin gelişimi açısından önemine değinerek, kurumunun sahip olduğu vizyon doğrultusunda yenilikçi, üretken ve kaliteli teknik elemanlar yetiştirmeyi hedeflediklerini belirtti.


Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER